Chtěla bych být účetní, školu na to mám, ale chybí mi praxe. Celkem mám odpracováno 1,5 roku dohromady ve dvou firmách. Dělala jsem o každýho něco, jen tak výpomocně. Pro zaměstnavatele je to nedostatečné. Požadují tak 3 až 5 let praxe. Už jsem odeslala žádosti všude po okolí do účetních kanceláří a větších firem, ale odpoví tak 15% a to, že momentálně nikoho nehledají a založí si mě do evidence. Už jsem i naznačila, že mi jde hlavně o získání praxe a jsem ochotna pracovat za minimální odměnu, ale ani to nepomohlo. Snažím se hledat v Brně. Do jaké firmy vás vzali bez praxe a byli ochotní vás něco naučit?
Reaguji na Jaanaa22:
ak ťa aj nejaká firma zamestná s tým, že ťa pre seba vyškolí, bude požadovať ťa zaviazať u nej pracovať, čo býva cca 3 roky.
Když zdůraznuješ, že ti jde především o získání praxe, možná tě zaměstnavatelé mají obavu vzít, aby jsi jim po jejím získání neodešla.
Možná by to chtělo trochu sebevědomí, každý jednou začínal.
Zrovna účetní jsou pilíře firem a když je málem prosíš(´šla by jsi za minimální mzdu), aby tě vzali, nemají takovou důvěru v tvoje schopnosti. Alespoň já bych to takhle viděla.
Rada je dost těžká, protože účetních je jak nas... a jen málo z nich to opravdu umí.
Nicméně, když chceš praxi, udělej si živnosťák, domluv si dvě tři malé firmičky, třeba i osvč a uč se.
Dobrou účetní se staneš, když budeš aktuálně sledovat změny v zákonech a budeš mít přehled.
Když Ti nevadí i malý příjem, tak takhle si praxi uděláš zrovna tak a dost možná i lepší, protože pro malou firmu bys měla zajistit všechno.
Reaguji na Veselka10:
myslíš že se nějaká firma svěří holce bez praxe? O tom dosti pochybuju
Reaguji na Dirtyangel:
to jsem zkoušela psát až teďka poslední dobou, protože situace je fakt hrozná. Chtěla jsem aby to spíše brali jako plus, že budou mít levného zaměstnance. Je pravda, že si to můžou vyložit i tak jak říkáš. Těžko říct, asi zaléží na financích firmy.
Cituji Veselka10: udělej si živnosťák
účetní je živnost vázaná, bez 5-letý praxe jí žívnosťák nedají.
přesně tak, bez pětileté praxe a patřišného vzdělání ani ráanu
zkusit začít administrativní pracovnicí, pomocné účetní práce (třeba pokladna, faktury, . . .) a vypracovat se
mě jako vysokoškolskou absolventku bez účetní praxe vzali na FÚ na kontrolní odd. a kontrolovala jsem účetnictví firem.po roce tam jsem odešla a teď jsem nastoupila rovnou jako účetní do firmy
Reaguji na Jaanaa22:
Pokud jsi dobrá a hodláš se v oboru vzdělávat, máš tedy co nabídnout, nevidím v tom problém.
Taky jsem tak začínala.
Cituji Vernara: účetní je živnost vázaná, bez 5-letý praxe jí žívnosťák nedají.
Nemusí si udělat žl přímo na účetnictví. Dá se dělat i na živnost volnou pod jinou agendou.
Později se může domluvit s jinou účetní nebo jinou osobou s vš, pokud bude skutečně dobrá, která jí "udělá" odpovědného zástupce a udělat si přímo účto.
Hledej, zkoušej... je to i o náhodě. Vzdělání na účetní mám, vždycky mě to bavilo, ale jen velkou náhodou jsem se dostala k práci, která se neskládá jen z pomocných účetních prací. Baví mě to pořád, jen si uvědom, že taková uklízečka má "padla" a flákne s hadrem a do kýble a vypne. Při téhle práci, kde se pořád něco mění, počítej s tím, že nemáš klid nikdy. Takže se v noci vzbudíš a přemýšlíš, jestli máš dobře zaúčtováno. Práci OSVČ bych pokoušela jen tehdy, pokud na to máš povahu. A při pohovoru určitě neříkej! že ti jde jen o praxi. Spíš nabídni odsouhlasení s menším nástupním platem, který se samozřejmě zvedne při oboustranné spokojenosti zúčastněných.
Začínala jsem jako fakturantka a poté jsem postoupila... Hledej a nepodbízej se, opravdu to nedělá dobrý dojem.. Hodně štěstí.
Mám taky dotaz ohledně práce účetní, tak doufám že se Jaanaa22 nebude zlobit, že se ptám tady.
U práce na ŽL je potřeba vzdělání + x let praxe, to chápu. Jak to ale je v případě, že by chtěl nějaký OSVČ, abych mu zpracovávala účetnictví když ŽL nemám. Může mě zaměstnat jako účetní? Aktuálně se mě to netýká, ale zajímá mě to. Uvedu příklad: Může si truhlář zaměstnat jako účetní někoho kdo nemá ŽL?
Snad jsem to napsala pochopitelně
koho si zaměstnavatel zaměstná na danou pozici, je jeho rozhodnutí, ze zákona si je za účetnictví zodpovědný sám podnikatel ( tedy ona OSVČ )
v případě zaměstnání někoho pak platí běžné povinnosti - smlouva, daně, pojištění - sociální, zdravotní
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.