Co jsou vlastně superpotraviny a kde je sehnat?
Fenomén „superpotraviny"
Ačkoli je termín „superpotraviny" („superfood") v současné době hojně používán, jeho vymezení je poněkud problematické. Nikdo totiž přesně neví, jaké potraviny do této skupiny spadají, a jaké nikoli. Můžeme sice konstatovat, že se jedná o potraviny bohaté na živiny, které jsou zvláště prospěšné pro zdraví a psychickou pohodu (viz definice v Oxfordském slovníku), jenže tím jsme si moc nepomohli. Toto vysvětlení je totiž natolik široké, se pod něj „schová" kde co.
Asi netřeba zdůrazňovat, že během posledních desetiletí stoupla poptávka po zdravém jídle a celkově se více dbá o zdravý životní styl. Ačkoli musíme takový vývoj samozřejmě kvitovat, na druhou stranu v tomto „ovzduší" stačí v podstatě na cokoli přidat nálepku „superpotravina" a zvýší se tím prodeje. Navíc vlastně nikdo nerozhoduje o tom, co do této kategorie spadá. Přesto nechceme, abyste na zdraví prospěšné potraviny nějak zanevřeli, jen buďte při jejich nákupu obezřetní. A pokud si nebudete jisti, neváhejte si dohledat co nejvíce relevantních informací.
Kde superpotraviny pořídit?
Superpotraviny si lze samozřejmě pořídit na řadě míst. Vzhledem ke zvýšené poptávce lze mnohé z nich zakoupit v běžných supermarketech, a to za poměrně příznivé ceny. Pak můžete využít i různé specializované obchody se zdravou výživou včetně spousty e-shopů. Zde sice mohou být ceny vyšší, využijete-li nicméně kupón na Countrylife.cz, případně slevové akce u dalších prodejců, seženete je levněji. A co víc, nákup na internetu je pochopitelně daleko jednodušší a pohodlnější.
Doporučujeme: aktuálně existuje řada webů jako Kuponer.cz, kde lze jednotlivé slevy snadno najít na jednom místě.
Jaké potraviny patří mezi „superfood"?
I když není superpotraviny tak jednoduché vymezit, přesto nelze popřít, že mnohé z nich mohou působit opravdu pozitivně na lidské zdraví. Zbývá tedy už jen zodpovědět, jaké potraviny do této kategorie vlastně patří. Náš výčet však nebude ani zdaleka úplný a navíc nezapomínejte, že strava by měla být co nejpestřejší, takže pouze se superpotravinami si zřejmě nevystačíte. Rozhodně ale mohou zaplnit většinu vašeho jídelníčku, ačkoli by to bylo poněkud dražší řešení.
Na začátku zmiňme různé rostlinné produkty jako např. guarana, maca kořen či aloe vera. I když byly právě výrobky z aloe pravé v minulosti brány jako rozporuplné, novější studie jejich účinky prokázaly. Do oblasti superpotravin jsou potom řazeny i stále oblíbenější zelené potraviny. Velký význam je přičítán kupříkladu chlorelle, mořským řasám anebo mladému ječmenu a pšenici. Nelze pochybovat ani o účincích některých ovocných plodů. Zmiňme známější druhy jako např. brusinky či borůvky, ale také exotičtější ovoce, tedy acai berry, goji či třešeň acelora.
Mezi superpotraviny jsou řazeny i některé luštěniny jako třeba fazole adzuki, dále konopná či lněná semínka a z nich vyrobený konopný a lněný olej. Jmenovat musíme většinu ořechů a některé houby, mezi něž patří hlíva ústřičná či japonská šiitake. Doplňme i obiloviny jako bulgur, pseudoobiloviny (quinoa atd.) nebo přírodní sladila (např. stévie). Do této kategorie jsou ostatně řazeny i čerstvé klíčky, hnědá rýže, himálajská sůl a dokonce některé druhy mořských živočichů jako losos či ústřice. Rozhodně tedy máte na výběr.
Tip na závěr: superpotraviny, pokud je to možné, konzumujte čerstvé. Tepelnou úpravou totiž ztrácejí na účinnosti.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit