Reaguji na matkakovacova:
To ale není jojo efekt. Prostě když vydržíš upravený lepší jídelníček, tak tělo hubne, zatímco když teda - údajně někdy, což je jak často? - nevydržíš, tak jde váha zase nahoru. Pochopitelné ne? Už jenom proto, že jsi předtím po něčem dospěla k váze, se kterou jsi nebyla spokojená. Asi těžko můžeš čekat, že nyní bude mít stejná strava nestejný efekt.
K článku: Zajímavý, že ještě nikdo nezauvažoval nad tím, jestli tělo nezažívalo šok spíš před dietou... a nepřivyklo si spíš na nepřiměřený přísun kalorií nebo na nepřiměřený potraviny. Jak už jsem psala - kdyby bylo všechno tak v pohodě, žádný diety by asi nebylo třeba. Samozřejmě pokud si někdo představuje pod pojmem dieta nějaký hladovění, který si následně, až něco shodí, zase vynahradí, místo aby natrvalo změnil styl stravování, tak potom je asi jojo efekt nevyhnutelný... I když osobně bych to v takovým případě nazvala spíš efektem něčeho úplně jinýho
Ahoj Meredit,
máš pravdu, jojo efekt nastane. Já jsem měla nadváhu 20 kg. Potom jsem začala cvičit a po čase jsem zaznamenala i výsledky. Mou velkou chybou bylo, že jsem se nechtěla vzdát svých špatných stravovacích návyků (ráno jsem nesnídala, na oběd se nacpala a večer jak kdy). To samozřejmě mému hubnutí nepomáhalo. Má rodina do mě pořád hučela, abych změnila jídelníček. Nakonec jsem se přece jen dokopala a začala si hledat nějaké výživové poradenství, protože jsem sama o zdravé výživě nevěděla vůbec nic. Nakonec jsem si našla na www.nutrizone.cz výživového poradce. Ten mi sestavit jídelníček a já se ho dodnes musím držet. Pomohlo mi to v mém hubnoucím úsilí a zhubla jsem na krásných 57 kg. Potíž je, že se toho jídelníčku už nezbavím. Jednou jsem si řekla, že když už nevypadám, jako prasátko, můžu toho nechat, ale nastoupil jojo efekt a 6 kg nahoře. Dnes jsem už zvyklá na pravidelné. zdravé a hlavně menší porce, takže mi to už ani nevadí. Akorát jen o Vánocích hřeším a zeleninu měním za cukroví, ale takových nás bude jistě víc.
Cituji Civilista: Potíž je, že se toho jídelníčku už nezbavím. Jednou jsem si řekla, že když už nevypadám, jako prasátko, můžu toho nechat, ale nastoupil jojo efekt a 6 kg nahoře.
Čili jak jsem psala: Žádný jojo efekt, nýbrž efekt opakovanýho přejídání se nevhodným jídlem.
Svádět opakovaný přibrání na dočasně zdravý a umírněný (!) stravování je směšný. Neexistuje žádný jojo efekt, je jenom problém v tom, že lidi často nedokážou vydržet u upravený životosprávy - ten problém ale není v tom lepším jídle, ale v jejich postoji k němu, tj. že si pořád připadají, jako že si něco odpírají, takže sem tam "zhřeší" a pak se diví, že se to projeví.
Bylo by dobrý si konečně připustit, že po přirozeným, vhodným a přiměřeným jídle se nepřibírá tak, aby člověk musel držet diety. A že pokud jím tak, že mám deset a více kilo nadvány, tak se nemůžu domnívat, že moje výživa je v pořádku a že když se k ní po "dietě" vrátím, tak ty kila zase nenaberu zpátky.
Reaguji na Terrrrry: To je právě ten problém. Nejíš a makáš. Co se stane? Tělo musí vydávat víc energie a zároveň přijímá minimum, tím pádem se zbaví svalovky. Proč? Protože je to jednodušší než pálit tuk.
Každopádně si tím i nabouráš metabolismus, protože sval je primárním odběratelem energie. Ale co je horší dáváš tělu (Naše tělo je fakt chytrej biostroj!) signál "Přišel čas nedostatku, musíme ukládat vše co půjde a zbavujeme se svalovky, abychom co nejvíc snížili výdej energie, páč jsou blbý časy" to zapříčiní stav, kdy se ti znovu vrátí tuk a tak pořád dokola. Jsi v neustálém bludném kruhu.
Má rada, nauč se jíst ve správném množství, správné potraviny a jedna velká rada neboj se tuku.
Všichni do sebe posledních x desítek, ne-li stovek let, cpou primárně sacharidy, ale ony kytky také mají obrané mechanismy, jen to nejsou zuby, drápy, rohy či síla, ale biochemické sloučeniny, které dělají mnohem větší ****** A pak tu ještě hraje roli inzulin, ale to je na delší popis.
Abych se vrátil k tuku, tak tuk se vstřebává do těla průměrně 6h, kdežto sacharidy třeba 1,5 - 2h. Co se dřív uloží jako tuková zásoba? To co je rychleji v oběhu. Sacharidy.
Reaguji na JaňuleJ: Hladovění může pomoct, jenom se musí vědět, jak na to. Přerušovaný půst (intermittent fasting "IF") je poměrně často sportovci využívaný druh stravování. Má jednu super výhodu. Dáte tím tělu čas na strávení veškeré potravy. Každopdáně se toto "hladovění" dohání počas dne, kdy jste si nestanovili půst. Koho by zajímal bližší pohled na tuhle tematiku, tak diplovou práci na tohle téma najdete tady.
Ahoj holky, vyprdněte se na jakékoli typy diet. Každé tělo je jiné a tudíž každé tělo potřebuje něco jiného a omezování se na jeden druh potravin, nebo nějaké potraviny ba dokonce porce vyřazovat ze svého jídelníčku je nesmysl, akorát si tím uškodíte. Ano možná shodíte pár kg, ale tělo si vše pamatuje a brzy vám to vrátí i s úroky, popřípadě si zpomalíte metabolismus. Nejbezpečnější a nejefektivnější hubnutí bez jojo efektu je pod dohledem odborníka. Je jen málo oborníků a firem, které si za to neříkají obrovské částky a přitom přistupují ke každému klientovi individuálně nebo nedoporučují své produkty "na hubnutí".
Osobně pracuji s každým klientem individuálně, aby klienti hubli natrvalo a bez jojo efektu? Tvořím jídelníčky na míru, a proto jsou pro ně tak příjemné, že si váhu jednoduše udrží (a to i bez hladovění). Programy jsou tvořeny pro každého klienta individuálně s ohledem na jeho dosavadní životní styl a přání a tím je hubnutí maximálně příjemné, bez hladovění a každodenního cvičení. Navíc ne každému sedí keto deita, nízkosacharidová dieta, paleo, či jiné styly diet. Proto individuální přístup a tedy kvalitní práci se spoustou spokojených klientů.
Neváhejte mě kontaktovat třeba jen s dotazem nebo nevíte-li si s něčím rady.
info@m-fit.cz
www.m-fit.cz
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.