Cituji Mado: akže se můžu chodit ptát do všech různejch bank a k bankovním poradcům na informace o podmínkách finnancování koupě bytu jak chci, že jo?
Ano, můžeš.
Cituji Mado: Účelem bylo asi mě zastrašit, abych se už nikdy nikam nešla zeptat a vízt její první návrh, to víš že jo!
Asi ano.
Cituji PíBí: Tohle by ale mohl být problém. Alespoň mně doporučili zrušit kontokorent (a to jsem ho ani nevyužívala), protože snižoval bonitu.
Jenže mít pojistku, že když bude do další výplaty daleko, že si vyberu 500,- z debetu, je prostě pojistka k nezaplacení...
Já hlavně nechápu tuhletu modu finančních poradců. Vhápu, že když náhodou narazíte na někoho schopného, může vám možná něco ušetřit a třeba i ulehčit od starostí.
Ale pokud ten člověk něco přehlédne, vezete se vy o z něj si nevezmete ani korunu.
Od poradce bych si třeba nechala něco doporučit, ale stejně bych si obešla hypoteční instituty, vše si nechala přesně a dopodrobna vysvětlit, pak sama zjistím jaké mám možnosti a co mi nejvíce vyhovuje.
Mydlím si, že v dnešní době je spousta lidí, kteří nemají nic naspořeno, pokud máš něco na stavebním spoření, určitě je to výhoda-nebudeš si brát 100% hypotéku.
A jak píšeš, že máš strach z plateb-fond oprav atd. to stejně musíš platit i ted, máš to v nájmu. Doporučuji si tedy udělat takovou splátku, se kterou ti to bude vycházet. Já mám například v úplně novém bytě fon oprav, teplo, vodu,výtah energii společných prostor 2500kč a to bez elektřiny, jen ten fon oprav je 1500kč což mi přijde šílené musím to platit i kdybych v bytě nebyla.
Důležité je si sama spočítat, kolik opravdu máš celkové náklady a nastavit si splátku tak, aby jsi nebyla ve stresu s penězi.
Já pracuju v bance, takže můžu říct pohled banky. Rozhodně, když se budeš chodit ptát do jednotlivých bank, tak to nikde v žádném centrální registru bank nebude zaznamenáno. Banky ti můžou vyjet nezávazné modely, ve kterých uvidíš kolik přeplatíš, kolik bude splátka, RPSN, atd. a až se rozhodneš a vybereš banku, tak ta pak bude řešit tvé příjmy a zda nemáš někde dluhy, atd. Rozhodně doporučuji si na vlastní pěst obejít pár bank. Ať ti to tam vysvětlí, od toho tam jsou. Nech si vše v klidu projít hlavou a hlavně se ptej, když něčemu nerozumíš. Na slovo finanční poradce jsem alergická, nejednou jsem narazila na to, že finanční poradce lhal nebo zatajoval, atd. aby klientovi prodal produkt, na kterém nejvíce vydělá on a ne klient. Takže má rada: na finanční poradce se vyprdni a obejdi si sama banky.
Cituji JulčaM: Já pracuju v bance, takže můžu říct pohled banky. Rozhodně, když se budeš chodit ptát do jednotlivých bank, tak to nikde v žádném centrální registru bank nebude zaznamenáno.
Jeee, bezva, díky za potvrzené informace přímo od zdroje
Cituji Dirtyangel: Důležité je si sama spočítat, kolik opravdu máš celkové náklady a nastavit si splátku tak, aby jsi nebyla ve stresu s penězi.
Takže do celkových nákladů je potřeba počítat s:
splátka hypotéky/úvěru
inkaso (energie, voda, apod.)
fond oprav
životní pojištění
...
Co ještě?
Cituji Mado: Co ještě?
Tak logicky, jaké máš ještě pravidelné poplatky a platby?
Já např.:
účet za mobil plus internet
pojistka byt
pojistka auto
benzín/jízdné
jídlo pro mě
léky, vitamíny(antikoncepce atd.)
posilovna a aerobní činnosti
poplatek televize/UPC
Někdo má ještě kosmetičku, nehtařku, kadeřnici, člověk si ani neuvědomí kolik za co pravidelně utratí.
A i po té by ti mělo zůstat něco z výplaty.
Cituji Dirtyangel: Tak logicky, jaké máš ještě pravidelné poplatky a platby?
Jasně, to jo, díky. Já měla na mysli pouze náklady přímo spjaté s koupí bytu, tzn. měsíční splátkou hypotéky/úvěru.
Cituji Dirtyangel: A jak píšeš, že máš strach z plateb-fond oprav atd. to stejně musíš platit i ted, máš to v nájmu. Doporučuji si tedy udělat takovou splátku, se kterou ti to bude vycházet. Já mám například v úplně novém bytě fon oprav, teplo, vodu,výtah energii společných prostor 2500kč a to bez elektřiny, jen ten fon oprav je 1500kč což mi přijde šílené musím to platit i kdybych v bytě nebyla.
Ježišikriste, ty si FAKT myslíš, že se to píše FON...
Já už si nepamatuju přesné částky a přesně za co to bylo, ale za zprostředkování hypotéky jsme bance vyplácli kolem deseti tisíc (Byly tam položky jako čtyři tisíce za možnost předčasného splacení, expresní vyřízení (to jediné jsme nedali) apod.)
Pak jsme první tři měsíce, než nám splátku vyřídili, platili nesmyslný poplatek - a to úrok z půjčené částky (nikoli celou splátku - jen její úrok). Vyčůraně to měli pojištěné, že než nám vyřídí hypotéku (tři měsíce bezplatně), tak budeme platit alespoň ten úrok.
A pak je potřeba počítat s pojištěním hypotéky, což měsíčně činí cca 200,-
a pak nás stojí měsíčně 200,- vedení hypotečního účtu (klasický účet je zvlášť).
Jinak snad nic mimo splátku souvisejícího s hypotékou neplatíme. Částka se strhává poslední den v měsíci.
Banka, u které jsme si brali hypotéku je dost drahá na poplatky, ale samotný úrok tak hrozný nebyl. Myslím 3,8% s fixací na pět let (ale za různé poplatky se to bohužel prodraží )
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.