Reaguji na connnnny:
Pokud se zákrok povede krátce po narození, je to o.k.
Zákon na ochranu zvířat proti týrání nezakazuje kupírování ocásků, ale je tady to zmíněné omezení xy dní po porodu. Kupírování uší už zakázáno je a vet, který kupíruje uši so koleduje Zákon pro něj platí a měl by ho dodržovat, aby byl věrohodný. S kupírováním nesouhlasím, je to kosmetický zákrok. Plemena jsme si tak vyšlechtili, tak proč je po porodu ještě stříhat?! Navíc ve velké většině jsou to dnes společníci a málokterý pes se věnuje tomu, k čemu byl vyšlechtěn
Uši se kupírují např. pitbulům, ale ze zdravotních důvodů bych to chápala u kokrů, kteří trpí záněty. Ovčákům jako policejním psům se ocasy nezkracují, i když je tady velká šance poranění při střetu s útočníkem atd. Příkladů by se našla určitě spousta Je mi jasné, že dobrman je hezčí bez ocasu, ale s ocasem to přece není taková hrůza...
Cituji Sejkr: Je mi jasné, že dobrman je hezčí bez ocasu, ale s ocasem to přece není taková hrůza...
Ano, ale jde o to, že když si necháš psa celého, tedy i s ocasem a on si ho pak při hře zlomí, težko s ním pak můžeš jít na výstavu nebo chovat...
Reaguji na Sejkr:
Souhlasím
V našem městě snad neznám psa s kupírovanými uši, a to vídávám jak dost dobrmanů, boxerů, tak pitbulů. No jo, dobrmani vypadají s normoš ušima trochu legračně, no ale kvůli vzhledu si je přece člověk nepořizuje.
Reaguji na connnnny:
Jéje, já neznám psa, který by si kdy zlomil ocas... A už vůbec ne při hře, možná při nějaké nehodě, tak maximálně...
Ocas se myslím kupírov stále může,ale zupouští se od toho. Uši se kupírovat nesmí. Pes s kupírovanýma ušima se nesmí účastnit žádných soutěží či zkoušek a dokonce nesmí ani do televize. Teoreticky.
tady je hezký odkaz ohledně kníračů napříkald
Ovčák má ale taky docela jiný ocas, než dobrman...a už jsem slyšela o tom, jak hrozný to bylo pro policejní psy, když je fakt někdo za ty uši/ocasy chytil a zranil. A psa, který si zlomil ocas, znám osobně.
Nejsem nějaký příznivce kupírace, spousta lidí to opravdu dělala natvrdle jen kvůli vzhledu. Ale zase se mi nelíbí ty bouřlivé výroky, jak to je týrání - myslím si, že třeba u služebních a loveckých psů by to fakt mělo být oficiálně povoleno. Z logických důvodů. Když si člověk svévolně vyšlechtil uši dolů, je to jeho problém, ale neměl by za to pykat pes - a to vlastě jak tím, že se mu nechají pro práci dolů, nebo tím, že se mu jen pro vzhled pozvednou.
Reaguji na connnnny: Tak to bychom měli kupírovat ocasy asi všem psům, ne? A proč s papírovým psem, který si zlomí ocas, vet mu jej odoperuje, nemůžeš chovat? To je snad něco, k čemu si vyžádáš zprávu, ne?! Chovat se nesmí u vrozených vad a ne u "nehod"... Já sice neznám stanovy kdejakého klubu, ale automaticky by to znamenalo, že když si pes zlomí nohu, tak už na něm nesmíš chovat = není chovný... Není to trochu nesmysl?!
Reaguji na Lisa: Myslím, že si v zásádě neodporujeme Osobně vidím problém i jinde a to je komunikace mezi jednotlivými psy. Mimo jiné k ní používají ocas, uši a spousty jiných signálů. Myslím, že to může psy mezi sebou mást...že můžou hůř identifikovat/číst signály. Sama mám doma pitbulku a postavení jejich plachťáků mi jasně říká, co zrovna dělá Diskuze je tady určitě přípustná, ale neříkejte mi, že psi zákrok nevnímají/necítí....a že pitbul apod. necítí bolest...
Cituji Lisa: A psa, který si zlomil ocas, znám osobně.
Myslím si, že zlomený ocas není vyjímka a může se to stát při čemkoliv. A není pro psa lepší nemít ten ocas od štěňátka,než když ho pak odoperují po nějaké "nehodě"?
Cituji Lisa: policejní psy, když je fakt někdo za ty uši/ocasy chytil a zranil
Ano, u služebních psů - policejní psi, psi záchranáři, tam to dokážu pochopit, hlavně tedy ten ocásek.
Cituji Lisa: Když si člověk svévolně vyšlechtil uši dolů
Liso, možná mě pouč, ale mně to přijde jako blbost - od kdy člověk šlechtil psa, aby měl uši dolů? To je přece přirozenost psa a pes neměl nikdy od přírody uši "kupírované", resp. tohoto tvaru. Nebo se mýlím?
Cituji connnnny: A není pro psa lepší nemít ten ocas od štěňátka,než když ho pak odoperují po nějaké "nehodě"?
Jako preventivně? Ne, to je opravdu podle mne hloupost. Jak jsem psala výše, u služebních psů to pochopím, u domácích mazlíčků ne. Jinak, jak jsem psala v předchozích příspěvcích, pokud je ocásek kupírovaný včas - tzn. pár dní po narození, nemám s tím problém, pro pejska to bolestivé není.
Reaguji na connnnny: Budu se opakovat, ale pokud jsme nějaké plemeno vyšlechtili k obrazu svému, tak proč jeho vzhled dále "chirurgicky" upravovat? A stále mě napadá...neměli bychom zkracovat ocasy všem plemenům? Kamarádčina dalmatinka si nešťastnou náhodou ocas zlomila ve svém stáří, vet konstatoval, že ji to muselo hrozně bolet...budeme všem dalmatinům stříhat ocásky? Pokud je pes ve službě a je velká pravděpodobnost nehody, tak to dává smysl. Ale pokud mám psa na dvoře na parádu, tak to už smysl postrádá (aspoň pro mě), protože to se může stát libovolnému plemenu.
Jinak mám ve svém životě už několikátého psa a ještě se mi nestalo, že by měl některý z nich zlomený ocas. Ve svém okolí jsem zaznamenala pouze dalmatinku a pak kočku domácí
Cituji connnnny: zlomený ocas není vyjímka
Asi není, otázka je, co považujeme za výjimku - podle mne může být zlomený ocas asi stejně častý, jako zlomená noha. Ano, taky znám psa, co měl zlomenou nohu.
Sejkr: Komunikace se ale liší i plemeno od plemene a individuálně, a stejně si nemyslím, že by si psi nerozuměli. Nemám s tím zkušenost, ale myslím si, že třeba sklopené uši psi nepoužívají při komunikaci skoro vůbec.
Sylvie - no, já neznám žádnou šelmu (vlka, lišku, divoké psy), která by měla uši dolů. Což znamená, že přirozené je mít uši nahoru a sklopení uší se nějak muselo přihodit během šlechtění a domestikace psa a to ještě jen u některých plemen. Stejně tak za přirozený a méně zranitelný ocas považuji ocas německého ovčáka, ne tenký dobrmanův, který se zlomí raz dva. Pravdou ale je, že tohle lidi, kteří doze na dvorku kupírují uši jen pro parádu, moc nezajímá.
Reaguji na Lisa: Já si fakt myslím, že brnkáme na stejnou strunu Jen oponuji v té komunikaci...fakt pitbulka uši používá výrazně při setkání s cizím psem, stejně tak jako naše shih-tzu, která má uši klapaté Vrtění ocasu, jeho postavení při strachu, agresi...jsou to jasné a dobře čtivé signály To je ale už na jinou debatu... A rozdíl v komunikaci mezi plemeny není, jinak by si psi venku nerozuměli. Většinou hned poznají, jestli je setkání přátelské či naopak. Závěr: Prostě u služebních, pracovních apod. psů je to kupírování opodstatněné a u zbytku sporné (pro mě určitě)....
S postavenýma ušima s tebou souhlasím. V přírodě se těžko hledá zvíře, co by bylo klapouché a člověk zvířata tímto směrem cíleně šlechtil (králíci beránci, klapouché kočky, psi a další)
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.