Reaguji na Klariska1241:
Stále víc uvažuju o pěstounské péči na přechodnou dobu.
Jen čekám, až mi můj mladší synek doroste a asi do toho půjdu.
http://www.pestouni.cz/pestouni/clanky/cz/19/pesto unska-pece-na-prechodnou-dobu/
Mezi pěstounskou péčí a adopcí je velký rozdíl.
Pěstounská péče - dítě není právně volné (děti mají povolený kontakt s vlastní rodinou)
Adopce - dítě získává práva a povinnosti jako vlastní (dochází ke škrtu v rodném listu)
Některé děti do adopce nikdy nepovolí (např. děti s postižením). Proto je hodně hloupé napsat, že " když chce někdo miminko, nebo dítě, tak ho adoptuje a ne, aby za něj dostával částku, kterou si absolutně nezaslouží- tedy pokud peníze opravdu potřebuje a i pracuje..."
Na adopci se čeká i déle než rok, do pěstounské péče je volných mnohem víc dětí. Já sama o pěstounské péči uvažuju. Pokud můžu mít děti a toužím jenom pomoct, tak je blbost brát si dítě do adopce (o které je obrovský zájem).
Cituji Klariska1241: Cituji Siiri: ve skutecnosti berou peníze za pestounskou peci a nemale
To jsem právě našla na netu, že se za to bere docela dost peněz a tak si myslím, že to dělají hlavně proto...
Já znám pěstouny, kteří si vzali holčiku s mentálním a zrakovým postižením. Fak myslíš, že to udělali kvůli penězům?
Cituji Kitiara: Fak myslíš, že to udělali kvůli penězům?
Nemyslím, ale myslím si, že někteří lidé to proto dělají, viz. známá, o které jsem psala výše.
Cituji Kitiara: když chce někdo miminko, nebo dítě, tak ho adoptuje a ne, aby za něj dostával částku, kterou si absolutně nezaslouží- tedy pokud peníze opravdu potřebuje a i pracuje...
Promiň... mám s tím zkušenosti a přeci ho po čase pěstounské péče mohou adoptovat, ne?
Cituji eidee: Cituji Kitiara: když chce někdo miminko, nebo dítě, tak ho adoptuje a ne, aby za něj dostával částku, kterou si absolutně nezaslouží- tedy pokud peníze opravdu potřebuje a i pracuje...
Promiň... mám s tím zkušenosti a přeci ho po čase pěstounské péče mohou adoptovat, ne?
To byla citace ze zdejší diskuze (text v uvozovkách). Jinak ho samozřejmě po čase mohou adoptovat, pokud je právně volné k adopci (tedy se souhlasem jeho biolog. rodičů). Většina dětí v pěstounské péči má právě se souhlasem k adopci problém (jejich biologičtí rodiče je k adopci nabídnout nechtějí).
Cituji Klariska1241: Cituji Kitiara: Fak myslíš, že to udělali kvůli penězům?
Nemyslím, ale myslím si, že někteří lidé to proto dělají, viz. známá, o které jsem psala výše.
V tom máš asi pravdu. Omlouvám se za příliš příkrou reakci. Často se setkávám s názorem, že pěstouni berou děti do péče jen pro peníze a už mi podobné řeči hodně vadí.
Jinak u nás není omezený počet dětí v pěstounské péči, na rozdíl od jiných vyspělých zemí. To si myslím, že není moc dobré a podporuje to právě braní si 10-15 dětí pro peníze. V takové obrovské rodině už podle mě nemůže být péče o dítě na takové úrovni jako v menší pěstounské rodině.
Spousta z vás, co tady píšete o tom, že pěstouni to dělají pro peníze apod., tak jste opravdu mimo mísu. Doporučuji alespoň předtím, než něco takového vydáte z úst nebo napíšete, tak si přečíst diskuzi na adopce.com, kde alespoň trochu nahlédnete do duší a srdcí nejen těch, kteří si dítě do PP vzali, ale také těch dětí a biologických rodin.
Každé dítě není volné k adopci, o tom rozhodují bio rodiče, a proto se takové děti uvolňují k PP, což je moc dobře.Lepší náhradní rodina než žádná. Neumíte si ani představit dopad ústavní péče na kojence a děti, mládež... A ano, ty peníze si náhradní rodina zaslouží. Je náročná služba, sociální pracovnice a bio rodiče máte za zády, není to vůbec jako byste vychovávala své dítě, a to, co dostanete jako dávky na dítě a odměnu pěstouna není vůbec moc. Nakonec ještě několikrát násobně šáhnete do své kapsy a dítě vám kdykoliv můžou vrátit do bio rodiny, ať se vám to líbí nebo ne. Tu investici do dítěte už vám nikdo nevrátí.
Já sama znám několik rodin, kde pěstounství funguje. Sama jsem zařazena jako pěstounka na přechodnou dobu.
Cituji eidee: přeci ho po čase pěstounské péče mohou adoptovat, ne?
aby dítě mohlo být adoptované, musí být právně volné (rodiče se zřeknou, neprojevují zájem atd.), navíc např. babička nemůže adoptovat své vnouče, takže PP má své opodstatnění.
Trošku do problému vidím a sama bych si dítě do PP nevzala, bohužel obzvlášť s Romskými dětmi jsou špatné zkušenosti, málokdy se podaří pozitivní vztahy udržet i po plnoletosti (PP trvá do 18ti let věku dítěte, což mi přijde hloupé). Ale to je vlastně problém i adopce nikoliv jen PP.
Jinak myslím, že stát nejde správným směrem, mnoho lidí na tom opravdu bude profitovat (už teď se objevují rodiny, které se "specializují" na PP jako na zdroj příjmů). Pořád je stále hodně dětí, který potřebují ústavní profi péči a kdo si vezme do PP dítě týrané, které potřebuje speciální psychologickou péči, nebo dítě s těžkou retardací, nemocné, s poruchy smyslů? A kam půjdou všechny ty děti, u kterých se "nepovede" jedna dvě PP? Budou chodit z jedné rodiny do druhé?
Zvýší se počet bezdomovců, dětí ulice, narkomanů a prostitutek. Vše špatně
Cituji Klariska1241: Např. adoptovat dítě můžou pouze manželé
To není pravda, akorát jednotlivec čeká na dítě déle, než manželé.
Ne všichni to dělají kvůli penězům. Já znám rodinu, která má 4 vlastní děti a dalších 5 si vzali do pěstounské péče(manžele pracovali oba dva v dětském domově, takže k tomu měli blízko). No dětičky jsou už poměrně velké a všechny jsou slušně vychované a některé už mají i své rodiny. Já osobně bych do něčeho takového asi nešla. Podle toho co mi vyprávěla ta známá je to dost záhul ale ani ne tak ty děcka(jednou to vypadalo, že jedno dítě budou muset vrátit, protože bylo nezvladatelné ale pak se to srovnalo a je z ni šikovná holčina) jako ta byrokracie kolem toho. Pokaždé když si chtěli vzít další dítě museli ten úřední maratón podnikat znova od začátku.
Cituji simuška: To není pravda, akorát jednotlivec čeká na dítě déle, než manželé.
To jsem třeba nevěděla Ale je zase fakt, že manželé mají větší šanci adopci získat, zatímco pro jednotlivce to bude těžší.
Cituji simuška: Neumíte si ani představit dopad ústavní péče na kojence a děti, mládež...
umím a přesto tvrdím, že ústavní nelze plně nahradit jinou formou náhradní péče.
Cituji simuška: Já sama znám několik rodin, kde pěstounství funguje. Sama jsem zařazena jako pěstounka na přechodnou dobu.
všechny takové upřímně obdivuji!
Aby můj předešlý příspěvek nevyzněl moc negativně - určitě většina rodin či jedinců je motivována jinými úmysly než penězi. Klobouk dolů před nimi.
Cituji True: Stále víc uvažuju o pěstounské péči na přechodnou dobu.
Jen čekám, až mi můj mladší synek doroste a asi do toho půjdu
Jo jo, přechodka je moc fajn, jen by mělo mít tvé vlastní dítě více než 7 let, musí být rozumově vyspělé na to, aby pochopilo, proč potom miminko nebo jiné dítě vracíš a taky samozřejmě ty sama s tím nesmíš mít problém, tj. nepřilnout k dítěti a zvládnout předání dítěte do druhé rodiny (což je opravdu náročný proces, nejen na psychiku ale také časově). Je nutné, aby jsi měla splněné své rodičovské ambice, tj. netoužila po dalším dítěti.
Byla jsi na semináři manželů Hláskových? Já ano a doporučuji. Dokonce tam měli právě mimi přivezené z porodnice. Pro mě obrovský hluboký zážitek. Představa, že je to dítě nechtěné, odložené, se mě opravdu dotkla. Tady to člověk opravdu nemůže dělat pro peníze, tohle je služba, na to musíš mít sakra silnou a zároveň citlivou povahu. Jestli mi rozumíš
Cituji Klariska1241: Ale je zase fakt, že manželé mají větší šanci adopci získat, zatímco pro jednotlivce to bude těžší.
To záleží na konkrétním kraji. Někde sedí neskutečně vstřícní a ochotní soc. pracovnici, jinde naprostí ignoranti, někdy až rozum stojí... Ale člověk musí být silný, pokud po tom opravdu touží, může jít i svou cestou a vzít to přes soud. Zákon totiž říká, že se upřednostňuje náhradní rodinná péče před ústavní, takže pokud si svobodná maminka vyhlédne dítě např. v děcáku nebo na stránkách "hledáme tě mámo táto", tak je možné si o takové dítě požádat soudně.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.