aileenka
já se ti nedivím, taky by se mi to nelíbilo, nechtěla bych privilegia. Spíš by si měl tykat s těmi staršími než ty, pak by to byla jiná situace a mohla bys přijmout. Ženský by tě určitě sežraly, ..etiketa neetiketa, někdy si člověk musí poradit sám jak umí, opět nejlepší vlastním citem a intuicí
janis
tak pak to sem dej, pokud ti špaček odpoví..taky mi přijde ok slušně odmítnout a nabídla bych třeba, že mě může oslovovat jménem, tím by se z toho dalo slušně vybruslit
...přesně tak...poděkovala jsem s úsměvem a řekla, že si myslím, že to bude lepší tak jak to je a že když bude chtít může mě oslovit jménem jako např. - pani "evo"...ne ?
Myslím ale, že tohleto Špaček někde zrovna v televizi říkal....teď jsem si na to vzpoměla.
janis
Holky a když mi nabídl tykání o 20 let starší muž, ale muž!!! a já byla jeho učitelka aj a odmítla jsem, protože by mi ta hodina nebyla příjemná - mu řikat: Tyyyy, Honzo, todles ale neřekl dobře.. " .....tak to sem udělala chybu? (myslim z hlediska etikety, jinak vim, že sem jí rozhodně neudělala )
část citace přímo od Špačka
Tykání navrhuje vždy společensky významnější osoba a teoreticky ho nelze odmítnout, stejně jako napřaženou pravici. Někdy řešíme delikátní situaci, když společensky významnější osoba nám nabídla tykání, ale my jí chceme vykat. Bylo by velmi netaktní nabídku demonstrativně odmítnout („s vámi si tykat nebudu“, a tak prakticky se tykání budeme vyhýbat tím, že budeme dál dotyčnému vykat, nebo se budeme vyhýbat jasnému oslovení. K takové situaci by nemělo dojít, pokud společensky významnější osoba dobře odhadne naše očekávání. V jiné situaci budeme, jestli nám tykání navrhne společensky méně významná osoba. Pak můžeme klidně říct „nezlobte se, já bych raději zůstal u vykání.“
ještě kus od Špačka
Jakkoli tykání navrhuje vždy společensky významnější osoba, výjimku tvoří právě vztahy na pracovišti; ty si řídí jednoznačně šéf, i když je mladší a je muž. Jen on si určuje společenskou normu, s jakou jedná s podřízenými. Šéfovi nemůže navrhnout tykání ani žena, ani starší, jsou-li jeho podřízení. Ani žena nemůže přijít za ředitelem a říct mu: "Šéfe, budeme si tykat, ne?". Tykání se totiž může promítat i do pracovních vztahů, do odstupu nebo blízkosti, které chce se svými podřízenými mít. Jakkoli tykání samo o sobě nemusí potlačovat vzájemný respekt, šéf sám se rozhodne, komu přízeň tykání udělí. Jsou lidé, kteří osobní vztah s vedoucím vyjádřený tykáním nijak nepromítají do pracovního vztahu, naopak někteří nabídku tykání pochopí jako povýšení na úroveň šéfa a zneužívají toho. Bez ostychu může šéf nabídnout tykání všem mladším mužům a zřetelně mladším kolegyním. Nabízí-li šéf tykání ženě nebo staršímu, měl by vycházet z jejich zřetelně vycítěného očekávání.
Ciriel
tak dle výše uvedeného to chyba nebyla, jelikož muž o 20 let starší není vůči tobě jaksi dostatečně významný. Ale je divný, kdyby byl o 40 let starší, což už znamená dost významný vůči tobě, tak bys mu tykání vlastně odmítnout nemohla, stejně jako např. svému nadřízenému!!? !!?
hallina
tkanicka
Holky, to je teda něco. Já to brala tak, že by mi jednodueš nebylo příjemný dál tak vést hodiny - v tykání....a že sem žena, on nemá proti mně jinou ´vyvýšeninu´ než věk, ale já zas právě žena plus učitelka. Nicméně brzo potom přestal na aj chodit, tak jestli on se nám náhodou nenafouk
Ahoj,mám otázku jinou, netýká se tykání-vykání. Můj přítel mě kritizuje za to,že cinkám zubama o skleničku ,když se napiji, prý je to nevkusné, něco jako srkání polévky u jídla a že prý se to nedělá a že prý je to v etiketě a kdo ví co ještě....Já mám problém si v tu chvíli uvědomit abych ,,necinkla" a po pár upozornění mě přechází chuť na nějaké víno...Hledala jsem na internetu, ale tam se píše, jak se správně ochutnává, drží sklenka, ale nic o zubech jsem se nedočetla....Nejste někdo odborník na správné stolování??
Cituji Brenda01: je slušné od vedoucí když se zeptá jestli mi může tykat ale po mě dál vyžaduje vykání?
Za slušné to rozhodně nepovažuji. Tedy pokud Ti není 12 let. Vzpomínám si, že už od střední školy nám všichni kantoři vykali. A to nám bylo v 1. ročníku 15 let. Sama preferuji vykání, totéž uplatňuji na zaměstnance, byť po 10ti letech spolupráce a při velmi dobrých vztazích.
Mám také dotaz ohledně tykání a vykání. Stalo se mi, že sem se setkala s osobou (starším mužem, nebyl společensky významější, aspoň tedy myslím) a tykal mi aniž by o to požádal, Myslím, že to bral jako projev bližšího kontaktu a nijak mi to nevadilo ani mě to neuráželo, ale nevěděla jsem zda mu mám taky tykat nebo vykat, protože byl přece jen starší a tykat mu mi přišlo takový "oprsklý" Takže jsem vykala. Co dělat v takových situacích, kdyby se mi něco takovýho přihodilo znovu?
Co dělat ? Já bych tedy zůstala u vykání. Třeba je ten muž o tolik starší, že se domnívá, že má na to právo nebo je méně vychován. Taky jsem se s tím v prvním zaměstnání setkala, kdy si někteří mysleli, že když jsem mladá holka, tak oni, když je jim -sát mají právo.
A jak tu někdo psal, že nabízená pravice se neodmítá, to je pravda, leč 1x v životě jsem nabídnutou pravici odmítla, dokonce se slovy "jsou lidé, kterým se ruka nepodává". Slušné to nebylo, ale zadostiučinění rozhodně ano.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.