Jednou jsem byla na přednášce kde mj. vystoupila paní Eliška Hašková Collige (znáte některá? mimochodem moc sympatická paní to je) která se zabývá etiketou slušného chování a bylo to velice zajímavé.
Mě by zajímaly pravidla ohledně tykání/ vykání.
Zajímalo by mne jak byste se zachovaly v případě nástupu do nového zaměstnání, kdy se setkáte poprvé s osobou co vás má zaškolit (pracovně pak budete na stejné pozici) Osoba je stejně stará jako vy (22 let), případně +- o 2 roky starší.
Jak pozdravit ? Řekly byste "dobrý den" a do doby než by vám bylo nabídnuto tykání byste vykaly?
Zajímalo by mě jestli někdy řešíte dilema a nevíte si rady jak se zachovat v určité situaci ve společnosti tak aby to bylo správné/ slušné v dané situaci.
Řekla bych, že záleží na kultuře firmy...u nás jsem byla hned od začátku upozorněná na to, že si všichni tykají...
V téhle situaci bych se možná rovnou zeptala jestli si můžeme tykat...přece jen pokud jste ve stejném věku...a není to tvá nadřízená...proč ne....ale jak říkám záleží na tom jak to je ve firmě zažité
Pracovala jsem ve firmě kde si všichni tykali a také jsem na to byla hned ze začátku upozorněna a bylo mi to příjemné, byl to mladý kolektiv.
Tady to bude jiné, mladší a starší pracovníci a právě nevím aby to z mé strany nevyznělo špatně když se na toto zeptám já první.
Staršímu člověku nebo nadřízenému bych samozřejmě vykala, pokud by mi nebylo nabídnuto jinak.
Ahoj, byla jsem v situaci, kdy jsem zaškolovala já, byly jsme pak na stejné pozici v jedné kaceláři. Dopředu jsem věděla, kolik bude dotyčné let a jestliže byla přibližně v mém věku nebo mladší, hned jsem nabídla tykání. Dotyčné byly rády, že jsem jim to usnadnila, většinou taky nevěděly co a jak a z nového prostředí byly trošku vyplašené.
Jinak kdybych nastupovala do nové práce já, automaticky všem vykám, než mi nabídnou tykání oni.
No a s tím, že si občas nevím rady. Teď jsme se přestěhovali do "satelitu", jsou tu lidé všichni plus mínus ve věku mě a manžela a stalo se např. u jedněch sousedů, že já si tykám s manželkou (vídáme se v mateřském centru) a jejímu manželovi vykám a můj manžel zase tyká sousedovi (sportují spolu) a jeho ženě vyká. Mně je docela trapně, když je potkám oba najednou a jednomu říkám dobrý den a druhému ahoj. Asi je budeme muset pozvat na návštěvu a nějak to napravit.
S paní Eliškou jsem kdysi četla nějaký rozhovor v časopise, moc příjemná paní.
Schokodeluxe
já bych určitě s tykáním počkala, nevíš co to je za člověka, hlavně jakou má povahu. Až ho poznáš, tak třeba můžeš nabídnout tykání, ale uričtě někde o samotě.
Já když nastoupila do nové práce, tak jsem měla také dilema. Vedoucího mi dělal o 8 let mladší chlap, pro mě kluk a já byla ženská. Dle etikety by mi měl tykání navrhnout on, ale řekla bych, že sám nevěděl. Nabídla jsem mu to asi po roce když jsme měli pohovor. Byl hned pro a bylo vidět, že je rád, že jsem mu to nabídla v tak úzkém kruhu a při tom pohovoru
Ony jsou takové zásady, že tykání nabízí žena muži, starší mladšímu, společensky významnější méně významému. Vypadá to jednoduše. Ale když se ta kritéria začnou kombinovat, tak je to trochu problém, protože třeba těžko nabízet tykání šéfovi firmy, i když ho nabízí žena, jestli je mladší nebo starší než on, to už ani nehraje roli.
V rámci nástupu do zaměstnání bych také spíš novým tvářím vykala, ať už by šlo o kohokoli, určitě by se to pak nějak vykrystalizovalo.
No v ideálním případě máš pravdu (žena je starší nadřízená muže), ale mladší žena, podřízená, nemůže nabízet tykání staršímu nadřízenému, muži. Není to tak automatické, jak se na první pohled zdá.
tak já si nedávno dělala nějaký test a tam bylo, že tykání nabízí nadřízený a pokud je podřízená starší žena
Takže uvažujme modelovou situaci - podřízená a dva roky starší žena, například sekretářka, si řekne, že bude tykat svému šéfovi... na tom je přece jasně vidět, jak obecná doporučení nemohou platit ve všech dílčích konkrétních případech.
Ptala jsem se i jedné dámy, která vyučuje etiketě zaměstnance státní správy, jestli mohu nabidnout tykání o deset staršímu kolegovi, a dokonce ani tady mi nebyla schopna jednozačně odpovědět.
hašlerko,
jsem taktéž částečně ve státní správě a můžu říct, že např. i starosta, který je starší mně nabídl tykání a já řekla ne, že bude lepší si vykat i když s ním úzce spolupracuji a jsem ráda, že to tak je. V okamžiku tykání se jakýkoliv problém jinak řeší než vykání a jako že nastane...tykání nabízím minimálně.
Je to osvědčené a lepší...nabídnout můžu kdykoliv.
Rozlišování starší či mladší žena bych nedělala, mám ve firmě mladší zaměstnankyni a vykám jí. Je to daleko lepší. Obě dvě strany mají jakýsi odstup a respekt.
janis
Janis,
naprosto s Tebou souhlasím.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.