Ahoj,
mám takový "malý problém". Studuji už čtvrtým rokem politologii (teď jsem na magisterském) a čím dál tím víc se bojím toho, co pak s ní budu dělat. Po gymplu to bylo asi trochu unáhlené rozhonutí, pak jsem byla líná jít někam jinam, no a teď už je dost pozdě...Hodně lidí se mě poslední dobou ptá, co budu dělat až skončím a já pořádně nevím. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je tady někdo právě s vystudovanou politologií, co dělá po studiu, jestli v oboru a tak.
Díky moc
Také jsem o ní uvažovala, jsem ráda, že jsem se na to vyp*dla. Právě kvůli tomu uplatnění. Je to asi celkem moderní obor a hlásí se na to čím dál víc lidí. Já bych viděla uplatnění někde v politice (ale ne jako politik, ale třeba jako nějaký "poradce" stran apod.) a vzpomínám si, že kdysi v novinách psali, že celkem chybí soudní znalci co se týče extremismu apod. Ale tam to možná bude chtít i nějakou "právničinu".
Čtvrtý ročník? To už máš za sebou jistě nějaké stáže...ty ti v budoucím uplatnění hodně pomůžou.
Reaguji na sumcicka: Tak určitě na nějakou běž. Budeš mít velké plus v životopise a třeba si tě po skončení školy rovnou nechají. Možností je spousta...PS, Senát, ministerstva, ambasády, EU, mezinárodní organizace....
Můžeš třeba zůstat na škole jako "asák" a dodělat si doktorát. Při nejhorším asi i můžeš jít učit na gymnázium nebo střední školu, pokud si uděláš pedagogické minimum. Jinak jak už tu bylo zmíněno, tak se můžeš uchytit jako tzv. poradce. Můžeš třeba psát i do novin odborné články ohledně politiky...
Jo já vím, tohle všechno - PS, Senát, ministerstva, ambasády apod. - jsou takové ty obecné věci, co vždycky řeknu, že můžu jít dělat, stejně jako případně to učení. Mě ale spíš zajímalo, co skutečně dělají lidé s vystudovanou politologií, tedy praxe a ne teorie, ale i tak všem díky
S jazykama jsi na tom jak, předpokládám, že minimálně angličtinu máš na výborné úrovni? Stáže a zahraniční pobyt, třeba erasmus bys měla absolvovat určitě. No a uplanění je různé, pokud máš slušné jazyky, tak bych se snažila dostat do Bruselu nebo k nějaké mezinárodní organizaci.
Reaguji na sumcicka:
A konkrétně, má to vystudované moje kamarádka. Už při škole byla na nějakých kratších stážích, spolupracovala pořád na nějakých projektech, pak odjela na semestr na erasmus do Belgie, pak si našla půlroční stáž v Evropském parlamentu. Po škole pracovala dva roky jako asistenka europoslankyně, a teď dělá na nějakém Výboru regionů, nebo kde... Je spokojená, pracovat v institucích EU byl vždycky její sen.
Taky pracuju pro EU. PS, Senát, ministerstva, ambasády, EU atd, nejsou obecné věci, ale právě nejlepší možnosti uplatnění pro politology. Člověk se ale musí snažit už v průběhu studií. Mít jazyky, stáže..
kámoška s vystudovanou politologií učí na střední angličtinu a kámoš dělal jeden čas personalistu,co teď nevim...takže ne v oboru
Reaguji na Acedia:
Problém je, že já pro EU pracovat nechci, nebo alespoň ne v Bruselu apod., chtěla bych zůstat v Čechách. Takže pro mě připadá spíš v úvahu nějaké to ministrestvo. Mám na jednom domluvenou letní pracovní stáž. Ale bojím se, že po škole se na ministerstvo nebo třeba do PS bez nějakých známostí těžko dostanu.
Já jsem vystudovala politologii na bakalářském a budu pokračovat v magisterské politologii (teď už je celkem pozdě jít dál na nějaký úplně jiný praktický obor). Ale i já a většina mých spolužáků, to vidíme také špatně. Známí se mě pochopitelně také ptali, co budu teda dělat po škole, ale zřejmě budu ráda, když budu dělat nějakou asistentku v kanceláři. Pro uklidnění-to není problém jen oboru politologie. Těch oborů je spousta a dnes mají dokonce i problémy studenti z ekonomek a peďáků. I náš politolog říkal, ať s prací v oboru spíš nepočítáme. Navíc je vystudovaných politologů strašně moc, musela bys být hooodně ambiciózní a do oboru "zažraná" apod.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.