Dobrý den, ahoj,
chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě, kdy mi zemřel otec, který měl ve svém vlastnictví vybavený byt. Jeho rodiče s jeho přítelkyní do něj tajně vtrhly a odnesli veškeré vybavení, které mělo být součástí dědictví. Jak se mohu jako dědic v takové situaci branit?
Děkuji za odpovědi.
Notář mě ještě nekontaktoval. Pohřeb byl před týdnem. Nevím tedy zda čekat až mě bude kontaktovat nebo jak jinak to řešit.
Musíš mít doklad o tom, že je tátův majetek ted tvůj. Pak bych to tedy řešila s nějakým právníkem,pokud notář ještě nic. Určitě ti podle mně poradí nějakou žalobu...
No já bych vyměnila zámky, ale na to už je pozdě. takže řešit s notářem, právníkem a určitě bude třeba dokázat co v tom byte bylo a co odnesli-ukradli.
Reaguji na zuzanakk:
Tak si zavolať na príslušný súd, spýtať sa menom otca, komu to bolo pridelené a byť aktívny.
Rozhodne to ale chce živého právnika/notára. Nie rady na internetovej diskusii.
Zkus u něj v bytě najít faktury a účtenky těch odcizených věcí, ať máš pro případ podání trestního oznámení něco v ruce.
Reaguji na zuzanakk: Jak už bylo řečeno - okamžitě kontaktovat soud, notáře či advokáta a žádat konkrétní radu, jak v této situaci postupovat. Současně s tím sehnat co nejvíce dokladů a účtenek o odnesených věcech, ideální by byly i fotky bytu, případná videa, podrobný soupis věcí. Pomůže i případné svědectví. Taky vyměnit zámek, pokud je ještě co odnést. A jeho rodiče, tzn. Tvoji prarodiče, stojí proti Tobě?!
Cituji zuzanakk: Jeho rodiče
Tzn.tvoje prarodče?
Jinak té jeho přítelkyni...nepořizovali si ty věci společně? Skutečně cítíš, že jsi v právu, byly to čistě otcovy věci?
Pak jedině tr.oznámení - krádež.
Reaguji na prskafka: souhlasím. i k té kráddeži by však případně měla něčím prokázat, že to tam dříve bylo, takže např. účtenky, nebo jestli se dají s bankou ještě nějak domluvit výpisy z účtu? to asi ne, ale prohledala bych dokumenty. Každopádně otcova přítelkyně (a ne žena) je také v nepříjemné situaci, kdy se mohla o starého pána x let starat (což samozřejmě nevím) a nedostane nic, protože není dědic.
Cituji zuzanakk: Jeho rodiče s jeho přítelkyní do něj tajně vtrhly a odnesli veškeré vybavení, které mělo být součástí dědictví. Jak se mohu jako dědic v takové situaci branit?
Bylo by docela sprosté chtít se nějak bránit,protože jeho partnerka pokud s ním žila se určitě finančně podílela víc než ty jako dcera a nedostala by nic?Já bych se dědictví zřekla v její prospěch,ale to ty asi neuděláš.
Cituji Falcon: a ty víš, že budeš dědit jenom ty?
I kdyby nedědila jen zakladatelka, nemá nikdo oprávnění vynášet svévolně věci, které jsou předmětem pozůstalosti dřív, než se o ní rozhodne. Přítelkyně otce má právo si odnést pouze její osobní věci, o společných se bude rozhodovat v dědickém řízení. (Rodiče mají nárok též pouze na osobní věci a na jiné jen v případě, že by to bylo přání zemřelého v závěti - podle Nového Občanského zákoníku - což by se opět řešilo až před notářem v dědickém řízení.)
Cituji Tiakia: Já bych se dědictví zřekla v její prospěch,ale to ty asi neuděláš.
Velmi "odvážné" tvrzení, když naprosto neznáš situaci v rodině (délka vztahu otce s přítelkyní, její finanční zainteresovanost na vybavení bytu apod.). Navíc dcera je dle zákona neopominutelným dědicem a minimálně má právo na to, aby se o rozdělení majetku rozhodlo v řádném dědickém řízení.
Cituji Lucie06: Navíc dcera je dle zákona neopominutelným dědicem
To ano a někdy je to velký problém.Dva lidi spolu roky žijí,jeden zemře a ten druhý jde s igelitkou neb prostě nemá nárok to je smutné.I když nechci říct,že to je zrovna případ zakladatelky,ale holt většinou to tak dopadá.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.