Tipy, jak ušetřit v době finanční krize a zdražování
Současnou ekonomickou situaci vnímají Češi za špatnou a s velkými obavami sledují vývoj. Zdražování elektřiny a plynu, benzínu a nafty, potravin, stavebního materiálu i dalších služeb vede ke změnám v chování zákazníků v obchodech, restauracích i u benzínových pump.
Jak nakupovat v období zdražování potravin
Co se týče zdražování potravin, čeští zákazníci daleko více sledují akční nabídky a slevy a využívají věrnostní programy. Na ceny potravin začínají být výrazně citlivější než dříve.
Největší zájem je o levné mléko, máslo, vejce, maso, sýry a další základní potraviny. Pokud jste před několika měsíci v akci kupovali trvanlivé plnotučné mléko za 14 Kč, dnes už je to o 4 až 5 Kč více. To samé platí pro výrobky z obiloviny, pečivo, zeleninu i ovoce. Obecně ceny vzrostly o 30 až 50 %, u některých potravin i více.
Zájem českých zákazníků vzrostl o privátní značky supermarketů, jejichž produkty bývají poměrně levné. Kvalitou jsou přitom srovnatelné se stejným, avšak dražšími produkty od standardních výrobců.
Mezi časté rady, jak při nákupu potravin ušetřit, patří:
- Plánujte jídelníček dopředu a nakupujte striktně dle nákupního seznamu.
- Stáhněte si aplikace obchodů, do nichž chodíte nakupovat nejčastěji, a sledujte jejich slevové akce.
- Trvanlivé potraviny za výhodnou cenu nakupte do zásoby. Platí to například pro rýži, těstoviny, konzervy, koření a podobně.
- Maso nakupujte v akci ve velkém a a uskladněte jej po menších částech v mrazáku.
- Zeleninu, ovoce a jiné potraviny s kratší dobou spotřeby nakupujte v menší množství, abyste je nemuseli vyhazovat.
- Jezte méně masa, které je dražší, a více luštěnin, které si stále drží nízkou cenu.
- Nakupujte do vlastních tašek a sáčků.
Největší dopad na rodinné rozpočty má zdražování energií
Kvůli růstu cen energií od loňského roku činnost ukončilo už několik dodavatelů. Nejvíce ale zdražování ceny elektřiny a plynu dopadá na rodinné rozpočty. Problémy hlásí zejména rodiny s dětmi, které s financemi bojovaly už před poslední vlnou zdražování.
Potíže se ale začínají dotýkat i poměrně velké skupiny lidí, kteří dosud nouzi nepociťovali, a nemuseli se nijak omezovat. I je nyní ohrožují vysoké ceny energií, dražší půjčky, zejména pak hypoték, a oproti předchozím letům i vyšší výdaje na pohonné hmoty, které rovněž šly nahoru.
Mezi časté rady, jak při spotřebě energií ušetřit, patří:
- Srovnejte si dodavatele energií. Změňte dodavatele elektřiny za levnějšího.
- Vyměňte staré spotřebiče za nové a energeticky úspornější. Nakupte úsporné LED žárovky do celé domácnosti.
- Vypínejte nepoužívané spotřebiče ze zásuvky, odmrazujte mrazák, nesviťte tam, kde se zrovna nenacházíte a podobně.
- Sprchujte se místo koupání ve vaně.
- Topte maximálně na 21 stupňů, v ložnici a dětských pokoji i méně. Ušetříte, a navíc je to zdravější. Můžete-li, využívejte jiné možnosti vytápění (např. krb na dřevo).
Růst cen se netýká jenom potravin a energii. Problém představuje také zdražování benzínu a pohonných hmot obecně. Lidé, kteří zrovna staví nebo rekonstruují, kritizují nedostatek a zároveň zdražování stavebního materiálu.
Zdražování potravin, ale také vyšší ceny energií a pohonných hmot vede k růstu cen jídel v restauracích. Pokud jste byli zvyklí se stravovat venku, začněte více vařit doma a na jídlo do restaurací si zajeďte výjimečně. Kromě snížení celkových výdajů za jídlo, budete mít pod kontrolou svůj jídelníček, což může mít pozitivní přínos na vaše zdraví, kondici a linii.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit