taky si ted budeme brát hypotéku a nejsme svojipřítel bude žadatel a já spolužadatel...takže uvedeni budem oba..
U většiny bank (ČSOB, Spořitelna, ... ) si můžou vzít hypoteku i nemanželé.. A v průběhu splácení lze jednoho vyjmout nebo přesunout tu část na někoho jineho, ale vždy závisí na žadatelovo příjmu. Vlastní zkušenost .-)
Cituji Lucija: taky bych se asi kvůli hypotece nechtěla brát
tohle nechápu...kupujete si byt, takže spolu chcete už zustat = máte se rádi...proč se teda nechcete vzit?..rsp. když ne teď, tak kdy? Kvůli čemu jinýmu?
Reaguji na Laky:
To si zrovna nemyslím... v případě rozchodu, na mě je hypo, ale když bysme se rozešli, tak bud se převede na jednoho z nás a druhý se musí vyplatit nebo se byt prodá i s hypotékou. Já jsem dlužník a on je spoludlužník a zároveň mi ručí bytem. Takže bych řekla že je na tom hůře on, než já. Byt je na nás na oba. Přišel by o víc.
Reaguji na Mia86:
Přesně tak.
Reaguji na mrkvovastava: Ale razítko z radnice nezaručí že lidé spolu zůstanou po celou dobu hypotéky.. takže ?
Jak to tak vidím, tak manželství je odpovědí na všechny problémy Mám podobné dilema. Přítelkyně bude mít byt a pro mě se připravuje smlouva, podle které bych měl platit 6000 + spotřebu. Pokud se s přítelkyní ožením, vložené peníze budou převedeny na příslušný procentuální podíl nemovitosti, pokud se rozejdeme, bude mi za každý měsíc strženo 3500 a zbytek (2500) mi bude vrácen.
Zajímalo by mě jestli je tohle vůbec normální (v okruhu známých to nechci rozpitvávat tak se ptám tady)?
S přítelkyní jsme si chtěli pořídit byt, kvůli tomu, abychom "nevyhazovali" peníze do nájmu, ale do svého. To byla prvotní motivace, o hypotéku jsme se měli podělit. Nakonec to dopadlo tak, že byt koupil jeden z rodičů a podmínky navrhuje sám, což je oproti původní dohodě docela nefér. Navíc moc dobře nerozumím, kam míří s tím "nájmem". Připadá mi to spíš jako byznys, protože novostavba nemůže mít za 10 let opotřebení ve výši téměř jednoho milionu (pro 2 osoby). Pokud se za 5/10 let rozejdeme, veškeré spoření na stavebku jakoby přijde vniveč, tudíž přemýšlím zda spíš neinvestovat do svého bydlení.
Platí vám přítel (pokud máte svůj byt/hypotéku) nájem nebo jen spotřebu a opotřebení/opravy bytu (případně naopak) ?
Cituji mafeska: Ale razítko z radnice nezaručí že lidé spolu zůstanou po celou dobu hypotéky.. takže ?
ale existuje něco jako společné jmění manželů a jeho vypořádání...a to je podstatný rozdíl.
Cituji bono2: Platí vám přítel (pokud máte svůj byt/hypotéku) nájem nebo jen spotřebu a opotřebení/opravy bytu (případně naopak) ?
Zdědila jsem byt v RD po prarodičích. Ze svého stavebního spoření a k tomu jsem si vzala menší úvěr jsem ho nechala zrekonstruovat. Poté přišli majitelé bytu v patře, že nám to prodají. Žiju s přítelem, ale tohle bylo 3 roky zpátky, to jsme spolu byli jen 2 roky, tak jsem ho do toho nechtěla tahat, přeci jenom, co by kdyby. Domluvili jsme se, že by mi když tak dělal spoludlužníka. Naštěstí mi to vyšlo a mám tedy další úvěr. Celkem mám úvěr 1 200 000. Dům je tedy můj, úvěr platím já, přítel mi jen dává měsíčně 2 000. Asi se to zdá málo, ale k tomu platí nákupy a auto a samozřejmě na domě maká. No a protože už nám táhne na společných 5 let, tak to do budoucna vidíme tak, že rekonstrukce toho horního bytu už půjde z jeho kapsy.
Ahoj, jsem poradce, tak abych to uvedl na pravou míru.
Není potřeba se vždy vdávat/ženit ale:
1) pokud chcete být na LV napsáni oba jako majitelé, tak banka požaduje podmínku stejně jako by jste manželé byli a to, že musíte být zároveň oba na úvěrové smlouvě. V případě rozchodu se buď nemovitost prodá nebo jeden druhého vyplatí.
2) pokud bude na úvěru a na LV napsán jen jeden a budou ale platit oba, tak je druhá strana v nevýhodě. V různých případech a sporech lze i napadnout, že pokud prokazatelně platíte část splátky po dobu několika let, tak je zde nárok na část majetku nebo vyplacení (toto je ale "bonbonek" pro otrlé...)
3) pokud jste již manželé a nemáte předmanželskou smlouvu, tak musí být oba na LV i na úvěrové sml. z bankou (je to stejný případ jako var. 1)
Takže abych výše shrnul není nutné se kvůli hypotéce brát, ale dohodnout se jestli budete oba jako majitelé nebo jeden z Vás a podle toho se nastavují podmínky. Druhá varianta je spíše pro hodně nedůvěřivé nebo pokud má většinu zdrojů a nechce aby k tomuto druhá strana přišla "jako slepí k houslím" ;o)
Dejte si pozor s výběrem banky a hlavně hypotéky s pojištěním nebo s různými fondy. Často se sazba s touto kombinací trochu sníží, ale v konečném důsledku to často nebývá výhodné pro platícího...
Reaguji na caja:
když by se tedy jednalo o variantu č.1
tak je nutný zápis obou jmen do úvěrové smlouvy, kupní smlouvy
a zapis do katastru nemovitostí jde také na dvě jména? tj. podle kupní smlouvy?
ano, pokud by byla var. 1), tak jsou oba uvedeni v KS i úvěrové sml. Je to v podstatě stejné jako by jste byli manželé akorát máte v KS uvedeno 50%
Ahoj,akorát řešíme to samé S přítelem si teď kupujem pozemek-společně a vyřizujem si hypotéku a JDE JI NAPSAT NA OBA,JAKO DRUH A DRUZKA.. a u některých společností to i tak chějí mít písemně ošetřené,že kdybychom se rozešli,tak každej má půlku apod... takže to 100% jde,ted jen hledat a hlavně si to můžete písemně ošetřit sami že.. a jen notářsky ověřit..
Cituji mafeska: Ale razítko z radnice nezaručí že lidé spolu zůstanou po celou dobu hypotéky.. takže ?
to jsem ale nenapsala...reagovala jsem an to, že tu někdo psal, že si jej nechce brát jen kvůli hypotéce...na to říkám:,, a kvůli čemu teda,,? (protože když s ním chci byt = chci s ním zůstat = mám jej ráda = chci si ho vzít..)
Cituji mrkvovastava: protože když s ním chci byt = chci s ním zůstat = mám jej ráda = chci si ho vzít..)
chci s ním byt = chci s ním zůstat = mám jej ráda /nemám potřebu se vdávat
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.