Proč jíst obiloviny a jaké jsou ty nejlepší?
Pseudoobiloviny jako superpotravina
Díky superpotravinám můžeme být štíhlí
Správná výživa je klíčovým prvkem ke zlepšení zdraví, zvýšení sportovních výkonů a v neposlední řadě můžeme být díky vyváženému stravování a fyzické aktivitě štíhlí a plní energie. Mezi tzv. superpotraviny se řadí (pseudo)obiloviny, které jsou skvělým zdrojem sacharidů a tedy i energie. Mnozí, zvláště ženy snažící se zhubnout, se domnívají, že obiloviny jsou příliš kalorické. Ve skutečnosti má však většina z nich nízký glykemický index a vysoký obsah vlákniny, a tak není důvod se o štíhlou linii bát. K udržení šíhlé postavy stačí, když si vybereme jejich správnou variantu, budeme je konzumovat v přiměřeném množství a co je nejdůležitější – zařadíme do svého života pravidelně pohyb.
Quinoa
Quinou tvoří z 20 % bílkoviny
Quinoa se objevuje na mém talíři prakticky každý den a ve skutečnosti se nejedná o obilovinu, ale o pseudoobilovinu (nebo též „pseudocereálii“), což jsou semena. Pseudoobiloviny neobsahují lepek, a díky tomu jsou snadno stravitelné, zásadotvorné a vhodné po celiaky, tedy osoby nesnášející lepek. Quinoa má lehkou, nadýchanou strukturu a mírnou zemitou chuť. Nutričně je podobná amarantu, o kterém se dočtete v dalším odstavci. Quinou tvoří přibližně z 20 % bílkoviny a obsahuje lysin, což je životně důležitá aminokyselina, která má významnou roli při budování svalů, vstřebávání vápníku, při hojení po operacích či po zraněních. Mimo to je quinoa dobrým zdrojem železa, draslíku a obsahuje vitamíny skupiny B. Quinoa se připravuje vařením, pokud z ní chcete čerpat maximum výživných látek, jezte quinou naklíčenou – nevařenou.
Amarant
V amarantu je mimo jiné vitamín E
Další výživově výbornou pseudoobilovinou je amarant se svou oříškovou chutí. Amarant má poměrně vysoký obsah vápníku (je ho tam dvakrát více než v kravském mléku), železa, draslíku, fosforu a obsahuje vitamíny A a C. Amarant tvoří asi ze 17 % bílkoviny a zvlášť bohatý je na lysin, jinak těžce dostupnou aminokyselinu (viz quinoa). Lysin hraje důležitou roli při vstřebávání vápníku z trávícího traktu, což ocení ti, kteří preferují rostlinnou stravu, ve které se někdy lysin těžko hledá. Amarant obsahuje mastné kyseliny, které se ale většinou vyskytují v jeho klíčcích, vyplatí se ho tedy konzumovat nejen vařený, ale i syrový – naklíčený. Součástí mastných kyselin je i cenná forma vitamínu E, což je silný antioxidant.
Pohanka
Připravte si doma pohankovou granolu
Pseudoobilovinou je i pohanka, ze které si dělám pravidelně domácí granolu – tu pak přidávám do svých energetických chia pudinků. Pohanka obsahuje 8 esenciálních aminokyselin, včetně tryptofanu, který pomáhá při depresích, úzkostech, řeší poruchy spánku, pomáhá při odvykání kouření či užívání alkoholu, nutkání se přejídat, či obecně při bolestech. Pohanka je kvalitním zdrojem bílkovin, nachází se v ní vysoká dávka manganu a poměrně vysoký je i obsah vitamínů B a E, rovněž je zdrojem vápníku. Pohanka má jemnou chuť a dokáže zasytit na dlouhou dobu. Výborná je kombinace pohanky s quinoou.
Divoká rýže
Divoká rýže ve skutečnosti není rýží, označuje se jako „vodní trávní semeno“ a je mnohem výživnější než tradiční rýže. Má vysoký obsah vitamínů skupiny B, obsahuje aminokyselinu lysin a vlákninu, je bohatá na bílkoviny. Divoká rýže neobsahuje lepek a má nižší glykemický index než běžná rýže. Pokud byste si divokou rýži přivezli z její domoviny, tedy ze severu kanadských provincií, získali byste jistotu toho, že rýže nebude ošetřena pesticidy. Divoká rýže přirozeně roste v mělkých vodách kanadských jezer, sklízí se ručně přímo z kánoí. Rýže má výrazné, plné aroma a mírně žvýkací texturu. Dá se kombinovat s celou řadou pokrmů a můžete ji nechat naklíčit.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit