Cituji Sasanka: V Opavě

Bílá Opava, jéééééé

arrow
profile_image
El Samah
od 1. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Grassel:
Aha a pro Rusko či Chorvatsko to taky vymyslely nějaké novinářské mozečky? Nevím totiž, jak jinak (kromě dlouhého oficiálního názvu) by se tyto státy daly ještě nazvat, nic mě nenapadá...

arrow
profile_image
bono2
od 27. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Proč v tom hledat problémy....Čechy + Morava + Slezsko = Česká republika. Žádní novináři, ale nutnost - je to kodifikovaný jednoslovný název ČR (každý stát jej má). Jak jinak zkrátit ČR? A Čechy jsou mimo mísu, protože je to oblast, která začíná na Vysočině a nezahrnuje celý stát.
(V cizím jazyce nejsme Bohemia republic, ale Czech republic)

Cituji ShoesManiac: Ale k tématu - název Česko se mi prostě nelíbí a nejde mi přes pusu.

Pocházím ze Zlínska a divili byste se, kolika lidem nešel Zlín přes pusu Chtěli mít pořád Gottwaldov, protože Zlín je takové mdlé, nevýrazné slovíčko.

Používám Čechy jako zkatku pro celou republiku. Asi je to špatně, ale Česko se mi nelíbí a vybaví se mi vždycky Železný (z Novy). Ale souhlasím s tím, že v novinách by to mělo být správně. Když už republiku dělím, tak na jednotlivé kraje. To spíš lidi z Moravy a Slezska mají potřebu se vymezovat.

A když teda rádi nazýváte věci správnými jmény, používáte Holandsko nebo Nizozemsko?

arrow
profile_image
Klariska1241 mojeid
od 2. 11. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Marki86: nééé, to jako fakt? neee

Bohužel joooo, i takové případy jsou v televizi....Ale pobavilo mě to docela dost....

arrow
profile_image
El Samah
od 1. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Grassel:
Škoda, čekala jsem, co mi k tomu napíšeš

arrow
profile_image
Mireia
od 13. 5. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Markvitka: Ano, Čechy jsou špatně, pokud člověk myslí celou republiku. Ale stejně tak nemám ráda slovo Česko, to mi vadí mnohem víc.

Tak tak. A nesouhlasím s tím, že by to mělo být správně, tedy snažím se používat Česká republika, ač je to trochu nepraktické. http://cs.wikipedia.org/wiki/Spor_o_u%C5%BEit%C3%A D_slova_%C4%8Cesko

arrow
Neprodává v Bazaru

Reaguji na Klariska1241:

Cituji Nikith: "vracím se zpátky do Čech" x "vracím se zpátky do Čech, Moravy a Slezka

Pokud ale bydlíš v Čechách, tak na tom není nic divného, naopak tvrdit, že se vracíš do 3 různých oblastí je blbost

arrow
profile_image
pampeeliska
od 10. 9. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Tohle je zajímavý, já jsem normálně totální pedant co se jazyka týče, ale tohle mi zas tolik nevadí pokud to je normálně v neformálním rozhovoru, a nemá to za následek, že vznikne úplná kravina, jako třeba tady

Cituji Kajess: "Monyová se narodila ve druhém největším městě republiky, situovaném v moravské části Čech, v Brně."

Ale v médiích to nemá co dělat.
Já sama si dobře uvědomuji, jaký je v tom rozdíl, ale taky běžně "Čechy" používám, "Česko" se mi nelíbí, nějak mi to prostě nejde z pusy myslím, že v běžným mluveným projevu na tom moc nezáleží, dneska to málokdo pochopí tak, jako že se mluví o historické zemi "Čechy", leda v hodině dějepisu... Ale taky jsem z Prahy, kdybych byla z Moravy možná bych to vnímala jako protimluv, nevím.

arrow
profile_image
chladkovka
od 26. 7. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Nečetla jsem sice celou diskuzi, ale mě osobně rozčiluje právě pojem "Česko". Je to novodobý patvar, zkratka České republiky. Proto v běžné řeči používám pojem "Čechy", ačkoli vím, že to není přesné. Ale pořád lepší, než slavné "ČESKO".

arrow
profile_image
Mireia
od 13. 5. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Helena: A slova jako Německo, Rakousko nebo Slovensko taky nepoužíváš?

V ústavě ale máme jen a pouze Česká republika, což například o Polsku myslím říct nemůžeme

Cituji Helena: Mimochodem, i "Česká republika" je novodobý patvar, dřív to bylo přece Československo.

A tohle je historicky, žádné spory. Koukni se na mapu, Slovensko k nám už nepatří. Asi dvanáct let

(jen jsem chtěla vyjádřit, že víceméně souhlasím s

Cituji chladkovka: Nečetla jsem sice celou diskuzi, ale mě osobně rozčiluje právě pojem "Česko". Je to novodobý patvar, zkratka České republiky. Proto v běžné řeči používám pojem "Čechy", ačkoli vím, že to není přesné. Ale pořád lepší, než slavné "ČESKO".

a nechci nijak útočit)

arrow
profile_image
bono2
od 27. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Jaký novodobý patvar? Co se týče ústavy:

1) Země Koruny české se používá od 7. dubna 1348 ("ústava" - bulla) - do r. 1918
2) Česko bylo v ústavě od r. 1918 do 1993 (Česko-Slovensko). Česko v tomto případě opravdu neznamená Čechy, jak si někteří dosud mylně myslí.
3) Od té době je v ústavě Česká republika a Česko je kodifikovaným jednoslovným spojením a nachází se ve slovníku od 60. let minulého století.

Pokud je něco patvarem tak jsou to "Čechy" - patvar mylně použit v roce 1910/14 historikem Pekařem nebo Winterem, nikdy nebyl v ústavě a ani nebyl kodifikován. A tenhle "slang" vznikl přibližně ve stejnou dobu, kdy bylo uzákoněno pojmenování "Česko". Tehdy se psalo Česko-Slovensko dokonce se spojovníkem po vzoru Rakousko-Uhersko.
To, že se správné a historicky dlouho používané jednoslovné pojmenování nedostalo do Ústavy ČR, je trapná záležitost nějakého tydýta ze senátu a dalších vlivných osobností, kteří nepochopili, že jej s hrdostí používaly už jejich prababičky.

P.S: Zajímalo by mě, co je na tom "-Slovensku" tak krásného a zvučného, že se bez něj zhroutil název našeho státu

Cituji bono2: Pokud je něco patvarem tak jsou to "Čechy" - patvar mylně použit v roce 1910/14 historikem Pekařem nebo Winterem, nikdy nebyl v ústavě a ani nebyl kodifikován. A tenhle "slang" vznikl přibližně ve stejnou dobu, kdy bylo uzákoněno pojmenování "Česko".

Čechy nejsou žádný Pekařův výmysl ani patvar, historicky ten název patří k samému úsvitu českých dějin. Znamená místo, kde sídlí Čechové (a postupně se rozšířil i na další území dalších slovanských kmenů na našem úžemí - Doudlebi, Charváti, Lučané, Pšované atd.). A výraz Čech je starobylé entnonymum znamenající původně člověka, sahá tedy až do rané doby naší státnosti. Označení Čechy se zcela běžně užívalo pro jednu (největší) z historických zemí Koruny české. Pokud ho Pekař použil jako označení i pro území Moravy, znamená to, že to v tehdejší době nebylo zřejmě vnímáno jako nijak šokující.
Osobně také nemám nic proti Česku, je ústrojně vytvořený jazykový výraz, který má budoucnost, a ani by mě nenapadlo zahrnovat pod Čechy i Moravu a Slezsko, ale hovořit o patvaru není na místě.

arrow
profile_image
bono2
od 27. 11. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Morrigan: Čechy nejsou žádný Pekařův výmysl ani patvar, historicky ten název patří k samému úsvitu českých dějin.

Kde tvrdím, že je to Pekařův výmysl či jeho patvar? Psal jsem, že jej použil mylně pro území
Koruny české. Pekař a Winter byli mizivou menšinou, ostatní psali podle pravidel (historických, politických i geografických) a zvyklostí

Cituji Morrigan: Označení Čechy se zcela běžně užívalo pro jednu (největší) z historických zemí Koruny české.

Psal jsem snad o opaku? Celý tvůj první odstavec jen potvrzuje, že Čechy jsou historickým útvarem na východ od Brna a s tématem nesouvisí, případně potvrzuje to co jsem napsal.

Cituji Morrigan: Pokud ho Pekař použil jako označení i pro území Moravy, znamená to, že to v tehdejší době nebylo zřejmě vnímáno jako nijak šokující.

Šokující nejspíš ne, ale velmi neobvyklé. V té době byla "Koruna" mnohonásobně víc fragmentovaná, než jsme zvyklí. Statistiky se vedly odděleně, mapy ukazovaly odděleně Čechy a Moravu/Slezsko, kdo jezdil domů říkal, že se vrací na Moravu nebo do Čech, kdo chtěl definovat prostor současné ČR psal "v Čechách a na Moravě", byli tu Češi, Moravané a Slezané. Po vzniku samostatného státu zde nastal problém. Čechomoravoslezoslovensko? To je přece příšerné Proto vzniklo Česko-Slovensko, kde Česko značilo země, kde obyvatelé mluví českým jazykem[b]. Nepodařilo se mi sice vypátrat, kdy začaly "Čechy" převažovat nad "Čechami a Moravou", ale lingvisté píší, že ještě v roce 1949 bylo toto laické pojmenování neobvyklé a minoritní (Čižmárová AV ČR).

Má reakce ale jasně směřovala k "[b]novodobému patvaru (viz výše)". Tím "Česko" rozhodně není a ve srovnání s "Čechami" jsou patvarem spíš ty "Čechy", které jsou z historického hlediska neobvyklé a téměř nepoužívané. Zajímavostí je i to, že např. "Slovensko" je mladšího data než slovo Česko". Další reakce byla směřována k ústavě a tam platí to, že Česko se do ní dostalo už v roce 1918! To, že není v Ústavě ČR od roku 93 je jen výsledek pomatených laiků ve správě ČR (vědci na jednoslovný název důrazně apelovali).

Cituji bono2: Kde tvrdím, že je to Pekařův výmysl či jeho patvar? Psal jsem, že jej použil mylně pro území
Koruny české. Pekař a Winter byli mizivou menšinou, ostatní psali podle pravidel (historických, politických i geografických) a zvyklostí

OK, myslím, že nejsem ve sporu, pokud jde o název Česko a jeho zaměňování za Čechy. Čechy jako výraz ale nejsou a nikdy nebyly patvarem. A napsal jsi, že Pekař použil patvar jako mylné označení pro celé území. A na to jsem reagovala, na nic víc. To jen pro přesnost.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené