Recepty z domácí lékárny
Zvítězte nad chřipkou a nachlazením
Cibule a česnek mají léčivé účinky
Česnekový sirup proti chřipce – připravte si stejné množství česneku a medu, česnek prolisujte, smíchejte s medem a nechte odstát přes noc. Druhý den na pánvi opatrně zahřívejte a míchejte do rozpuštění medu. Poté sceďte přes sítko s gázou do vyvařené tmavé sklenice s uzávěrem. Na chladném místě vydrží až 6 měsíců. Při chřipce a nachlazení užívejte 1-2 lžičky třikrát denně.
Sůl na rýmu – v půl litru vody rozpusťte lžičku hrubozrnné soli a přiveďte k varu. Převařený a zchladlý roztok inhalujte nebo pomocí kapátka aplikujte přímo do nosních dírek. Při bolestech v krku můžete roztok kloktat.
Cibulový sirup na bolest v krku a kašel - cibuli nakrájejte nadrobno, zasypte cukrem a nechte přes noc odstát. Nebo nakrájenou cibuli zalijte medem a nechte asi 15 minut pustit šťávu. Dospělí si do směsi mohou přilít ještě malého "panáka" slivovice. Jezte pravidelně během dne po lžičkách.
Cibulový čaj na chřipku – nakrájenou cibuli přelijte vařící vodou, nechte vyluhovat a zatepla vypijte.
Koupel na ucpaný nos – zaraženou rýmu a ucpaný nos snadno uvolníte koupelí rukou po lokty v horké vodě.
Zázvorový čaj proti nachlazení – nastrouhejte do šálku lžičku čerstvého zázvoru, přidejte citronovou šťávu a med. Zalijte horkou, ne však vřící, vodou a nechte 10 minut louhovat, poté přeceďte. Může se pít i preventivně, má zahřívací účinky na celý organismus.
Na nachlazení s pálenkou a medem - rozpusťte jednu lžíci medu do tekutého stavu a smíchejte s dvěma centilitry domácí pálenky. Pořádně promíchejte a pomalu pouštějte do krku. Nebo zkuste dvě deci slivovice zahřát na 70 stupňů, přidejte jednu lžíci medu a šťávu z půlky citronu. Pijte pokud možno teplé.
Ochucené mléko proti virům – do čtvrt litru teplého mléka vmíchejte dvě lžíce medu a 4 stroužky prolisovaného česneku. Vypijte ještě teplé.
Lipové bonbony při nachlazení – vařte 120g medu, 100g cukru, 2 lžíce velmi silného lipového čaje a šťávu z poloviny citronu. Vařte tak dlouho, až kapka cukru s medem na talíři tvrdne. Směs pak vylijte na navlhčenou nebo namaštěnou desku, mokrým nebo namaštěným nožem nakrájejte na kostičky a po ztuhnutí je uložte do sklenic pod víčko. Tyto bonbony mají rádi i děti.
Upravte si zažívání
Mátový likér upraví trávení - do 7dl vodky nebo slivovice přidejte 4 hrsti nakrájených mátových lístků. Uzavřete a nechte 20 dní odpočívat na světlém místě. Poté si připravte cukrový sirup tak, že ve 2,5 dl vody převaříte 200 g cukru. Alkohol s mátou sceďte, smíchejte se sirupem a užívejte podle potřeby. Skladujte na chladném místě.
Fíky nebo povidla na zácpu - do hrnku s vodou namočte přes noc 3 omyté sušené fíky. Ráno ohřátý sladký nápoj vypijte a fíky snězte. Účinek se za chvíli dostaví. Nebo snězte jednu lžičku rozehřátých švestkových povidel smíchanou s jednou lžičkou másla.
Pomoc při průjmu - průjem nejlépe zastaví pár sušených borůvek. Zkusit můžete i nastrouhanou cibuli smíchanou s tvarohem. Pomáhá také rozpustit jednu lžičku kuchyňské soli a osm lžiček cukru v jednom litru převařené vody. Litr této směsi pijte každé dvě hodiny.
Med je známý všelék
Proti kinetóze – na nevolnost v autě nebo v autobuse pomáhá zázvor, který je třeba do organismu doplnit každé dvě hodiny. Pomáhá také svazek máty a petržele, když se vám udělá špatně, přičichněte si k němu, nebo si ho můžete zabalit do gázy a použít místo voňavého stromečku.
Kmínový čaj proti nadýmání - dvě lžičky celého kmínu zalijte 2dl vody, chvíli povařte, odstavte a sceďte. Vypijte teplé. Pomozte si do světa snů
Přírodní léky na nespavost - látky podporující dobré usínání a kvalitní spánek obsahují mořské ryby, šťáva z karotky, celerová šťáva, banány nebo hrnek vlažného mléka s medem.
Čaje na nespavost – dejte si alespoň jednou denně třezalkový čaj (1 čajová lžička třezalky na čtvrt litru vody) nebo zkuste odvar z meduňky. Pár lístků sušené meduňky rozdrobte do šálku a zalijte horkou vodou.
Ulevte si od bolavých zubů a dásní
Mátový čaj na bolavé dásně – uvařte si kvalitní mátový čaj, nejlépe přímo z mátových lístků pěstovaných u vás na zahrádce a proplachujte si jím ústa.
Olivový olej na bolest zubů - na zápěstí na tepnu ruky, na které straně vás bolí zub (levá strana-levá ruka), si pomažte tepnu olivovým olejem a na to položte stroužek oloupaného česneku. Omotejte obvazem nebo obinadlem.
Hřebíček na bolavé zuby – při bolesti zubů žvýkejte hřebíček, nebo si na bolestivé a oteklé místo dávejte ledové obklady.
Vyzrajte na různé bolesti
Brambor na bolest hlavy - nakrájejte na plátky jeden syrový brambor a přiložte si ho na čelo. Po několika minutách by se měla bolest zmírnit nebo ustoupit.
Teplo při bolestech zad - do dvou malých kapesníků zašijte jeden balíček mořské soli nebo nevařené rýže. Dejte na dvě minuty do mikrovlnky, přiložte na bolavá místa a ještě překryjte froté ručníkem.
Zázvorový čaj pomáhá při chřipce
Žiletka, zelí nebo tvaroh na bolavé klouby - do skleničky od dětské výživy nalijte ocet a do něj vložte obyčejnou žiletku. Ta se za pár dní rozpustí. Po rozpuštění několikrát denně potírejte postižená místa. Pomáhá také přiložit nahřátý a naklepaný list hlávkového zelí na kloub a omotat ručníkem. Nechte působit nejlépe přes noc. Vyzkoušet můžete i tvaroh zabalený v igelitovém pytlíku a ručníku, který rovněž necháte působit na kloubu přes noc.
Křen na bolestivé svaly – nastrouhejte křen a smíchejte s trochou hladké mouky a trochou mléka. Vzniklou kaši naložte do pleny a přiložte na namožený sval. Účinek byste měli pocítit během několika hodin. Česnek proti bolavému uchu - kousek rozmačkaného česneku dejte do gázy a vložte do ucha. Nechte působit, dokud se trochu nevysuší. Podobně působí i kousek čerstvé cibule.
Zastavte škytavku – na škytavku zkuste nejméně dvacet sekund nedýchat, nebo vypijte sklenici vody v předklonu. Pomáhá také kostka cukru namočená do vinného octa, kterou nechte rozpustit pod jazykem a přitom zlehka polykejte. Někdy stačí pět kapek citronu nakapat přímo do úst.
Majoránka na bolestivou menstruaci - dvě lžičky majoránky nasypte do hrnku a zalijte vroucí vodou. Nechte odstát deset až patnáct minut, poté sceďte. Při bolestech pijte dva šálky denně.
Komentáře
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit