5 tipů, jak dodržet novoroční předsevzetí podle psychologa
1. Jedno předsevzetí a dost!
Nerozdělujte svou pozornost mezi více věcí
Pokud chcete něčeho dosáhnout, potřebujete k tomu dostatek energie a maximálně se na to soustředit. Z toho důvodu byste se měli zaměřit na jeden cíl – dát si jedno předsevzetí. Podle psychologů bychom neměli plýtvat svou energií a rozdělovat pozornost mezi více věcí. Jestliže vám přijde jedno předsevzetí málo, rozdělejte si jednotlivé cíle na časové úseky. Například si dejte jedno předsevzetí začátkem každého měsíce a celý měsíc se na něj soustřeďte. Vypěstujte si nový zvyk. Následující měsíc už budete mít to nejhorší za sebou a můžete se věnovat svým dalším cílům.
2. Plánujte, ale s rozumem
Vsaďte na jednoduché plánování
K dosažení cílů je ideálním pomocníkem plánování. Zapomeňte však na to, že byste si plánovali celý svůj den od rána až do večera, hodinu po hodině. Psychologové doporučují vsadit na jednoduché plánování. V praxi to může vypadat tak, že chcete-li začít více sportovat, určete si dny v týdnu, kdy budete mít na cvičení reálně čas. Například každé pondělí, středu a pátek půjdete hned po práci cvičit. Bez výmluv. Vždy si určete kdy, co a jak. Je důležité, abyste si vypěstovali návyk, bez kterého si dříve či později nedokážete svůj život představit. A ani zdaleka nemusí jít pouze o snahu zhubnout. Co třeba přečíst každý měsíc alespoň jednu knihu?
3. Nejdůležitější je začít, ale pozvolna
Nechtějte změnit vše najednou
Rozhodli jste se začít běhat, ale nikdy předtím jste neběhali? Začněte svižnějšími procházkami, postupně zrychlujte a zvyšujte počet kilometrů. Rádi byste jedli zdravěji? Nezbavujte se hned všeho, co jste měli dosud rádi. Akorát tím zvětšíte své pokušení. Určitě znáte přísloví, že zakázané chutná nejlépe. Psychologové varují před tím, abychom se do čehokoliv vrhali po hlavě. I když budete zpočátku plní motivace, pokud to hned ze startu přeženete, může se vám nový režim snadněji zprotivit. Malý návyk je lepší než žádný.
4. Vyhýbejte se pokušení
Pozor na to s kým a kde trávíte čas
Pokud je to jen trochu možné, snažte se vyhýbat situacím, které by vás na cestě za změnou brzdily nebo vám ji znesnadňovaly. Přemýšlejte o tom, co by mohlo způsobit, že své předsevzetí porušíte. Snažíte se přestat kouřit? Zodpovězte si otázku, kde či kdy vás chuť na cigaretu nejčastěji přepadá. Máte sklony k agresi? Nezpůsobuje to vyšší míra alkoholu? Je vcelku jedno, co se snažíte změnit. Jde o to, vybudovat si nový, pevný návyk. Tím, že se budete (záměrně) vystavovat situacím, které vám spustí starý návyk si nepomůžete. Přemáhání není žádoucí.
5. Nevzdávejte to, i když selžete
Zvedněte se pokaždé, když spadnete
Nikdo z nás není dokonalý. Možná selžete. Jednou. Dvakrát. Třikrát. Nenechte se odradit tím, že se vám něco nepovedlo. Začněte znovu. Zvedněte se pokaždé, když spadnete, ale zvedněte se hned. Nečekejte až na druhý den. Nevydrželi jste a dali si po měsíci zdravého stravování a pohybu ke kávě porci dortu? Nestresujte se. Užijte si svou sladkou chvíli, ale pak se hned vraťte ke svému režimu. Žádné „co už, tak dneska si dám ještě zmrzlinu, pizzu a otevřu si láhev vína“. Selhání nespočívá v tom, že si dáte jedno nezdravé jídlo, vynecháte jeden trénink nebo se vykašlete na pondělní kurz angličtiny. Pokud svůj nový návyk jednou či dvakrát porušíte, nic významného se nestane. Rozhodující je to, co uděláte hned potom.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit