Zvýšené pocení – jak si s ním poradit

Teplé letní dny nás těší slunečním svitem, na druhé straně nám však přinášejí řadu nepříjemností spojených s vysokými teplotami. Mezi takové patří zejména zvýšená činnost potních žláz. Doslova peklo pak prožívají jedinci trpící tzv. hyperhidrózou, čili nadměrným pocením.

img

Úkony, nad kterými běžně ani nepřemýšlíme, se pro jedince trpící hyperhidrózou mohou stát noční můrou.

Zajímavost z historie

První antiperspirant byl patentován panem Juliem Montenierem dne 28. ledna roku 1941. Do té doby roli deodorantů plnily výtažky z nejrůznějších bylin.

Pot – základní fakta

Pot není jen naším nepřítelem v podobě mokrých skvrn na oblečení, nýbrž plní několik funkcí důležitých pro fungování organismu. Na lidském těle se nachází dva typy potních žláz, které produkují dva různé druhy potu. Ty se liší svou konzistencí a funkcí. Výměšek ekrinních žláz má v popisu práce regulovat teplotu těla, respektive ochlazovat jej v případě přehřátí. Tyto žlázy jsou činné již od útlého dětství. Pot jimi produkovaný je vodnatý a čirý. 

Apokrinní žlázy startují svou činnost v období puberty. Pot je lepkavý, mléčně zbarvený, plní funkci tzv. „pachové stopy“. Obsahuje totiž bílkoviny a tuky, které jsou živnou půdou pro bakterie. Jejich působením pak ona pachová charakteristika vzniká.

První pomoc? Antiperspirant!

zoom

Mokré skvrny na oblečení jako jeden z příznaků hyperhidrózy.

Deodoranty a antiperspiranty jsou opředeny velkým množstvím mýtů, týkajících se jejich škodlivosti. Čeho se to vlastně bojíme? Strašákem číslo jedna je přítomnost sloučenin hliníku. Tyto sloučeniny ve skutečnosti pouze vytváří jakousi „zátku“ v místě vyústění potních žláz, čímž znemožňují průchod potu. Tato zátka se přirozeným způsobem obnovy pokožky sama oddělí. Je tedy vyloučen jakýkoliv průnik škodlivin do těla a tím i tvrzení, že užívání antiperspirantů ovlivňuje vznik Alzheimerovy choroby, rakoviny prsu apod. Dosud žádná z vědeckých studií tyto obavy nepotvrdila a v případě rizika rakoviny prsu je dokonce rezolutně popřela. Dalším mýtem je znemožnění odchodu toxinů z lidského organismu. I v tomto případě můžeme zůstat klidní. Na našem těle se totiž nachází miliony potních žláz, přičemž antiperspiranty zablokují činnost pouze asi 5% z nich. Nutno také přihlédnout k faktu, že hlavními „čističi“ organismu jsou ledviny a játra, nikoliv potní žlázy. Jakkoliv přesvědčivě tyto argumenty zní, vždy budou dva znepřátelené tábory, přiklánějící se ke své teorii – ruku na srdce, nic není černobílé. A tak jak by řekl český klasik Jára Cimrman: „ Můžeme o tom vést spory, můžeme o tom diskutovat, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co proti tomu můžeme dělat.“ Užívání deodorantu či antiperspirantu se stalo naprosto běžnou součástí naší denní hygieny a více či méně podložená fakta o jejich škodlivosti to jen těžko změní. Pro ty, kteří se přiklánějí k názoru o škodlivosti konvenčních antiperspirantů, trh nabízí poměrně širokou škálu výrobků s výtažky z rostlin a čistě přírodních zdrojů.

Další možností je botulotoxin

zoom

Aplikace botulotoxinu při léčbě nadměrného pocení.

Jeden z nejúčinnějších jedů má ve své moci také zamezení zvýšeného pocení. Je produkován anaerobními bakteriemi. Jeho aplikací dochází k zabránění průchodu vzruchů z nervových vláken na potní žlázy.

Aplikuje se velmi tenkými injekčními jehlami a pouze ve velmi malém množství. Vpichy lze provést v každé oblasti, která je problematická. Nevýhodou je však poměrně vysoká cena vzhledem k době trvání efektu. Ten vydrží pouhých 4-6 měsíců.


Iontoforéza

zoom

Léčba iontoforézou

Iontoforéza je další z výčtu možností, jak se zbavit nepříjemného společníka – nadměrné potivosti. Jedná se o léčebnou metodu, během níž je zaváděn elektrický proud ve vodní lázni s definovaným střídáním polarizace proudu. V průběhu prvních deseti dnů je nutno léčbu absolvovat alespoň pětkrát. Poté se intenzita sníží pouze na udržovací kůry jedenkrát týdně až měsíčně. Jedná se o bezpečný způsob s dlouhodobým účinkem, který lze aplikovat v oblasti dlaní a chodidel.

Když vše ostatní selže

V současné době převažují v léčbě nadměrného pocení konzervativní způsoby. Pro těžké formy hyperhidrózy je tu však naděje v podobě chirurgického řešení. To dává nemocným naději vrátit se zpět do společenského života. Úkony, nad kterými běžně ani nepřemýšlíme, se pro jedince trpící hyperhidrózou mohou stát noční můrou. Takto postižení mívají velmi vážné psychosociální potíže. Operace (tzv. hrudní sympatektomie, ESB4) zabrání šíření impulzů k potním žlázám, čímž tyto potíže trvale odstraní. Lékaři je tento zákrok řazen k těm lehčím, takže není nutné mít obavy z případného rizika. To je koneckonců skryto i v tom nejbanálnějším operativním výkonu. Máte-li výše popsané obtíže a všechny dostupné prostředky zklamaly, neváhejte svůj problém zkonzultovat s lékaři. Tento zákrok je hrazen zdravotní pojišťovnou.

Závěrem pár babských rad

Následující tipy pocházejí přímo od vás – čtenářek Omlazení.cz. 

Domácí antiperspirant vyrobený z jedlé sody
2 lžíce jedlé sody smícháme s 1 lžící pudru a 3 kapkami oblíbeného parfému. Tuto směs nanášíme štětečkem ve slabé vrstvě do podpaží. Abychom zabránili podráždění pokožky, aplikujeme pouze 1x denně. Účinek je prý zaručený! Pokud máte pokožku citlivou a bojíte se většího množství jedlé sody, můžete směs vyrobit ze 3 lžic pudru, 2 lžic solamylu a pouze jedné kávové lžičky sody. Nezapomeňte na parfém, který domácímu antiperspirantu dodá příjemnou vůni.

Šalvějový čaj
Jeho konzumace podporuje stahování potních žláz..

Jablečný ocet
Silnější povahy jej mohou konzumovat v poměru dvě polévkové lžíce na sklenici vody, my ostatní si nalijeme plný hrnek octa do vodní lázně. 

Gel z dubové kůry a tea tree oleje
Aplikace gelu z dubové kůry a tea tree oleje, který zabraňuje množení mikroorganismů.

Závěrem zbývá zmínit už jen poslední základní zásady, tedy pravidelná (v období veder zvýšená) hygiena a vzdušné, pokud možno volné a čistě bavlněné oblečení..



Komentáře

Janďa
Pocení dlaní je dost nepříjemné. Pořád s sebou nosím ubrousky, abych si mohla ruce utírat a když je nemám, tak použiju kalhoty. Ty pak ale můžu pořád prát. Dočetla jsem se o iontoforéze. Objednala si OZO-OZO a neměnila bych. Mile mě překvapilo, jak perfektně zafungovala.
Irena
Dcera mívala zánět ucha i 3x za rok. Pak nám jedna maminka v čekárně ORL řekla o Bactoralu. Jim prý moc pomohl. Vyzkoušeli jsme ho a co ho malá bere, zánět je ten tam.
Nepřihlášený uživatel nemůže komentovat

Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.




TIPY A TRIKY
Jak na sluncem unavenou pokožku

Jak na sluncem unavenou pokožku

Kosmetika

Teplé počasí, slunění se na pláži a koupání v moři... Léto dělá s lidskou psychikou divy, jenže naše tělo volá naopak o pomoc. Nepodceňujte v létě kosmetickou péči – na pláži ani doma.

TIPY A TRIKY DOPORUČUJEME
Jaro je kritické období! Přehled vitamínů a minerálů pro posílení imunity

Jaro je kritické období! Přehled vitamínů a minerálů pro posílení imunity

Životní styl

Které z nich jsou skutečně účinné a přispívají k normální funkci imunitního systému? Stačí je čerpat pouze ze stravy nebo je nutná jejich suplementace?



NOVÉ
Divoká růže a bílý čaj rozjasní i omladí vaši pleť

Divoká růže a bílý čaj rozjasní i omladí vaši pleť

Životní styl komerční článek

Nová řada od Weledy s divokou růží a bílým čajem rozjasňuje, hydratuje a chrání pleť před vráskami a oxidačním stresem. Dopřejte své ji královskou péči a nechte jí rozkvést jako květinu.