Tři bratři a jeden dům. Dědictví po zesnulém otci. Matka se dědictví zřekla a věděla proč. Plus dům se zdědilo ještě spoustu dluhů, které už jsou naštěstí splaceny. Platili je všichni tři bratři stejným dílem. Uběhlo už nejméně 5 let od doby, kdy se dům stal majetkem tří bratrů. Nejprve v něm spolu všichni tři žili, ale jeden, ten nejstarší, je hrozně panovačný a vůdčí typ. Nenechal bratry v klidu, je to dlouhá historie, kterou nemá smysl do detailů rozepisovat. Nejprve to vzdal druhý nejstarší bratr a po cca roce se z domu odstěhoval, ale nezřekl se ho.
Po dalších několika letech se odstěhoval z domu i nejmladší bratr, už nemohl vystát věčné rozkazování a komandování toho nejstaršího. Ani on se domu nezřekl. Nyní žije v domě nejstarší bratr se svou partnerkou (nejsou svoji) a malou dcerkou. Druhý nejstarší bratr chtěl, aby se dům prodal, protože si chtěl zrenovovat své bydlení za peníze z domu. Ale nechal se přemluvit (ač nerad) svým nejstarším bratrem, že se počká s prodejem domu, až bude dcerka v 1. třídě. Ale s tím zas nesouhlasí nejmladší bratr, protože se osamostatnil a peníze z domu by se mu také velice hodili. Navíc díky domu je mezi bratry stále víc a víc rozbrojů.
Ten prostřední bratr se od toho dystancoval úplně, nepomáhá na opravách, prostě jako by ten dům neexistoval, jen čeká na svůj podíl (nedivím se, nechce s tím mít už nic společného)
Ale nejmladší bratr i přes veškeré hádky a neschody svému nejstaršímu bratrovi finančně vypomáhá - možná by ani nemusel.. Jen mu řekl, že tam jezdit odmítá, cokoli dělat, opravovat atd, vždy kolem toho vznikalo spoustu hádek. Takže zasílá půlku na veškeré opravy (např.komín, plot, odpad, atd.). Dům není zrovna v nejlepším stavu, ale stále je normálně obyvatelný. Nicméně jde mi o to, že pokud nejmladší bratr půjde za tím nejstarším a je pevně rozhodnut nenechat se odradit ani řečma, že dům se prodá až půjde malá do školy, zda s tím má nějakou šanci. Zajímalo by mě, jestli mají všichn tři bratři nárok na stejný podíl.
Možná tomu jde těžko uvěřit, ale ten nejstarší bratr je tak majetnický, bude se snažit z toho vytřískat co nejvíce. Také ho napadlo, že si nechá část pozemku + takový přístavek,
který by si zrenovoval a bydlel tam, s tím, že by se mu to odečetlo z částky, která by mu náležela, podle mě by už pak nedostal nic, chce docela velkou část, to by pak rozpočítal
asi nějaký odhadce nebo já nevím kdo toho řeší. Nicméně i z toho mám strach, aby je nějak neobral. Máte nějaké rady nebo typy, jak předejít zbytečným dalším hádkám nebo tomu,
aby je neošidil? Ten nejmladší bratr je můj velmi dobrý kamarád a moc mě mrzí, jak je z toho špatnej. Neví si sám rady, je mu 21. Je v tomhle směru nezkušenej, ale je odhodlanej s tím už konečně něco udělat. Nechce už mít se svým nejstarším bratrem nic společného, stále ho jen finančně využívá - dokonce si pár položek na baráku k zaplacení i vymyslel (falešné faktury vypsané jeho kamarádíčkama), ale to už prý nejmladší bratr řešit nechce, nejsou to zas tak vysoké částky. Jen už se chce z toho nějak dostat. Jo a jinak na toho nejmladšího bratra je napsaná elektřina v domě (Nejstarší bratr mu posílá vždy jen peníze na účet a ten nejmladší to hradí).
Spoluvlastnictví je nejhorší forma vlastnictví, to už je známo dávno.
V dědickém řízení, pokud nebyla závěť a matka se vzdala svého dědictví ve prospěch všech, aj. získal každý z bratrů rovný díl, tedy ideální 1/3 domu, pozemku.
Toto musí být zapsáno i v katastru nemovitostí.
Každý majitel nemovitosti je povinen se podílet na její údržbě svým podílem.
Pokud chce majitel svůj podíl nemovitosti prodat, prostě ji nabídne k prodeji. Nejprve dalším spoluvlastníkům, pokud oni nemají o odprodej zájem, nabídne ji dál.
Samozřejmě nejjednodušší způsob je prodat dům jako celek a rozdělit peníze, ale pokud toto není proveditelné, prodá se ideální část. Obvykle ten který má zájem si dům nechat, odkoupí ostatní podíly. Pokud nechce nebo nemůže, prostě se stane spoluvlastníkem s někým jiným po prodeji ideálního prodaného podílu.
Požádala bych soud, aby určil způsob vypořádání spoluvlastnických podílů. Soud posoudí situaci a řekne buď:
1.spoluužívat nebo
2.převést podíl (y) na některého spoluvlastníka (ky) a převodce vyplatit (tzv. přikázání věci za náhradu) nebo
3. provést rozdělení nemovitosti na samostatné části a ty vložit do výlučného vlastnictví jednotlivých spoluvlastníků, pokud to lze (např. vymezením bytových jednotek v domě) nebo
4. prodat a z prodeje uspokojit spoluvlastníky podle výše jejich podílů.
Cituji Veselka10: Spoluvlastnictví je nejhorší forma vlastnictví, to už je známo dávno.
Souhlasím.
Cituji Veselka10: Spoluvlastnictví je nejhorší forma vlastnictví, to už je známo dávno.
to je pravda
Cituji Veselka10: prostě ji nabídne k prodeji. Nejprve dalším spoluvlastníkům,
a není to teď tou změnou OZ zrušené?
Cituji amelie1111: Požádala bych soud, aby určil způsob vypořádání spoluvlastnických podílů.
to jednoznačně, nemá cenu to odkládat a prodlužovat
Problém je, že prodat pouze část domu většinou nejde z jednoduchého důvodu: kdo by o to stál? Ti, co v něm nebydlí, by ale mohli svou část pronajímat, třeba jednotlivé pokoje nějakým studentům. Byly by z toho aspoň peníze. A možná by se nejstaršímu nechtělo bydlet s cizími lidmi a souhlasil by s prodejem.
Jááááj ... ahááá!
Už tomu rozumiem (možno). Spoluvlastníctvo je najhoršia možnosť.
To znamená že ho trebárs moji rodičia a ja vyplatíme. On možno bude rád že má peniažky, ona bude mať kde bývať a ja budem rada že podnájomníkovi nevadí že je všetko strašne staré.
Vy ste geniálni chlapci a dievčatá!
Ako to že mi to nikdy predtým nenapadlo?
Šak ja som taká múdra, mám jednu skúšku zo starého rímskeho práva
Cituji farahh: a není to teď tou změnou OZ zrušené?
To nevím, tuhle část jsem zatím nečetla.
Cituji lva: Ako to že mi to nikdy predtým nenapadlo?
Asi preto že to nikdy nebol môj cieľ ani sen.
To nebude dobré.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.