framboise
1) tak si ho zkus udělat doma, uvidíš, že to není žádné drama. Podle mne lepší, než když spolu s hlavičkou vytlačiš i stolici, což se bez klystýru, případně i s Yal gelem (není ho moc, není tak důkladný jako klystýr) může stát. Kamarádčin zážitek je podle mne důsledek nesprávného vyprázdnění po klystýru.
2) to je normální snad všude bych řekla Takže nic mimo normu.
3) K dotepání pupečníku:
"Při dotepání pupečníku dochází k přesunu nadbytečné krve z placenty (přes pupečník) do oběhu plodu. K tomu je dobré říci, že krevní oběh plodu v děloze obsahuje přibližně 300 ml krve, která se nachází v placentě. Placenta klade srdíčku plodu relativně nízký odpor a krev v ní proto proudí velmi snadno. Při podvázání pupečníku dochází ke zvýšení tlaku v krevním řečišti a krevní oběh plodu se přizpůsobí na život mimo dělohu. Znamená to, že se krev začne okysličovat v plicích (a už nikoli v placentě). Jestliže tedy pupečník dotepe, prakticky celý se vyprázdní do miminka a není zjevný žádný mimořádný „užitek“. Krev, která byla původně určená pro placentu přetěžuje oběh plodu (miminka), což může vést k tzv. hypervolémii (zvýšenému objemu cirkulující krve v krevním řečišti). Pro zdravé miminko to bude asi normální zátěž, nicméně nadbytečné krvinky se po porodu více rozpadají, a tak vzniká riziko vystupňovanější novorozenecké žloutenky. U oslabenějšího dítěte může hypervolémie vést k většímu nároku na srdíčko po porodu, což znamená horší poporodní adaptaci a ještě zvýšení nápor na srdce. Vzniká tedy dohad, jak odhadnout správnou délku dotepání pupečníku, aby nedošlo například k obrácení směru (gradientu) toku krve od plodu k placentě a tím zbytečné krevní ztrátě plodu. Proto se tedy pupečník podvazuje ihned po porodu a následně dítě ihned „odstřihne“. Zde je však prostor i pro domluvu porodníka s maminkou, je-li děťátko v pořádku, může se na chvíli položit mamince na bříško a při tom se po chvíli oddělí i pupečník. "
Já myslím, že tady ani tak nejde o to, kdo zaplatí následné náklady na péči o postižené dítě, jako spíš o právo dítěte na zdraví jako takové. Nikdo přece nesmí svévolně ohrožovat zdraví ostatních dokonce ani svých vlastních dětí. Tady jde tolerance stranou a nemůžu souhlasit s názorem, že je to každého osobní věc - není.
Cituji linda 4: Podle pediatrické spol.by novorozeně mělo být 72 hod.po porodu pod zdrav.dohledem.
Což ale v praxi vypadá celkem legračně - o dohledu bych u zdravých dětí moc nemluvila. Sestával se u nás pouze z převážení před odchodem z porodnice a z naprosto paušální kontroly papíru, který si píše matka sama (hmotnosti před a po kojení).
Nemohla jsem mít dítě na pokoji, protože jsem na tom byla celkem špatně, nedovolili mi odsávačku mléka, takže mi dítě strašně zhublo a dostalo jiný druh umělé výživy, než jsem chtěla.
Ano, směla jsem za miminkem kdykoliv, ale nemohla jsem chodit - neřešitelná situace, jelikož sestry od matek a sestry od miminek nespolupracují a patří pod úplně jiné oddělení.
Nebráním se myšlence o lékařském dohledu, ale o provedení a o smysluplnosti postupů mám ze své zkušenosti trochu pochybnosti.
Známá se údajně rozčilovala (neměla žádné problémy a její dítě taky ne) a požádala o propuštění domů a bylo jí vyhrožováno sociálkou a stíháním za zanedbání péče.
jataky
Uvidíme jak se rozhodnu Yal-klystýr až an to přijde . Nemůžu si pomoct, ale četla jsem toho už o dotepání pupečníku více a věřím tomu, že yb měl dotepat.
framboise
Yal - klystýr - je to tvoje volba. Já jen že neznám nikoho, komu by ublížil.
Cituji framboise: věřím tomu, že yb měl dotepat
Ale proč? Napiš důvod - já jsem ti taky shora napsala, proč si myslím, že to není dobré pro dítě (resp. citovala).
Kerze
Hlavně se dělá u spousty jiných zákroků (operací). Navíc pokud si mohu za cenu mírného nepohodlí (klystýr) vybrat hygieničtější prostředí pro porod dítěte a pro mé porodní poranění (menší riziko infekce), tak je to jasná volba.
Cituji Miinka: nesly všechny následky svého rozhodnutí, tedy i finanční. Tzn. platit pobyt dítěte na jipce, pokud dítě bude mít v důsledku porodu doma následky, tak aby nedostaly žádné příspěvky (viz příspěvky na beznín, na kočárek pro postižené, delší RD, asistent ve školce, škole - aby si prostě tohle platily samy).
Proč, to je přece solidarita, ne? Kuřák si taky nehradí léčbu rakoviny plic sám, ale platí to společnost, i když se rozhodl kouřit dobrovolně? Ale to je jen taková rýpavá poznámka. Porody doma jsou samozřejmě zbytečný hazard se zdravím matky i dítěte.
jataky
Souhlas s tvým názorem na klystýr - jen poznámka.
Jsem ta, které provedení uškodilo. Dali mi ho pozdě a pak mi skoro hned řekli, že mám tlačit kvůli porodu. Pořád jsem věděla, že nemůžu zatlačit, protože mám střeva plná vody a porod se tím úplně zastavil na dalších několik dlouhých hodin.
Ale to bude asi spíš načasováním.
jataky
Krev, která přechází ještě po porodu k dítěti, je někdy životně nutná. Proto také spousta dětí po rychlém přestřižení pupečníku zmodrá a musí se křísit. Bylo také vypozorováno (Michel Odent, detaily v rozhovoru z Aperia III/07), že když dítě nedostane veškerou pupečníkovou krev, může trpět chudokrevností a tento stav se upraví až ve druhém roce života!
Cituji marcelina24: Proč, to je přece solidarita, ne? Kuřák si taky nehradí léčbu rakoviny plic sám, ale platí to společnost, i když se rozhodl kouřit dobrovolně? Ale to je jen taková rýpavá poznámka.
Solidarita s těmi, kteří si úmyslně neubližují (feťáci, kuřáci) - to je ideální stav. Navíc o kuřácích jsem tu i psala před pár stránkami.
Cituji marcelina24: Miinka
nesly všechny následky svého rozhodnutí, tedy i finanční. Tzn. platit pobyt dítěte na jipce, pokud dítě bude mít v důsledku porodu doma následky, tak aby nedostaly žádné příspěvky (viz příspěvky na beznín, na kočárek pro postižené, delší RD, asistent ve školce, škole - aby si prostě tohle platily samy).
Porod doma je hazard, ale stejně tak by si vše museli platit kuřáci, feťáci, alkoholici, hráči, obézní lidé (kteří nejsou obézní kvůli nemoci, ale svému přecpávání), matky které v těhotenství pili/kouřili/brali drogy (ale to jejich dítě za to přece nemůže, stejně tak jako za to nemůže dítě matky která se rozhodne rodit doma a dojde ke komplikacím), lidé po haváriích které způsobili.....
Cituji framboise: Porod doma je hazard, ale stejně tak by si vše museli platit kuřáci, feťáci, alkoholici, hráči, obézní lidé (kteří nejsou obézní kvůli nemoci, ale svému přecpávání), matky které v těhotenství pili/kouřili/brali drogy (ale to jejich dítě za to přece nemůže, stejně tak jako za to nemůže dítě matky která se rozhodne rodit doma a dojde ke komplikacím), lidé po haváriích které způsobili.....
Právě byl by to ideální stav, solidární jen s těmi, kteří si to nezpůsobili sami.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.