Karboxyterapie – zbraň proti stárnutí
Pohled do historie
Počátky karboxyterapie sahají již do 30. let minulého století, kdy byly objeveny blahodárné účinky CO2 ve francouzských lázních Royal. Tehdy pobyt v koupelích obohacených oxidem uhličitým výrazně urychloval hojení ran.
Jaká jsou klinická využití karboxyterapie?
Karboxyterapie je využívána zejména k léčbě tmavých kruhů pod očima, k léčbě strií, hypertrofických i keloidních jizev, k redukci celulitidy a k neinvazivnímu odstranění tukových nadbytků v oblasti obličeje, břicha a stehen.
Jak karboxyterapie funguje?
Princip této metody je ukryt v jednoduchosti, a sice v prostém využití CO2, který je nedílnou součástí našeho bytí. Kyslík, který vdechujeme do plic, je přenášen pomocí červených krvinek buňkám. Buňky kyslík využijí a odpadovým produktem jejich činnosti je CO2, který je červenými krvinkami odveden zpět do plic, odkud ho vydechneme. Pokud tedy „oblafneme“ tělo a zvýšíme koncentraci CO2 v kritických oblastech, vyprovokujeme tím krvinky k akci. Tato zvýšená aktivita má za následek zlepšení krevního oběhu a tím i dosažení žádaného efektu v oblasti, kterou jsme se rozhodli na našem zevnějšku „vytuningovat“.
Jak si karboxyterapie poradí s tukovými buňkami?
Karboxyterapie nebolí.
Pro odstranění tukových buněk je CO2 vpichován specifickou technikou, a to ve větším množství, než při ošetření kožních defektů. Oxid uhličitý je pro tukové buňky přímo toxický, takže po jeho aplikaci doslova explodují. Poté je tělo přirozeným způsobem vyloučí. Jaké další výhody karboxyterapie přináší? V závislosti na vyvolání zvýšeného krevního oběhu v oblasti aplikace CO2 je také podpořena tvorba dermálního kolagenu. Ten formuje pokožku a dává jí mladistvý vzhled.
Průběh karboxyterapie
Základním komponentem je nádrž s plynem CO2, napojená plastovou trubicí na regulátor průtoku. Stupeň průtoku reguluje lékař. Plyn proudí do sterilní hadičky, jejíž součástí je filtr, zachycující možné stopy nečistot. Na filtr je napojena úzká jehla, pomocí níž je plyn do podkoží aplikován.
Co během aplikace CO2 cítím?
Karboxyterapie nebolí. Lékař před zákrokem nanese znecitlivující krém, který eliminuje nepohodlí spojené s vpichem jehly. Reakce na samotnou aplikaci plynu se různí dle typu ošetřované oblasti. U ošetření očních partií dojde k lehkému otoku, u ošetření strií můžeme pociťovat svědění – oba tyto příznaky do 5-10 minut po ukončení aplikace ustoupí. Ošetření jizev je takřka bezbolestné, protože v této tkáni jsou přerušena nervová vedení. V případě odstraňování tukových polštářků pociťují pacienti pnutí podobné tlaku, který na naší paži vyvíjí nafukovací manžeta během měření tlaku tlakoměrem. Dále je pociťována horkost a lehké brnění, obojí však do 24 hodin vymizí.
Má karboxyterapie skrytá rizika či vedlejší účinky?
Pohmožděniny bývají patrné zejména v oblasti paží a stehen.
Oxid uhličitý je přirozeným prvkem v našem těle i v přírodě, proto žádná rizika nepřicházejí v úvahu. Jediným vedlejším účinkem je možný vznik modřin v důsledku aplikace plynu pomocí injekčních jehel. Pohmožděniny bývají patrné zejména v oblasti paží a stehen. Pokud tedy preferujete bikiny před neoprenem, nepodstupujte tuto kůru méně, než dva týdny před plánovanou dovolenou.
Délka a počet potřebných ošetření
Délka jedné léčebné kůry je v rozmezí 15 až 30 minut. Pro dosažení žádoucího efektu je potřeba aplikaci 3-12krát zopakovat. Počet opakování závisí na rozsahu a typu ošetřované oblasti. Celý proces by měl být rozložen do jednoho týdne. Abychom si zachovali trvalý efekt, stačí jednou za 6 měsíců absolvovat tzv. „udržovací“ ošetření, čímž se vypořádáme s nemilosrdným zubem času. Cena jednoho ošetření se na českých dermatologických pracovištích pohybuje se okolo 700 korun.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit