Ahoj všem,
chtěla bych tak nějak prodiskutovat téma Jihočeská univerzita v ČB versus pražské univerzity (náročnost studia, přístup ke studentům, žáci...).
Od října (nejspíše) začnu studovat právě na JU (zdravotně-sociální fakulta). Kamarádkám když to řeknu (celá šťastná, že jsem udělala přijímací zkoušky), tak začnou opovrhovat a říkat, jak je to v ČB lehké, že tam to udělá každý, a že ony jdou do Prahy (jedna z nich na Českou zemědělskou uni.) a s tím, že se to nedá srovnávat. Trochu mi tento přístup vadí, protože vím, že i v Praze jsou univerzity, které nejsou nijak těžké, konkrétně třeba právě ta zemědělka, ale také jim to neříkám a přeji jim, že budou dělat to, co je baví.
Ale zajímalo by mě, proč Jihočeskou univerzitu (všechny obory a fakulty) házejí do jednoho pytle a opovrhují nad touto školou? To je vážně tak lehká?
Je tu někdo, kdo v ČB studoval a může říct své postřehy? Děkuji.

arrow
profile_image
Atalanta
od 22. 8. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Ahoj,
z názorů ostatních si nic nedělej. Když budeš studovat na VŠE, tak uslyšíš, jak je to jen "druhý gympl", když v Praze na zemědělce, že tam studují ti co nemají na VŠE nebo Karlovku. Ve finále je to úplně jedno a velká spousta lidí s dobrou prací nemá třeba vůbec žádnou vejšku
Na JU jsem vystudovala bakaláře na fildě, bylo to celkem náročné (dost času mi zabraly úkoly a příprava), z 25 nás státnicovalo asi 10. Ale přístup učitelů byl perfektní. Opravdu se nám věnovali (měli na to čas), znali nás jménem a stejně tak na studijním oddělení. Zázemí (koleje, menza, knihovna) parádní. Ráda na to vzpomínám
Na navazující jsem šla na ekonomku (s vidinou lepšího uplatnění...haha ) a ta mi připadá lehčí. Samozřejmě jsou tam pořád i lidé, kteří neudělali přijímačky nebo neprojdou zkouškami. Chvíli jsem studovala i na VŠE (taky navazující) ale tam se mi nelíbilo to nepřátelské a konkurenční prostředí (já na to prostě nemám povahu).

Neznám konkrétně tu fakultu, kam jdeš ty, ale obecně já jsem na JU spokojená a k velkým výhodám patří osobnější a většinou přátelštější přístup vyučujících a velká (téměř 100%) šance dostat se na Erasmus.

Kdyby tě zajímalo něco dalšího, napiš

arrow
profile_image
linda-kol
od 5. 5. 2015
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Neni lehká, naopak můj velmi chytrý spolužák z gymplu na jihočeský ho vyrazili a to měl celý gympl jedničky, nyní je na ČVUT a nemá problém. Nevim, proč by měla být lepší Karlovka než třeba Jihočeská. Karlovka jen má jméno a je v Praze. Můžu se zeptat jaký obor na zdravotně sociální?

arrow
profile_image
Jájulina
od 25. 1. 2011
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Taky znám lidi, co Jihočeskou univerzitu nezvládali a v Praze si teď pískají. Každopádně já chodila na JU na zmíněnou zdravotně sociální fakultu. Můj obor mi nepřišel těžký,ale dost se mi znechutil přístup vyučujících a celkově vedení této fakulty. Takže za mě moc nedoporučuji.

Reaguji na Atalanta: Děkuji za reakci.. O VŠE jsem slyšela také různé názory, to je pravda. Na druhou stranu mi přijde, že tam studuje každý.. A právě na zemědělce v Praze jsou lidi, o kterých jsem si nikdy nemyslela, že půjdou na nějakou VŠ...
Ty brďo jen 10? Tak to asi úplně snadné nebude...
Právě si o JU myslím, že tam to přátělštější prostředí je, a proto tam také jdu..Můj obor je i v Praze (sice soukromá, ale je), ale jdu do ČB (i přes to, že to mám 3krát delší cestu,než Praha) právě kvůli prostředí a tak nějak kvůli celkové atmosféře.. Tak snad nebudu zklamanáá..

Reaguji na linda-kol: Právě, že Karlovka má jméno, tak z ní všichni dělají "hogo fogo". Uznávám, že nějaké obory jsou opravdu těžké, ale jsou tam také obory, se kterými to tak horké asi úplně nebude..
Jdu na radiologického asistenta..

Reaguji na Jájulina: A mohu se zeptat, jaký obor a kdy si studovala? Mě jedna holka, co tam je říká, jak je spokojená atd..Ale, že se nesmí být za průšviháře, jinak si to všichni pamatují a dají to sežrat no...

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Atalanta: Když budeš studovat na VŠE, tak uslyšíš, jak je to jen "druhý gympl", když v Praze na zemědělce, že tam studují ti co nemají na VŠE nebo Karlovku. Ve finále je to úplně jedno a velká spousta lidí s dobrou prací nemá třeba vůbec žádnou vejšku

Když už o něčem informuješ, tak informuj správně. O VŠE se kdysi říkalo, že je to nejtěžší gympl v Praze, ne druhej gympl. Taky jsi měla uvést, že se to říkalo tak cca před deseti až dvaceti lety (a že to říkali převážně lidé z ČVUT), v současné době je VŠE mezi ekonomkami považována za dost náročnou - ale velmi záleží na oboru, těžké jsou např. finance a ekonomie/ekonomická analýza/finance a oceňování.
Naopak obory na FPH a zejména FMV jsou celkem snadno zvladatelné (pakliže jde o navazující, kde již není ani matematika a statistika).
Ty rozdíly v náročnosti jsou prostě více než značné i v rámci samotné školy/fakulty..., například známý studoval veřejnou správu a vedlejšku měl ocenování, oceňování ( a to to byl jen vedlejší obor) mu přitom zabralo 2x více času než jeho hlavní obor veřejná správa...

