K duševnímu zdraví se můžete i projíst
Tip 1: Zbavte se negativních lidí
Obklopte se lidmi s pozitivní myslí
Zbavte se těch, kteří vám v životě nic dobrého nepřinášejí a obklopte se lidmi s pozitivním myšlením. V praxi nereálné? V některých situacích se škarohlídů a negativních lidí jen stěží zbavíte, svůj volný čas a "soukromý" prostor však můžete sdílet výhradně s těmi, kteří myslí pozitivně, rozesmějí vás a pomohou vám povznést se nad vaše problémy.
Speciální tip: Ke spokojenému životu si cestu primárně prošlapáváme každý sám, to ale neznamená, že nám s tím nemůžou ostatní pomoct. Jakmile si uvědomíte, jací lidé a jaké činnosti vás dělají šťastnými, bude cesta k vlastní spokojenosti mnohem snažší.
Tip 2: Uchovejte si pozitivní mysl
Lezou vám tipy a rady o tom, že si máte udržovat pozitivně nastavenou mysl na nervy? Zní to jako klišé, ale pokud se vám podaří na každé "špatné" situaci najít i něco pozitivního, přestane vás ohromná spousta věcí štvát. Mimo to si uvědomíte, že každý problém je většinou jen dočasný. Pokuste se proto na problémy dívat z různých úhlů.
Tip 3: Zkuste méně přemýšlet
Naučte se odpočívat fyzicky i psychicky
Ne nadarmo se říká, že moc přemýšlení může věci ještě více zamotat. Člověk se poměrně často uchyluje k tomu, že když nastane nějaký problém nebo by teoreticky mohl nastat, začne si představovat ty nejhorší scénáře, začne hledat různá východiska a neustále si to v hlavě přehrává. STOP! Nezatěžujte svou mysl "co by kdyby". Nechte ji odpočívat.
Speciální tip: Jakmile se přistihnete přitom, že o něčem nadměrně přemýšlíte a dělá vám to zle, zaměstnejte svou mysl. Někomu pomáhá sport, někdo se ponoří do knihy, jinému pomáhají dechová cvičení. Hluboké a vědomé dýchání napomáhá lepšímu propojení mysli s tělem, odtrhne vás od špatných myšlenek a ukotví v přítomném okamžiku.
Tip 4: Radujte se z maličkostí
Další časté klišé, které se na vás valí ze všech stran, ale na vás tohle prostě nezabírá? Nebo máte dokonce pocit, že se v životě nemáte z čeho radovat? Ve skutečnosti je kolem nás obrovská spousta malých i velkých věcí a okamžiků, ze kterých se můžeme těšit. Akorát jsme je přestali vnímat. Místo toho vnímáme jen všudypřítomný chaos. Spěcháme, koukáme do mobilů, myslíme na to, co ještě musíme udělat. Přitom i "obyčejná" procházka v parku může být důvodem k radosti. Ne každý se může jít procházet, ne každý má možnost sledovat zapadající slunce, ne každý usíná s někým v náručí...
Tip 5: Nezapomínejte na pohyb a jídlo
Jídlo a duševní zdraví spolu úzce souvisí
O tom, že se během fyzické aktivity v našem mozku uvolňují endorfiny a díky nim člověk může při sportu zažít euforii, pocit uspokojení a navíc se také vytěsňují naše starosti, se mluví celkem často. Málokdo však ví, že duševní zdraví velmi úzce souvisí se skladbou jídelníčku. Střeva člověka jsou propojena s mozkem, díky čemuž potraviny mohou do značné míry ovlivnit emocionální rozpoložení i mentální bdělost.
Speciální tip: Zdravé tělo i duši začněte budovat pravidelným sportem. Jaký druh pohybu zvolíte je na vás. Podstatné je, aby vás to bavilo a dělalo vám to radost. Co se týká jídelníčku, začněte jíst ve větší míře ovoce a zeleninu, vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám. Pro tělo jsou nejprospěšnější kvalitní a čerstvé potraviny.
Tip 6: Investujte do zážitků, nikoliv věcí
K duševní pohodě mohou čas od času přispět i nové kousky do interiéru nebo šatníku, nestavte však na hmotných věcech své štěstí. Pokud chcete něco hromadit, vsaďte na zážitky. Z dlouhodobého hlediska vám zážitky umožní oprostit se od aktuálních problémů mnohem lépe než nová kabelka, drahé špeřky či nové auto. Zážitky mají obrovskou hodnotu. Objevte ji.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit