Reaguji na Laky: Protože jsem to studovala už na střední a BAVÍ MĚ TO. Střední jsem dělala obchodní akademii, tak bylo jasné, kam moje kroky budou směřovat.
Reaguji na Ellenuschka:
Děkuji !
Cituji netík: obchodní akademii
No bohužel, to je přesně taková ta škola, která chrlí spoustu ekonomicky zaměřených pracovníků bez ohledu na to, že je jimi pracovní trh přesycen. Stačí si projít inzeráty. Myslím, že když chceš po takové škole uspět, tak nestačí jenom chodit na VŠ, ale zvyšovat si u toho kvalifikaci něčím, co jen tak někdo nemá : učit se nějaký neobvyklý jazyk, učit se orientovat na burze, ... apod.
Cituji netík: Protože jsem to studovala už na střední a BAVÍ MĚ TO.
Jo fajn,tak hlavně pak po škole žádné flustrace až zjistíš,že je vás jako smetí
Reaguji na Sigrunn: Tak proč nepřekládáš na volné noze? Chápu, že pro každého to není a že některým lidem spíše vyhovuje zaměstnanecký poměr, ale můžeš to alespoň zkusit. Ze začátku ideálně při tom demotivujícím zaměstnání, abys nezůstala bez příjmu, dokud si nevybuduješ klientelu. Zdálo by se, že překladatelů jsou všude mraky, ale těch dobrých zase tolik není (často dělám korektury, takže vím své) - a švédština by mohla být celkem výnosná. Jistá potíž by mohla vzniknout, pokud bydlíš v zemi s vysokými daněmi a vysokými životními náklady, protože třeba z mých na ČR královských výdělků by toho po belgických daních a bruselských nájmech moc nebylo.
Cituji Sigrunn: Angličtinu a švédštinu na FF UK. Pracovala jsem jako tlumočník a překladatel na volné noze, pak u Evropské komise. Hovořím i plynně francouzsky a německy. Ovládám terminologii EU, ale holt už nemůžu překládat, ale dělám sekretářku. A ničí mě to.
Když jsem začala číst tohle téma, myslela jsem si, že jsi absovlent ekonomického nebo manažerského oboru ze zemědělky,VUT apod. Tak jsem si říkala, chudák holka, další, která bude s tímto zaměřením prodávat (jako moje kamárdka). Tvé vzdělání je skvělé. Jazyky na fildě nejsou lehké a školu nedokončí každý (jako hnojárnu). Buď ráda, že děláš sekretářku v zahraničí. U práce si můžeš hledat něco, co by tě více naplňovalo. Budeš se vracet do ČR? Tady se o tebe zaměstnavatelé poperou. Dělat v zahraničí sekretářku je dobré, víš, co tam dělá většina lidí z ČR...
Cituji Laky: tak proč to studuješ?Měla jsi si asi vybrat obor,který není tak rozšířený.
Cituji Laky: no asi je dost lepších s delší praxí....
Zajímalo by mne, co jsi vystudovala ty a kde pracuješ, že se nesnažíš poradit, ale jen se vymíváš.
Cituji Lilliana: nesnažíš poradit, ale jen se vymíváš.
omyl....jen mě zaráží,že tolik lidí studuje něco v čem ani pořádně neví zda budou mít uplatnění.Je mi jasné,že je trend studovat a je jedno co,ale pak se nelze divit,že není odpovídající místo.
Víš on dnes je každý druhý VŠ a mají pocit,že vyjdou ze školy a hned si každý před nima sedne na zadek.Jenže doba na to není vhodná.Každý by chtěl být na manažerské pozici a "rohlíky nám upeče kdo" ?Chápeš jak to myslím?
Cituji Tantomar: Zdálo by se, že překladatelů jsou všude mraky, ale těch dobrých zase tolik není (často dělám korektury, takže vím své) - a švédština by mohla být celkem výnosná. Jistá potíž by mohla vzniknout, pokud bydlíš v zemi s vysokými daněmi a vysokými životními náklady, protože třeba z mých na ČR královských výdělků by toho po belgických daních a bruselských nájmech moc nebylo.
To je právě ona potíž, jsem v zahraničí, konkrétně v Belgii. Překladatelku na volné noze jsem pár let dělala, na český živnostňák a bylo to v pohodě. Ale na belgický bych to neutáhla, nebo by to prostě byla bída s nouzí, což s dítětem nejde.
Cituji Lilliana: Tvé vzdělání je skvělé. Jazyky na fildě nejsou lehké a školu nedokončí každý (jako hnojárnu). Buď ráda, že děláš sekretářku v zahraničí. U práce si můžeš hledat něco, co by tě více naplňovalo. Budeš se vracet do ČR? Tady se o tebe zaměstnavatelé poperou. Dělat v zahraničí sekretářku je dobré, víš, co tam dělá většina lidí z ČR...
To je pravda, jazyky na fildě nejsou lehké, nebo alespoň v době mého studia to žádná lehárna nebyla, bylo to celkem prestižní. Možná je to teď trochu jinak, nevím. Možná jsem si oné dávné prestižnosti příliš vědoma (ani nebylo lehké se tam dostat), takže chyba je na mé straně, měla bych být více pokorná.
Jestli nebude problém i ve školství. Na střední/základní škole se budoucímu povolání a trhu práce nevěnuje snad ani jedna vyučovací hodina. Přitom by byl ideální alespoň jeden semestr/pololetí. Je naivní si myslet, že 14-16letý puberťák se bude chovat zodpovědně a tyto informace si bude shánět. Hezky je to viditelné i tady na omlazeni. Většina hledá VŠ bez matematiky a přitom obory s matematikou jsou ty nejperspektivnější.
Cituji dadabus: spoustu ekonomicky zaměřených pracovníků bez ohledu na to, že je jimi pracovní trh přesycen.
Cituji dadabus: zvyšovat si u toho kvalifikaci něčím, co jen tak někdo nemá
Souhlas, je to tak. Vystudovaný ekonom je polotovarem, bez praxe bohužel málo hodnocený. Ale má-li tento student C1 z angličtiny, vyzná se dobře v legislativě EU, fondech, dotacích a státní správě, stává se z něj horké zboží. To samé platí pro kombinaci právo-ekonomie. Případně ke svému zaměření mít navíc znalosti programování.
Bohužel je možné, že přijde doba, kdy obyčejný titul bude téměř bezcenným papírem, zvlášť když budou existovat školy alias Starý Hrozenkov, kde se dá vystudovat za pár hodin.
Reaguji na Sigrunn:
Ahoj, taky jsem VŠ. V oboru jsem nemohla najít práci odpovídající VŠ kvalifikaci, tak jsem šla dělat do specializovaného obchodu v příbuzném oboru, co jsem vystudovala. Přes to, že jsem se snažila a chovala se pokorně, rozhodně jsem se nad nikoho nepovyšovala, kolegyně se mi snažily všemožně dát najevo, že přesto, že mám VŠ, tak jim nesahám ani po kotníky. Dělaly mi naschvály, donášely. Třeba jsem něco rozbila, ony si to mezi sebou řekly a pak do postupně donášely, takže si šéf myslel, že jsem rozbila minimálně 3 věci. Když jsem zjistila, jaká je situace, vysvětlila jsem šéfovi, jak to bylo doopravdy, za co skutečně můžu a za co ne. Uvěřil mi, ale propustil mě ve zkušební době, protože jsem si holt nesedla s kolektivem a on potřebuje mít na pracovišti pohodu. Nejhorší svině jsou závistivé ženské.
Cituji Sigrunn: To je pravda, jazyky na fildě nejsou lehké, nebo alespoň v době mého studia to žádná lehárna nebyla, bylo to celkem prestižní.
Tady je diskuse o FF na MU v Brně.
Vypadá to, že zatím to flákárna nebude.
https://www.omlazeni.cz/studium-aj-na-67-83461-1.ht ml
Jak dlouho jsi byla bez práce, než jsi přijala místo podle tebe podřadné sekretářky v cizině?
Jsi pesimista? Kariérista?
Ber to více pozitivně, např:
Lepší mít jazyky z fildy než z pajdáku.
Nyní všeobeně VŠ berou více studentů (i na fildu), ale ty máš před nimi náskok 5 let praxe tumočnictví + terminologii EU, 2 jazyky vystudované z VŠ + 2 další jazyky, praxi sekretářky v cizině...Z čeho že máš deprese
Reaguji na Sigrunn:
treba hľadať novú príležitosť a ísť si tvrdo za svojim cieľom a pevne verím, že nájdeš post, ktorý ti bude vyhovovať.
Cituji Laky: jen mě zaráží,že tolik lidí studuje něco v čem ani pořádně neví zda budou mít uplatnění
To bude asi tím, že ve 14 či 15 letech člověk těžko může vědět jestli se za sedm let ve vybraném oboru uplatní.
Reaguji na Sigrunn: Já bych v současnosti byla ráda i za tu práci o úroveň níž. Ale s Tvým vzděláním a zkušenostmi chápu, že Tě to nenaplňuje.
Cituji Censa: To bude asi tím, že ve 14 či 15 letech člověk těžko může vědět jestli se za sedm let ve vybraném oboru uplatní.
Na VŠ se chodí ve 14 či 15 letech?
Jinak dnes je hodně VŠ které nemají žádnou úroveň,jen studenti platí a odměnou je jim diplom..........ovšem na trhu práce pak k ničemu bohužel.
Cituji Laky: Na VŠ se chodí ve 14 či 15 letech?
Pokud je mi známo tak ne. Na VŠ se chodí po SŠ a bývá značnou výhodou, pokud jsou stejného zaměření. Samozřejmě to není pravidlo, ale zřejmě to nebývá tak, že by si člověk vybral jako střední zdrávku a pak zjistil, že je moc sestřiček, tak šel studovat bankovní institut.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.