Petruš - u nás krásný skelety obalený masem i s krky mám za 10kč/kilo. Kosti na žvýkání, ty větší, dostáváme zadarmo. Maso samotné (u nás hovězí, losos, sem tam vepřové) dostává jen ve váze cca 1kg/měsíc.
Vnitřností zkrmíme měsíčně odhadem tři kila, cena 20-50 Kč/Kg. Plus alavis, sušené pivovarské kvasnice pro zvířata. lososový či olivový olej, roboran či bylinky...jsem měsíčně na cca 500 Kč. A to můj pes má rok a váží 30 Kg. Myslím si, že granule by mě vyšly na min tisícovku plus k tomu ještě nějaké ty doplňky. Takže ušetřím cca 50% ceny z granulí, nicméně já to pro ušetření samozřejmě nedělám Jsem ten bllázen, co by poslední peníze dal na psa a sám raději hladověl...
Netík -
Problém je, že ty se domníváš, že v granulích je vše potřebné. Ve skutečnosti je v granulích například poněkud málo vápníku. Výrobci automaticky počítají se 100% vstřebatelností Ca, k tomu ovšem nedochází. Zvláště u štěňat v období přezubování je potřeba Ca až 500mg/Kg hmotnosti. Při cca 50% vstřebatelnosti to znamená, že by desetikilogramové štěně mělo denně přijmout 10gr Ca. Jen si spočítej, kolik nabízí granule..je toho mnohem méně. Poučený chovatel v případě přirozené stravy může příjem vápníku zcela přizpůsobit potřebám psa.
Přirozená strava v případě šelem, tudíž i psa, se sestává ze syrového masa, kostí, vnitřností a zeleniny. Pokud by tě to víc zajímalo, nazývá se to BARF, resp. RMB (zkratka z anglického spojení "syrové masité kosti=kosti obalené masem", které mají tvořit většinu stravy)
Proti granulím toho mám dosti
1. už jsem výše zmínila kritický nedostatek Ca zvláště u štěňat, který ústí do tak častých problémů štěňátek s packama a ušima, přičemž hrozí i řídnutí kostí a problémy s klouby
2. v granulích není nic čerstvého, vše je uvařené, pomleté a dlouho skladované. Spousta cenných látek a vitaminů tak zmizí či vyprchá vařením a dlouhým skladováním.
3. v granulích je spousta chemie - konzervanty či chemické vitaminy (chemické vitaminy nejsou zdaleka tak prospěšné jako ty, přijaté z přirozených zdrojů). Spousta chemie ústí do tak častých alergií psů na stravu.
4. nevhodný obsah granulí - sůl (denní příjem soli je nebezpečný pro ledviny). soja (velice častý alergen a strava zcela nevhodná pro psy), obiloviny (Opět alergeny, pes je neumí pořádně využít, protože trávicí trakt psovitých šelem nikdy nebyl tvořen na zpracovávání obilí. Potom jde ze psa spousta stolice = nevyužité obilí, které jak je snědeno, tak skoro stejně zase vyjde ven) Obilí se do granulí dává prostě proto, že je lacinou výplní, zrovna tak je tomu v případě brambor, rýže. Není jediný důvod do psa denně cpát obilí a brambory, kromě toho, aby si výrobci granulí namastili kapsu
5. kritický nedostatek masa - psi mají správně sežrat denně z celkového příjmu stravy cca 70% masa. Které granule toto splňují? Já znám jen jedny. Krom toho si nechtěj domýšlet, co vše je do granulí semleté. Co oči nevidí, to srdce nebolí. Já jsem radši, když vidím, co psovi dávám a jakou kvalitu to má.
6. psí zuby jsou zuby šelmy, mají nádherné zuby určené na drcení kostí a trhání masa. Pokud bude pes jíst jen prášek - a granule nic jiného nejsou, brzy nám u psů budou zuby jistě degenerovat, protože nebudou mít využití. Nehledě na to že psa tisíckrát víc baví jeho potravu kousat a žvýkat, než jíst prášek
7. chuť - dej před psa, který nikdy nezažil maso, vařené kuřecí a vedle jeho granulky. Drtivá většina psů sáhne po masu, protože není blbá a instinktivně ví, co je dobré. I kdybys psa na maso "nezvykala", jak ho ucítí, rád po něm chňapne. Psi držení na přirozené stravě mají do jídla mnohem větší chu´t, chutná jim to a nemají problémy s nechutenstvím.
Cituji Lisa: 5. kritický nedostatek masa - psi mají správně sežrat denně z celkového příjmu stravy cca 70% masa. Které granule toto splňují? Já znám jen jedny
Orijen?
jj )
Dost masa má i fitcroc. Jako jak jsem to spočítala, u nás má pes v podstatě 85% živočišný stravy (maso, vnitřnosti, kosti), tak těch 70% v granulích považuju za optimální.
Reaguji na netík:
Určitě se dají najít slušný granule, moc jich není a cena je taky většinou dost vysoká. Tady je zajímavý článek, kdyby tě zajímalo co je v granulích: http://www.manwe.eu/index.php?option=com_content&v iew=article&id=5&Itemid=7
A ještě mám jiný, o výrobcích krmiv, můžu ti to poslat emailem. Kdybych srovnala krmení masem a granulemi u nás, tak já někdy ušetřím někdy ne, celkově asi ano, ale stejně těm psům, když tak koupím něco navíc. A to kupuji biomaso, když člověk ví kde koupit, tak ho to vychází levněji než obyčejné z obchodu.
Reaguji na Lisa:
A děláš jeden den v týdnu hladovku, jak se doporučuje? Já si to nedovedu moc představit, jeden den mi je hlídání překrmilo, tak jsem je další den nechala na jogurtu, zelenině, ovoci a měly děsný hlad, nebo jsou moc rozežrané.
né já hladovku nedělám...podle mě v přírodě mají zvířata hladovku, protože sežerou třeba deset kilo masa naráz. Ale u nás má pravidelnou stravu, tak v tom nevidím důvod. A určitě je to pro ně lepší jak nárazovité žraní...
My jíme 5x týdně kuřecí kosti .- skelety, krky, křídla
2x týdně směs vnitřností (střídám dršťky, játra a srdce) se zeleninou
A navíc každý týden porci svaloviny
Ale dávám jí právě dost věcí navíc....sem tam kefír, jogurt, vajíčka, brusinky, když mi zbyde rejže od oběda, dostane výjimečně i tu, ovoce, morkový kosti... A dávám ty doplňky.
Kupuju vše v masně, akorát ty nepraný drš´tky u vetamixu, protože jinde jsem je neviděla
Tak to dáváme podobně, dršťky mají i na masopropsy.cz, nebo je mám přímo z jatek. Čisté svaloviny dávám asi víc, ještě jim moc chutnají kuřecí žaludky. Rejži a těstoviny, taky někdy ode mě nebo jim uvařím celozrnné, to bych já nepozřela.
Ano já vám věřím a souhlasím s vámi. Určitě jsem nechtěla nikoho napadat. Pokud to je tak, jak má být tak ano, ale s tím, že si pejsek chce pochutnat mám špatné zkušenosti, kdy lidi mu dávají sladké apod. protože si chce pejsek pošmáknout.
Neříkám vůbec že to děláte vy a věřím že to tak ani neděláte a vůbec nezpochybňuji vaše metody. Já jen říkám že granulím věřím. Ale nejsem zkušená, takže já jsem ráda za vaší kritiku granulí, protože jsem se opravdu domnívala, že jsou v pořádku (dva psi 14 a 6 let jsou jen na granulích a jsou vitální a bez nemoci) - tak proto jsem si myslela, že granule jsou nejlepší volbou. Ráda se poučím, jen jsem tu, jako každý, řekl svůj názor. Žádný útok jsem neplánovala.
Cituji netík: Žádný útok jsem neplánovala.
Určitě to tak nikdo ani nebral.
Cituji netík: protože jsem se opravdu domnívala, že jsou v pořádku
Jo to já taky, chybama se člověk učí, vidím to až dodatečně, co bylo způsobeno granulema.
My jsme nezískali dobré zkušenosti s granulemi u žádného psa, ale to neznamená, že útočím na každého, kdo tak krmí Určitě jsou granulky, které jsou kvalitní a někdy je lepší, když člověk krmí tím, než masem jak si zamane. Někteří lidé se bojí kostí, pak je psu skoro nedávají a má málo vápníku. To je pak za mě lepší, když jim strčí granulky.
A co říkáte na tyto granule, za studena lisované:
Markus-Mühle
http://www.zoohit.cz/shop/psi/granule/markus_muehl e/122450
Lukullus
http://www.zoohit.cz/shop/psi/granule/lukullus/157 709
připadá mi to podobné jako fitcroc, akorát že ty mají 60% masa, tohle pokud to dobře chápu 30% (u toho prvního ani nejsou procenta uvedena)
Hezké je, že to je takové přírodní, i když já osobně nejsem příznivcem denního podávání bylinek, ale to je můj osobní názor, Určitě je to lepší jak 80% granulí na trhu
Reaguji na Lisa:
Už koukám na ten Fit-Croc, děkuji
Pro případné zájemce:
http://www.baron.cz/pes/krmivo-pro-psy/lisovana-kr miva-fit-croc/i-0
Reaguji na Lisa:
Ono se to asi těžko porovnává, když někde to berou jako maso před usušením a někde po.
Reaguji na Silvie OK:
Já měla všechny 3, žádný extra rozdíl jsem v nich neviděla, na složení mi přijde nejlepší lukullus. Jako první jsem měla ty od barona, když jsem krmila ještě granulemi, krkala po nich a ublinkávala, ty jí neseděli vůbec, další už jako pamlsky. Jediný čeho jsem si všimla, že po nich neměla takovou žízeň jako po normálních granulích.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.