Ahoj, mám známého, oba letos nastupujeme na medicínu. K přihlášce se musí doložit i lékařské vyšetření o způsobilosti. No problém je, že jsem teď zjistila, že ten kamarád je barvoslepý. Částečně, často si plete odstíny červené a zelené. A jeho obvoďák to asi ani neví, ten mu prostě dal razítko a nic neřešil. Nemůže z toho mít pak nějaké problémy? Vím, že u některých povolání je kvalita zraku hodně důležitá a doktor musí být zodpovědný za pacienty. Na druhou stranu ten kdo vystuduje medicínu nemusí být nutně lékařem, ale může se orientovat jiným směrem (výzkum,..), takže bránit ve studiu by mu snad neměli ne? Máte s tím někdo zkušenosti? Nikde jsem podobné téma nenašla, tak se ptám vás Děkuju
No já nevím, asi se mu bude hůř učit z knih, kde je to znázorněno barevně, ale třeba nevyužívá až tak vizuální pamět. Spíš jestli to nemůže být omezení na praktikách (pitvách) - třeba nerozpozná nějaké zvláštní zabarvení orgánu nebo něco přehlédne (splyne mu to). Zkus napsat anonymní mail někam na studijní nebo přímo na nějakého profesora LF (klidně i jiné školy než té na kterou se hlásíte).
Reaguji na gumidek: Já právě jediné co jsem našla, bylo na nějaké anglické diskuzi, kdy pán psal, že je doktor, je barvoslepý, a když si není barvou jist, tak to za něj dělá sestra. Takže to snad bude možné. Ale s tím anonymním dopisem (emailem) je to dobrý nápad. Doufám, že to nebude problém, protože kamarád na tu medicínu moc chtěl
Cituji Cry_baby: t zodpovědný za pacienty
jemu samotnemu nepřijde něco špatně na tom že nerozezná barvy a hlásí se na medinu?
Někde jsem četla, že každý 10. muž je barvoslepý, ženy naprosto minimálně. Takže každý desátý (a to je dost), takoví chlapi i řídí a bůhví jaké mají povolání, asi to není až tak omezující vada. Jinak je rozdíl mezi barvoslepostí a barvocitem, byl u někoho, kdo by ho vyšetřil nebo to je jeho "samodiagnoza"
Reaguji na gumidek: můj kamarád je taky barvoslepý a žádný problém s tím nemá.. nerozezná od sebe moc červenou, zelenou, hnědou a až na to, že teda nevěděl jakou mám barvu očí mu to nikdy v ničem nevadilo.. myslím, že při studiu medicíny by to neměl být problém, tak ono člověk když třeba operuje nikdy to nedělá sám..
Na kamarádově místě bych akorát doufala, aby mu to nepřekáželo v praxi. Ale člověk si zvykne úplně na všechno a poradí si. Když jsme si ještě kdysi dávno na gymplu dělali testy barvosleposti, tři kluci taky na přiložených obrázcích nic neviděli a vlastně je do té doby ani nenapadlo, že by bylo něco špatně...
daltonismus.JPG
Jednoho takového lékaře znám, je to rodinný známý...Takže to nejspíš překážka není. Přesně jak píšeš, nerozeznává odstíny zelené a červené.
méně než
10 příspěvků
Já myslím, že dotyčný s takovou vadou se zrovna nepožene do chrurgie. Nakonec, v těle vše splývá a spíš, než podle barvy se jednotlivé struktury rozlišují podle konzistence, vzhledu.. V čem by to mohlo vadit, je učení podle obrázků, ale s tím se popere i tak. Navíc barvy určitě nějak vnímá, tak je na to naučený. Myslím, že to překážka není
No úplně barvoslepý není samozřejmě, ale některé odstíny se mu pletou. Jako červenou od zelené pozná, všechny barvy pozná, jen u některých odstínů má problém. Ty obrázky s čísly už má projeté všechny, někde to vidí, jinde ne. Jinak u doktora nebyl, protože s tím zatim v životě žádný problém neměl. A přes vyšetření na řidičák se dostal (to dostával taky obrázky), ještě u bývalé doktorky, ta mu do karty napsala "jemný barvocit".. Tak právě nevím..
Reaguji na Hey Ju: Zatím ho to nikdy nijak neomezovalo, není to tak výrazná vada, takže dokud jsme ho nezačali opravovat, tak mu to asi nepřišlo..
Reaguji na darig: Já si právě taky myslím.. No stejně mu řeknu ať si tam zkusí napsat na studijní oddělení a uvidí co mu řeknou.
Cituji Cry_baby: No úplně barvoslepý není samozřejmě, ale některé odstíny se mu pletou. Jako červenou od zelené pozná, všechny barvy pozná, jen u některých odstínů má problém.
Jestli má problém u odstínů jednotlivých barev a nemíchá různé barvy mezi sebou, pak má zrak v pořádku, koneckonců barvy vidí každý trochu jinak a speciálně chlapi většinou rozeznají jen základní barvy, max. ti řeknou, jestli je ta barva světlá nebo tmavá Pochybuju, že by ho to ve studiu nějak omezovalo.
Pokud by se mu pletla červená a zelená, jedná se o Daltonismus. To je porucha, kdy člověk tyto dvě barvy vidí jako stejně, ale ostatní zpravidla rozezná. Asi bych neměla strach z toho, že by to něčemu vadilo.
Reaguji na ILChazz: On právě zelenou od červené pozná, ALE některé odstíny červené zamění za zelenou a naopak. Když mu to někdo řekne, tak si to po chvíli uvědomí, soustředí se a pak řekne "a jo".. tak těžko říct..
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.