Praktické tipy: Jak vyčistit vzduch v domácnosti?
unsplash.com
Pobyt na čerstvém vzduchu je zdraví prospěšný, o tom žádná. Dýchání znečištěného vzduchu vede k únavě, nesoustředěnosti, bolestem hlavy, a dokonce i k nevolnostem. Jenže ne vždy je čas se jít nadýchat do přírody. Naštěstí zdravý vzduchu můžete mít i doma. V článku si řekneme praktické tipy, se kterými můžete začít hned teď, nastavíte si s námi základní návyky, vyhodíte přebytečné lapače prachu a také vám poradíme, jak vybrat čističku vzduchu.
Větrejte ideálně několikrát denně
Otevřít okna dokořán je ten nejsnazší způsob, jak vyměnit vydýchaný vzduch za čerstvý. Efektivnější než mít vyklopené okno delší dobu, je větrat krátce, ale intenzivně, ideálně okolo 10 minut. To platí zejména na podzim a v zimě, kdy společně s vydýchaným vzduchem utíká ven i teplo. Intenzitu a četnost větrání přizpůsobte velikosti bytu i počtu osob v něm. Čím více lidí domácnost obývá, tím je potřeba větrat častěji. Nezapomínejte větrat také při vaření, po koupeli nebo po úklidu.
TIP: Před větráním zavřete topení, ať zbytečně neplatíte navíc.
Uklízejte a utírejte prach
Prach, který se víří po místnosti rozhodně není příjemné ani zdravé vdechovat. Proto je potřeba pravidelně vysávat podlahy a následně je vytřít. Pouhé zametání nestačí, největších nečistot se sice zbavíte, částečky prachu ale akorát rozvíříte po bytě. Ani tak se nezbavíte usazování prachu, proto je důležité ho pravidelně utírat. Nejlépe uděláte, když ho jemně setřete vlhkým hadříkem, který zamezí zbytečnému rozvíření.
Aby se vám takový úklid lépe prováděl, zbavte se zbytečných lapačů prachu, které se vám za roky nashromáždily a vlastně vám už ani nedělají radost. Stejně tak je dobré to nepřehánět s množstvím dekorativního textilu. I ten je samozřejmě vhodné pravidelně prát a zbavit ho usazeného prachu.
Pořiďte si prospěšné rostliny
Pokud chcete mít doma příjemně, doporučujeme pořízení pokojových rostlin. Spousta z nich dokáže totiž nejen dobře vypadat, ale také se postará o vychytání škodlivých látek ze vzduchu. Potvrzují to dokonce i výzkumy NASA.
Pokud máte vlhčí a tmavší byt, bude se u vás dařit kapradí jako je například ledviník, dobře vám bude prosperovat i břečťan, lopatkovec nebo šplhavice, které se také (byť nesprávně) říká pothos. Málo náročné na světlo je pak i tchynin jazyk nebo zamiokulkas, u nich to ale nepřehánějte se zálivkou. Do světlejších bytů se hodí zelenec, aloe vera, chryzantéma nebo dracéna.
Zvlhčujte nebo vysoušejte
Zatímco starší domy a přízemní byty bojují s vysokou vlhkostí a s ní spojenými plísněmi, klasické panelákové byty mají problém většinou opačný, tedy vzduch v nich je zbytečně suchý. Pomocí vlhkoměru zjistíte, jak na tom jste. Ideální vlhkost je v rozmezí 45 až 60 %. Pokud máte výrazně vyšší, zvažte pořízení odvlhčovače, v případě nižší pak naopak zvlhčovače. Do zvlhčovačů jde mnohdy i nakapat aromatický olejíček, který vzduch příjemně osvěží.
Pořiďte si čističku vzduchu
Pokud bydlíte v prašném prostředí, případně v domácnosti máte alergika nebo astmatika, je potřeba silnější kalibr. A tím jsou čističky vzduchu. Ty ze vzduchu dokážou odstranit prach, roztoče, pyl i jiné alergeny. Dokonce odstraní i bakterie, viry nebo cigaretový kouř. Pokud je čistička vybavená ionizátorem, vrací se vzduch do místnosti obohacený o záporné ionty a vytváří u vás doma takřka přímořské klima.
TIP: Vybírejte vždy podle velikosti místnosti, kterou chcete čistit, pokud nebude výkon stačit, byly by to jen vyhozené peníze.
Čistý a čerstvý vzduch v domácnosti prospěje vaší pozornosti, bude se vám lépe spát a možná zjistíte, že vlastně už ani nebýváte tak často unavení. Že jste dneska ještě pořádně nevětrali? Běžte to napravit!
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit