A opět si jdu pro radu. S přítelem opravujeme malý rodinný domeček (starý), kde budeme mít jako hlavní zdroj tepla krb s ventilátorem, který nám bude tlačit teplo do ostatních místností. Máme vyzkoušené, že je v domě velké teplo během dvaceti minut, a protože máme dřevo zadarmo, tak je to pro nás úžasná varianta.
Bohužel nikomu se nechce v pět ráno jít a dělat tříšky a chystat ho, takže hledáme pochopitelně i jinou variantu.
Nechali jsme si udělat cenovou nabídku na plynové topení (kotel, bojler, radiátory, trubky + práce) a celková cena se pohybuje okolo 50 tisíc.
Donesla se k nám taková věc, že bychom mohli mít elektrické topení a nemuseli by jsme vést trubky a nic a celkové pořizovací náklady by nás vyšli na nějakých 20 až 25 tisíc.
S přítelem jsme momentálně ztraceni, protože vůbec netušíme pro jakou variantu se rozhodnout. Ani jeden tomu pořádně nerozumíme a když se zeptáme nějakého odborníka, tak je nám jasné, že nám bude vykládat, jak je úžasné zrovna to a to, protože on z toho má peníze. Na druhou stranu jsem koukala po internetu, ale z těch odborných článků nic pořádného nevyčtu.
Líbí se nám, že pořizovací cena el. topení by byla poloviční, ale co v budoucnu? Trochu se bojím toho, že měsíčně budeme platit takové sumy, že se z toho ještě zblázníme. Máte s tím nějaké zkušenosti? Kolik platíte měsíčně a v jak velkých prostorech? Jaké jsou výhody a nevýhody? Opravdu si nevíme rady a už moc času na promýšlení nemáme, tak se jdu zeptat sem, obyčejných lidí, kteří mi snad rádi pomohou.
Já jsem pro plyn ale záleží na vás třeba tento článek pomůže
http://www.drevostavitel.cz/clanek/jak-nevyhodit-p enize-kominem
V novém domě plánuji el. podlahové vytápění. Dům bude úsporný, s krbem. Výhodou pro mě je snadná regulace teploty v každém pokoji, nízké investiční náklady, příjemné teplo od nohou. Topit bude jenom přechodně, když nebude topit krb. Po celý rok (až na 2 hod) nižší sazba na veškerý provoz el. spotřebičů (vaření, pečení, praní,sušička, myčka, mrazák)
Reaguji na TajemnáVlčice: Z jakého kraje jsi holka, to by mě zajímalo kde jsou tak levný dobrý kotle a ještě se vším nebo máte minidům?
A jak byste topili tou elektřinou bez rozvodů čehokoliv?...aha přimotopy do místností? No proč ne, dva přímotopy sežerou totéž co jeden s rozvody běžného topení a nádržkou.
Pravda pořizovací cena je nižší to je fakt, ale tím to také končí.
Záleží na možnostech, v každém případě je dobré mít k topení pevným palivem i další variantu z mnoha důvodů. Ono to není jen o tom palivo sehnat, ale i o práci kterou tomu s pevnými palivy prostě musíš dát a někdy to třeba nejde.
Ovšem s tou elektřinou je to celkem divočina... nemusí být, kvalitní podlahovka s vodním okruhem a dobrým kotlem je velmi dobrá možnost, ale je to na pořízení přeci jen trochu dražší.
Reaguji na Veselka10:
No, bylo mi řečeno, že koupím pouze bojler na ohřev vody a potom jen 3 radiátory, které mi budou vyset na zdi a povedou do zásuvky, tudíž žádný kotel. Proto jsem založila tuto diskuzi, abych se zeptala, jak to funguje. Neměla jsem na mysli podlahové topení.
Reaguji na yvonne_s:
Také jsem pro plyn, ale tento dotaz mám hlavně pro přítele, kterému elektrické topení vtloukly do hlavy jeho rodiče a on je tím tak naočkovaný, že doufám, že si tu počtu své pro a proti a potom mu to hezky vložím pod nosánek
Určitě plynový kotel. Pracovala jsem u PRE a ani se zaměstnaneckou sazbou elektřiny bychom netopili levněji, než s komerční cenou plynu. Takže ideálně topení plynové, vaření na plynu, pokud lze, elektrická trouba, ohřev vody co nejblíže tomu, kde se spotřebovává. Uvědomte si, že kdykoli jí pustíte, tak z toho bojleru poteče třeba ze sklepa x metrů trubkami, než dorazí ke kohoutku. Elektrický bojler nad vanou není estetický, ale z energetického hlediska OK, ohřev vody v kuchyni je možný třeba 10l zásobníkem přímo pod dřezem....Přímotopy - pokud tomu odpovídají rozvody, tak nízká pořizovací cena, v dobře zatepleném domě a při dobrém energetickém managementu (topit, ohřívat vodu, prát, mýt v myčce atp jen v nízkém tarifu) se v současné době dá zvládnout. Firmy provozující EKIS Vám Vám poradí nezávisle a zdarma a podle projektu domu spočtou (už asi za peníze), kolik Vás konkrétně ve Vašem domě bude stát teplo. Spoustu věcí na tohle téma se dozvíte na webu tzb-info.cz
Cituji TajemnáVlčice: No, bylo mi řečeno, že koupím pouze bojler na ohřev vody a potom jen 3 radiátory, které mi budou vyset na zdi a povedou do zásuvky, tudíž žádný kotel.
Jasně rozumím... bojler na ohřev vody, 160-200l na koupání proč ne, to jde. Ovšem pokud nemáš kuchyň v koupelně tak Ti jeden bojler na ohřev vody nebude stačit, ledaže by Ti nevadilo, že než Ti doteče ta teplá voda, už dávno jí nepotřebuješ a to samozřejmě platí i naopak u té koupelny... bojler musíš mít tak blízko jak to jen jde, protože každý centimetr navíc je jen promrhaná chladná voda a tedy i energie než k Tobě dojde voda teplá, která v tom bojleru je a podotýkám, že sebelepší izolace na tomhle faktu v podstatě nic nezmění.
Přímotopy.. no já to beru jako absolutní nouzovku, ale opět proč ne..... zapneš - hřeje, vypneš - zmrzneš. Přímotopy nic neakumulují. Můžeš mít samozřejmě akumulační topné desky, ovšem tam už bychom se bavili o jiné pořizovací ceně. Nehledě na to, co už jsem psala v předchozím příspěvku, více přístrojů = větší spotřeba.
Ať se rozhodneš pro cokoliv, tak toho blba co Ti takhle skvěle poradil, pošli do háje a nejdřív přemýšlej o tom, že je nutné porovnat jak vstupní investici, tak i komfort a zároveň provoz.
Protože v plynu, Ti někdo nasliboval nesmysl = buď nic moc kotel atd., nedostatečné rozvody aj. a nebo bude cena vyšší než je Ti teď řečeno.
V elektrice, pokud se to ošulí.... 1 bojler, 3 přímotopy.. tak se sice do peněz vejdeš, ale radost z toho nakonec mít nebudeš.
Cituji Pet51: vaření na plynu
Proč? V čem je výhoda plynu? To by mě vážně zajímalo.
Indukce je rychlejší a tedy i ekonomičtější a kromě toho na úklid a bezpečnost - nelze omylem zapálit položenou utěrku aj., je to naprosto nesrovnatelné s plynem.
No ten plyn by nás celkově vyšel pouze na 50 000, protože by nám to dělal jeden pán co by to vzal v práci pouze za pořizovací cenu a udělal by nám to ze známosti za pár korun. Dále se jedná o to, že celkový domeček je opravdu miniaturní a přízemní. Máme dva mini pokojíčky, normální velikost kuchyně, mini chodbičku, pidi prostor pro wc a opravdu malinkatá koupelna, kde budeme mít sprchový kout, protože vanu by jsme neměli kam dát. Jak říkám, opravdu malinkatý domeček a v úplném středu bude stát krb s ventilátorem, který máme jako hlavní zdroj tepla a teplo je/bude během 20-ti minutek po celém domě..
Cituji TajemnáVlčice: opravdu malinkatý domeček a v úplném středu bude stát krb s ventilátorem, který máme jako hlavní zdroj tepla a teplo je/bude během 20-ti minutek po celém domě..
Pak bych pověsila přímotopy a je to.Stejně je budeš využívat minimálně.
Reaguji na TajemnáVlčice: Podle toho, co o domečku píšeš, tak bych opravdu dotápěla elektrikou. Plyn by byla zbytečně velká investice. Domek určitě vytopíš krbem, plyn by ti tu přechodnou domu tak rychle nevytopil
Reaguji na TajemnáVlčice:
Taky máme krb, ale musíš se připravit na neustálou manipulaci se dřevem.
I když je dům malinký, jak píšeš, pokud není dobře odizolovaný půdní prostor (půdou odchází daleko víc tepla, než obvodovými zdmi), tak se připrav na neustálé vybírání popela, zakládání ohně, přikládání - takže pokud se vzdálíte z domu na víc, jak tři hodiny, budeš mít vyhaslo...
Myslím, že ten plyn, zvlášť, když máš známého, by byl nejlepší.
A pokud nemáte ještě podlahy, tak bych být tebou uvažovala nad podlahovým topením. V malém domku bys to určitě ocenila, protože by nikde nevisely radiátory, ani přímotopy.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.