Článek z Reflexu Online:
http://www.reflex.cz/scripts/detail.php?id=31281
Autorkou je Iva Skochová
"Vy v té východní Evropě jste s tou svobodou projevu zase tak o dvacet let pozadu, co?" řekl mi s ironickým úsměvem jeden z bloggerů The New York Times, když jsem se ho zeptala, jestli moderace jejich internetových diskuzí není cenzurovaná až příliš. "Problémem současných médií už dávno není nedostatek informací kvůli cenzuře, ale příliš zbytečných informací kvůli nedostatečné cenzuře."
Když jsem se před pár týdny v New Yorku ocitla na diskusním panelu bloggerů pořádaných The New York Times, byla jsem překvapená, jak pečlivě se vybírají komentáře, které "mají tu čest" objevit se na jejich webu. Ve zkratce, čtenářský komentář se na nytimes.com neobjeví, jestliže tým online editorů zachytí: nadávky, osobní útoky na autora či ostatní komentátory, neucelenost logiky, příliš gramatických chyb, nedostatek konkrétních argumentů k tématu, obecné stížnosti na NY Times, opakovaní stejných argumentů, falešné jméno nebo emailovou adresu pro potvrzení komentáře, VÝKŘIK prostřednictvím velkých písmen, nepodložené argumenty a nepravdy, příliš dlouhé příspěvky, a obecně i příspěvky, které k diskuzi nepřidají nic nového.
Ano, chápete to správně. V nytimes.com pracuje mnohem více editorů než autorů. Online editoři mají za úkol poskytnout lidem možnost vyjádřit se k blogu, ale nesnížit kvalitu novin tím, že vyjde najevo, že zdaleka ne všichni čtenáři NY Times jsou géniové. „Nejde o to, jaké komentáře nechceme. Jde o to, jaké komentáře chceme," řekl online editor Paul. "Stejně jako naše tištěné noviny i my stojíme o kvalitní čtenáře. Takové, co úroveň našich článků zvednou svými příspěvky. Proč bychom měli za naše peníze poskytovat platformu nesmyslům?"
Jeden z maďarských bloggerů argumentoval, že ve východní Evropě by na podobný způsob čtenáři nikdy nepřistoupili, protože zažili opravdovou cenzuru, a jsou tudíž citliví na zásahy do svobody projevu.
Paul odpověděl, že svoboda projevu nemá s online komentáři nic společného. "Svoboda projevu neznamená právo vyjádřit se jakkoli a kdekoli, zvlášť pak ne na cizím pozemku. Každý si přece může založit svůj blog nebo své noviny a psát si tam, co chce. To snad dnes platí i ve východní Evropě, ne?"
Autorka je spolupracovnicí redakce, pro Reflex online připravuje pohledy ZVENKU.
Já si myslím, že by ale cenzura měla mít někde hranice. Jsou mezi námi lidi, jejichž jazykové kompetence jednoduše nejsou na takové úrovni, aby se v jejich projevu neopakovaly argumenty, nevyskytovaly jakékoliv lingvistické chyby a podobně. I pro ně je ale příjemné dostat odpověď na otázku, radu jak řešit problém, nebo naopak mají v arzenálu pomoc pro ostatní a není nutné, aby ta pomoc se třyptila správným I a volbou adekvátních výrazových prostředků.
Nestačí zamezit vulgarismům, OT, napadáním diskutujících?
Školní vyučování na naprosto všech školách je vytvářeno na základě znalosti průměru skupiny. Průměr vede zaměření, nároky, výběr učiva, obsah, cíle. Totéž by mělo platit zde. Pro ty nejlepší, nejschopnější a nejrychlejší není vyučování 100%ní náplní, stejně tak ti nejslabší zas musí hodně přidat, aby se udrželi, ale obě tyto strany to mohou zvládnout.
A taktéž se bere ohled na indisponované jedince - a to by také mělo platit tady. I přes dobu, ve které žijeme, ne každý je schopen si stahovat programy na možnost používat diakritiku a věřte nebo ne, přes Vaše naprosto detailní popsání to někteří nikdy nepochopí, dokud jim s tim nepomůže někdo osobně - čili neudělá to za ně.
Myslím, že i z Vaší strany by měla proudit směrem k nám větší tolerance.
My Vaše DF potřebujeme stejně tak, jako Vy nás.
Na tento článek z Reflexu mě zaujal názor pana L. Stejskala, coby editora aktuálně.cz
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-stejsk al.php?itemid=2928
Nevím, jestli jsou v USA s moderováním internetových diskusí o tolik dále a jestli jejich cesta je přesně tou, na jejíž konec bychom měli dojít i my.
Nabízí se mi tedy otázka:
Měli bychom taky potlačovat možnost veřejného vyjádření lidí, kteří nejsou na té geniální úrovni?
...má odpověď je ne...proč neukázat i jinou stránku názorů společnosti. Samozřejmě s pravidly slušného chování atd.
Potom tedy žijou ve lži, nebo jestli chcete, tak to můžu nazvat v utajené lži.
Za sebe doufám, že tyhle praktiky nepostihnou české fóra.
I když, posuďte sami:
Britské listy a jejich cenzura v příspěvcích!
zaměřte se na Doplněný disclaimer v článku. A na několik zajímavých souvislostí.
http://www.sprcha.com/story/2003/1/11/174317/375
Lukáš Vodička
..myslím si, že v nytimes chybí jedna důležitá vlastnost a to je lidskost...jeho editoři potlačují svým cenzurováním podstatnou část lidského vnímání, jako je omylnost, průměrná vzdělanost, kritika atd. Todle by přece k diskusi mělo patřit. Mě je mnohem bližší laické vyjádření diskutujících než dlouhé a únavné příspěvky, plné cizích výrazů a nesrozumitelných vět.
Oni chtějí udržet úroveň, dobrá, ale za jakou cenu? Za cenu příspěvků sice na "úrovni" ale jinak pro mě obyčejného člověka prázdných, chladných. Kritika přeci neškodí diskusi, jen je třeba zvážit hranici kritiky.
Diskuse jsou podle nich sice postavené na "úrovni", ale za záštitou lží.
Za problém v médiích mi spíš přijde ta nesrozumitelnost pro občany průměrné.
Cenzura a teď se vyjádřím ke svému názoru v profilu...kdy přeji Omlazení.cz méně cenzury, mám namysli, že se mi nelíbí, že je zde potlačována(mazána) kritika na Vaši osobu z vaší strany. Věřím, že se snažíte, aby jeho uživatelé byli spokojeni (jistě, že není v lidských silách, aby byli spokojeni všichni), vyslechnout si kritiku má své výhody, moderátor se nad ní zamyslí a pozná zda-li nedělá někde chybu. Pak to může vést k vyřešení problému a tím i větší spokojenosti.
Když už jsem tady zmínila pana L. Stejskala, tak na jeho moderování se mi např. zamlouvá, že v diskusi mířené k jeho osobě, odpovídá skoro na všechny příspěvky, tak zamezí případným nezodpovězeným otázkám, které se pak vlečou, nechávají diskutující na pochybách..
Chápu, že moderování není jednoduché, v ostatních směrech, které Omlazení.cz nabízí svou práci nebo chcete-li zájem, dle mého názoru zvládáte dobře.
Holky, můj názor je, že si to tady p. Vodička může udělat po svém. Člověk se buď přizpůsobí nebo si bude hledat fóra, kde mu to bude vyhovovat více.
Na druhou stranu host se u hostitele nemůže chovat, jak se mu zachce. Pokud mi host bude dělat doma binec a bude se chovat podle svých vlastních pravidel jako by byl u sebe doma, tak ho tam nechci Já taky na návštěvě nedávám nohy na stůl a podobně (příklad)
(doufám, že jde tak nějak pochopit, co jsem tím chtěla říct)
Maria
Proč ten tón?
Přátelská atmosféra a zábava je fajn, nicméně pochybuji, že necháš hosty u sebe doma plivat na podlahu či utírat si nos do záclon. Už je to lépe pochopitelné?
mishka999plně s Tebou souhlasím, pořádek musí být...kdepak nesouhlasné názory, či dotazy typu, kdepak jsou ostatní děvčata, pročpak dostala ban...na to se neodpoví,ale rovnou smaže...to nejde, zanášet si sem binec..plně to chápu...jen si myslím, že by to mělo být oboustranné, na návštěvě by měl držet dekorum jak host, tak hostitel...jasně, za pět minut je to ve spalovně, a večer...kdeže dnešní sněhy jsou
Držte se prosím tématu. Tím zde vůbec není Omlazení.cz. Jde o mnohem obecnější téma. Pro konkrétní návrhy na zlepšení Omlazení.cz tu máme samostatné fórum:
https://www.omlazeni.cz/forum-vase-navrhy-ci-26-0.h tml
mishka999
Taky se Ti to pokusím objasnit. Souhlasím, že jde o obecno, nejenom o omlazení.
Jsme tu holky různé, je škoda toho potenciálu nevyužít, škoda, aby ze strachu debata nevypadala jenom: Já mám ráda modré ponožky!. " A já zase červené". " A já mám ráda jednou zelenou, a druhou šedivou".
Když použiju metaforu návštěvy, tedy nechci se bavit jenom " to máme dneska zase škaredě", ale chci, aby debata měla DUŠI!
Takže- moderovat tak, aby nebylo DUSNO, chápeš?
Nechce se mi věřit, že dáma Fialka plivala na koberec! Plival Jeník a právem dostal po papuli!
S cenzurou NYT to nesedí, jelikož NYT tvoří novináři, kterí tu svobodu mají! Ale omlazení tvoří právě ty čtenářky a pisatelky, s tím se nedá nic dělat!
"Některé skvrny nelze odstranit bez porušení podstaty látky", snad mně pochopíš.
M.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.