arrow
profile_image
Poppy_
od 6. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

ahoj holky!
včera jsem nastoupila pod agenturou do jedné firmy na DOHODU O PRACOVNÍ ČINNOSTI. Ptala jsem se, proč nemám normální pracovní smlouvu, řekli mi, že to funguje na ten samý způsob akorát, že nebudu mít zaplacenou dovolenou. Funguje to tak? Setkali jste se někdy s touhle dohodou? Můžu se s ní jít normálně odhlásit z ÚP?

Děkuji moc

Jsem z toho všeho jelen....

arrow
0%
0    0
Nebyla hodnocena

Jestli se nemýlím, tak DPP by neměla papírově (kvůli ÚP) přesáhnout 4tis hrubé mzdy. Jestli se odhlásíš, tak jim to může být fuk kolik ti platí. Ale podle mě tam zůstaneš normálně nahlášená a budeš dokládat papír s potvrzením, že měsíční výdělek nebyl vyšší než ty 4tis. protože jinak si budeš platit socialní a zdravotní
Ale možná kecám..

arrow
profile_image
Poppy_
od 6. 4. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

ale to právě není dohoda o provedení práce, ale o pracovní činnosti...

Záleží, jestli ses registrovala letos či dříve. Pokud letos, tak si nesmíš vydělávat ani ty 4 tisíce a můžou tě sankčně vyřadit. Každopádně mám dojem, že se jakákoliv dohoda musí ohlásit nejpozději den předem či v den nástupu, ale to teď nevím přesně.

arrow
profile_image
Janissinka
od 21. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

od letoška nesmíš vydělat ani korunu a nezáleží na tom, jestli jsi registrovaná od loňska nebo letos...tak si propočítej, jestli se ti to vyplatí popřípadě bych se domluvila, jestli by ti to dávali na ruku, nebo smlouvu napsali na někoho, kdo už pracuje...je to hrozný co se v tomhle státě děje
jinak myslím, že odhlásit se musíš nejdýl v den kdy začne platit pracovní smlouva, ale nejsem si jistá...

arrow
profile_image
Elsa
od 25. 7. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Poppy_: DOHODU O PRACOVNÍ ČINNOSTI. Ptala jsem se, proč nemám normální pracovní smlouvu, řekli mi, že to funguje na ten samý způsob akorát, že nebudu mít zaplacenou dovolenou.

v podstatě to funguje podobně, jen dohoda má maximálně poloviční týdenní úvazek (v průměru), ale dovolená se dá v dohodě také sjednat, pokud na to přistoupí zaměstnavatel.

odkaz zákoník
Odhlásit z ÚP se můžeš i s DPČ. U DPČ ale týdenní pracovní doba nesmí v průměru přesáhnout polovinu standartní pracovní doby. Co jsem si ale tak všimla, tak v praxi je to třeba jinak. Taky Ti u DPČ nenáleží příplatky za práci ve svátek, pokud je nemáš výslovně sjednané ve smlouvě. A nejsem si jistá, jestli v případě nemoci bys dostávala nemocenskou, ale tím si fakt nejsem jistá. A výpovědní doba je jen 15 dní a taky myslím, že pak nemáš nárok na odstupné, kdyby Tě vyhodili oni...
Reaguji na Janissinka: Odhlásit z ÚP se musí do 8 prac. dnů

arrow
profile_image
Elsa
od 25. 7. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji okynko: A nejsem si jistá, jestli v případě nemoci bys dostávala nemocenskou.

na nemocenskou nárok je

arrow
profile_image
Bruce78
od 10. 10. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

VIP

Jestli se nepletu, tak zakladatelce jde o to, že chtěla :

Cituji Poppy_: včera jsem nastoupila pod agenturou do jedné firmy na DOHODU O PRACOVNÍ ČINNOSTI. Ptala jsem se, proč nemám normální pracovní smlouvu, řekli mi, že to funguje na ten samý způsob

Tudíž to chápu tak, že nechce nikterak okrádat, či obcházet stát, ale naopak jí zajímá, zda je normálně zaměstnána...

Dohodu o pracovní činnosti upravuje § 76 Zákoníku práce. Aby byla DPČ platná, musí být uzavřena písemně. Musí obsahovat sjednané práce, rozsah pracovní doby a dobu, na kterou se uzavírá.

Maximálně „oloviční úvazek,, - Limitem pro možnost využití dohody o pracovní činnosti je rozsah práce v průměru nepřekračující polovinu stanovené týdenní pracovní doby.

Zrušit DPČ je výrazně jednodušší než ukončit pracovní poměr. Pokud přímo v dohodě není sjednán způsob zrušení, je možné ji zrušit dohodou účastníků ke sjednanému dni. Jednostranně může být zrušena z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu s 15-denní výpovědní dobou, která začíná dnem, v němž byla výpověď doručena druhému účastníku.

Právo zaměstnance na dovolenou z titulu dohody o pracovní činnosti nevzniká automaticky. Je možné přímo v DPČ nebo ve vnitřním předpisu stanovit nárok na dovolenou či odstupné.

Pojistné na zdravotní pojištění a na sociální zabezpečení (důchodové a nemocenské pojištění) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti se odvádí stejně jako u zaměstnanců činných v pracovním poměru. Práce vykonávaná na základě DPČ se započítává do odpracovaných let nutných pro vznik nároku na důchod.

Může ale nastat situace, kdy se odvody u DPČ přece jen liší. A to při výkonu tzv. zaměstnání malého rozsahu – tj. v podstatě v momentě, kdy zaměstnanec nedosáhne hrubého příjmu 2000 Kč v daném měsíci. Pak nevzniká účast na zdravotním pojištění. Pro zaměstnance to znamená, že v měsíci, kdy má pouze příjem z dohody o pracovní činnosti nižší než 2000 Kč, musí si sám řešit zdravotní pojištění (pokud za něj neplatí pojistné stát).

Od 1.ledna 2011 již není možné při příjmu z dohody o pracovní činnosti pobírat zároveň podporu v nezaměstnanosti jako tomu bylo v minulosti (limit 4000 Kč byl zrušen) .

Zaměstnanci, který pracuje na základě dohody o pracovní činnosti, přísluší v období od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013 v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti náhrada odměny z dohody.

Takže šup, šup se na pracák odhlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené