CHci se zeptat jak je to se zákazem...vůbec se mi kuprování nelíbí..ale pořád se dělá.Nechápu to
Díky
Jo jo, u nás to zakázané je. Ale znám hodně lidí co kvůli tomu jezdí na Slovensko,kde se to dělat smí. A taky s tím nesouohlasím :-/
A proč se to dělá?
Asi protože se někomu prostě líbí zastřižený uši,a krátký ocásek...popravdě u např. boxera apod. mi taky nepřijde dlouhý ocas nic moc,ale svému pejskovi bych to udělat rozhodně nenechala.
mužeš kupírovat do tří dnů po porodu pak už ti to veterinář neudělá,
říkala mě to kamarádka čeká jorkšírky tak se na to speciálně ptala ale má je bez papírů s pp musí mít ocásek
Teda nevím, ale veterinář co je ochotný toto udělat, dost riskuje. Vím určitě že se to dělat nesmí,a doktor co to provede, mlže taky hezky příjít o titul.
U nás se to dělá i načerno Je pravda, že třeba jorkšír s dloouhým ocasem by opravdu vypadal jak krysa, nebo zmiňovaný boxer, jak by asi vypadal s dlouhým ocasem..
Každopádně je to věc majitele, jak se štěnětem naloží a jestli ho nechá tak, jak se narodí, nebo to ,,upraví''.. Jinak kupírování se dělá malým štěňátkům a prý je to ani tak nebolí, jako by je to bolelo kdyby byli starší...
Kupírování ocasů pokud vím zakázáno není a ani nikdy nebylo. Samozřejmě u mláďat.
Otázka kupírování není jen otázka módy. Kdyby šlo jen o ni, tak jakoukoliv kupíraci bez výhrad odsoudím, ačkoliv je pravda, že kupírovaný dobrman JE prostě hezčí
Jenže původně žádná šelma prostě uši sklopené dolů neměla. Ani neměla tvar ocasu, jaký mají dnešní ohaři. Uši a ocas se kupírovaly a kupírují proto, že při lovu může lovené zvíře psa za ucho či za ocas velmi snadno strhnout a strašně mu ublížit (případně se stejně tak může zranit policejní pes při zásahu).
Stejně tak prakticky nechráněný ocas některých dnešních plemen se může snadno zranit třeba jen při hře v křoví. Navíc bych řekla, že ucho "stojící" (ucho vlčáka, vlka, lišky, němckých ovčáků) je zdravější než uši sklopené.
No my právě doma boxera máme,je papírová, paní chovatelka jim to nechala kupírovat když byli maličcí. Má doma dohromady 5 boxeru, všechny papírové,a všichni bez ocásku,a proto s nimi jezdí na výstavy do španělska, tady to samozřejmě být nemůže. A papíry ten náš dostal asi proto že má rodiče a předky Španěly, a tam to legální je.
Kdybych ovšem dostala štěňátko s ocáskem, sama bych to kupírovat rozhodně nenechala.
Cituji MalinkaKucinka: Má doma dohromady 5 boxeru, všechny papírové,a všichni bez ocásku,a proto s nimi jezdí na výstavy do španělska, tady to samozřejmě být nemůže.
Slyším poprvé, že u nás na vystávách boxeři musí mít ocas? To je asi nějaký omyl,ne? U boxerů je právě kupírování ocásků běžné a je spíš těžké najít papírová štěňátka s ocasem.
Reaguji na connnnny:
Tak teď jsi mě zmátla, vím určitě žw s nimi jezdí na výystavy kvůli kupírování jinam, protože tady to být nesmí. Teď si nejsem jistá jestli kvůli ocáskům, a nebo krátkým ouškům...?
tkanule
tak tím definitivně potvrzujeme,že pejsci, co mají kupírované ocásky mohou na výstavy
je jasné, že kupírování uší u psů je zakázáno a s tím souhlasím...mě jde spíš o ten ocásek...sama si chci časem koupit boxerku a právě s tím ocáskem pořád nevím,jestli s nebo bez...ze začátku jsem byla rozhodně pro to, koupit si pejska s ocáskem, ale věřte mi, že není zrovna jednoduché sehnat německého boxera s PP s ocasem...většina chovatelů jim ten ocásek nechává dát pryč...některý pes má ten ocásek opravdu citlivý a může mu být spíše na škodu, různá zranění, zlomení ocásku atd.
Kupírování uší je v ČR zakázáno, je to považováno za týrání zvířat a prezentace psů s kupírovanými ušima je brána jako propagace týrání, takže nesmí na oficiální výstavy psů.
Co jsem se bavila s veterináři, kupírování uší je opravdu velmi bolestivé a veterináři k němu přistupují pouze v případě vážného zdravotního problému.
Pokud se nic nezměnilo, kupírování ocásku je možné do osmi dnů věku a dle vyjádření veterinářů je toto poměrně jednoduchý zákrok a mnohá štěňata to ani necítí. V případě staršího psa se mluví již o amputaci ocásku, zde je vidět i ten rozdíl - starší pes má již více rozvinutá nervová zakončení a tím pádem je pro něj zákrok bolestivější.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.