Ono opravdu o každé škole se říká něco, když už jsme u těch gymplů, tak například o podnikatelce na VUT se říká, že je to nejlehčí gympl v Brně.
Nebo třeba o FHS UK se říká, že je to jen pokračování gymplu, mnohdy je též hanlivě označována za Fakultu hledající smysl nebo ještě vulgárněji za Fakultu ho*** a sr***.
O ČZU se zase říká, že tam chodí ti, kteří chtějí mít alespoň nějakou vysokou školu (že na nic těžšího prostě nemají mozek).
Nebo třeba o takových fildách se říká, že tam chodí jen naprostí zoufalci, budoucí zaměstnanci Mcdonaldu a paraziti společnosti.
O pedagogických fakultách se zase říká, že na celém jejich studiu bývá nejtěžší otevřít vchodové dveře, o FSV/FSS raději ani nemluvě...
Specialita se najde i na takovou ČVUT - ČVUT udělá podle některých absolventů MFF UK i kalkulačka, která spadne do bláta ( a přitom je na ČVUT opět obrovský rozdíl v náročnosti fakult/oborů - aneb některé ekonomické obory spojené s managementem na MUVS x jaderné inženýrství/informatika na FJFI)
Ono o každý univerzitě/fakultě/oboru se říká něco, někdy i docela drsného, urážlivého.
A přitom je to úplně zbytečný..., pokud chceš mít co možná nejlepší vzdělání, tak zamíříš na školy do Prahy (UK, VŠCHT, VŠE, ČVUT)/Brna (MU, VUT), eventuálně Olomouce(UPOL).
Kvalitní fakulty se najdou i mezi regionálními školami, ale jedná se převážně o technické/přírodovědné fakulty (např. kvalitní FAV na ZČU).

Studovat na Zdravotně-sociální fakultě bych nebral za nějakou prohru, pakliže tam budeš studovat nějaký obor, který má perspektivu.

Nicméně celkem chápu, že tě to štve/může štvát (obzvláště, pakliže si více potrpíš na "společenskou prestiž" (minimálně) mezi studenty), třeba moje známá se nedávno až skoro rozbrečela, když si z ní "kamarádky" dělaly "srandu", že diplom z její školy (UJAK) není kvalifikace, ale diagnóza a že všechny soukromé školy jsou jen učňáky.., ale už se s tím vyrovnala.

arrow
profile_image
EkonomzVŠE
od 15. 10. 2014
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Cituji Atalanta: Na JU jsem vystudovala bakaláře na fildě, bylo to celkem náročné (dost času mi zabraly úkoly a příprava), z 25 nás státnicovalo asi 10. Ale přístup učitelů byl perfektní. Opravdu se nám věnovali (měli na to čas), znali nás jménem a stejně tak na studijním oddělení. Zázemí (koleje, menza, knihovna) parádní. Ráda na to vzpomínám Na navazující jsem šla na ekonomku (s vidinou lepšího uplatnění...haha ) a ta mi připadá lehčí

Tak ono hodně záleží na oboru (třeba na FF UK taková čínština bude velmi náročná, ale např. andragogika a personální řízení pravý opak), bez jeho uvedení je to (ohledně náročnosti) jen takové "plácání".
Nicméně dle nedávné výroční zprávy bylo procento neúspěšných na FF JU 54 %, na EF JU 44 %.
Ale nedá se to plošně (tzn. univerzita s univerzitou) srovnávat - záleží totiž např. i na množství dálkové formy studia na škole (= snižování nároků na studenty + úplně jiný typ studentů) / na výběrovosti uchazečů (jsou i fakulty/obory, kam berou skoro každého = velká část pak nejde na zkoušky - chtějí mít jen po určitou dobu (většinou rok, dokud je nevyloučí) studentské výhody) / na smysluplnosti studia (dost lidí odejde třeba už po roce, když nevidí v daném oboru perspektivu/obor je zklamal svou náplní a úrovní) etc.
Tím neříkám ale nic konkrétního - tvůj obor na FF mohl být klidně náročnější než tvůj navazující obor na EF (ono je taky obecně vcelku problematické srovnávat bakaláře a navazující studium - mohla ses na té EF JU třeba zrovna šikovně vyhnout některým nepříjemným předmětům na bakaláři - aneb mohou mít na té dané fakultě např. menší úmrtnost na navazujícím).
Aneb třeba na FHS UK je náročnější bakalářské studium a podstatně lehčí navazující studium, které se již rozpadá na nejrůznější všemožné obory - člověk, co udělal poměrně náročnou bakalářskou ekonomii na NF VŠE, kde byla v posledních letech 65% úmrtnost, tak tento člověk půjde na navazující obor na FHS, třeba na studia občanského sektoru, a pak bude všude a všem vykládat, že FHS je lehká ( a přitom tam nestudoval toho bakaláře, kde je též úmrtnost přes 60 % (kdežto na navazujícím úmrtnost cca třetinová - už tam není to hlavní síto). To samé člověk, co by měl bakaláře z FHS a šel by na navazující na VŠE, kde by si vybral nějaký (poměrně nenáročný) humanitně laděný obor na FMV.

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené