Ahoj,
moje maminka se před čtvrt rokem znovu provdala.Vlastní byt v osobním vlastnictví,který si pořídila za své peníze před 30 lety a je napsaný výhradně na ní.Vím,že nebyla sepsaná žádná předmanželská smlouva.Zajímalo by mne,jak je to nyní s vlastnictvím bytu.Maminka je napsaná jako majitelka bytu,její nový manžel tam má trvalé bydliště.Jaký by byl postup v případě dědictví?Patří po svatbě byt do společného jmění manželů?Jinak mi jde o to,že nevlastní tatínek má z prvního manželství dvě děti.Dceru a syna se kterýma bohužel nevychází a nestýkají se.K tatínkovi se nehlásí.Tatínek nechce,aby po něm tyto děti něco dědili,ale není možné je zákonným způsobem vydětit.Proto nás zajímá jestli byt patří mojí mamince a přešel by tedy na mě a nebo i na tatínka,který by mi pak byt musel darovat.Děkuji všem za odpovědi.
Patřil by i taťkovi, kdyby si ho koupili dohromady po tom co se vzali.
Když si byt koupila před manželstvím tak patří jenom jí.
Pokud mamka byt nabyla ještě před svatbou, tak je jejím výlučným vlastnictvím a nepatří do společného jmění manželů. Nicméně jako její manžel je společně s jejími dětmi (tedy s Tebou, případně sourozenci, pokud nějakké máš) dědicem ze zákona (v první dědické skupině dědí děti zůstavitele a manžel). Pokud si mamka nepřeje, aby po její smrti přešel její majetek na jejího manžela a poté na jeho děti, nejlepším řešením je napsat závěť, v níž Tě (resp. Tebe a Tvoje sourozence) ustanoví jako jediného dědice svého majetku.
Cituji Eva7891: Proto nás zajímá jestli byt patří mojí mamince a přešel by tedy na mě a nebo i na tatínka,který by mi pak byt musel darovat.
byt vlastnila před vstupem do manželství, je tedy výhradně její, nový manžel je však, tuším, v první skupině dědiců, takže asi nejjednodušší varianta je darovat byt ještě za života tomu, komu má připadnout, přičemž se ten byt bude započítávat do dědického podílu, nicméně, s novým občanským zákoníkem se to bude měnit, doporučuji nastudovat,
Reaguji na Eva7891: Trochu jsi to zamotala do sebe...
Byt Tvojí maminky je výlučně její a nespadá do SJM, protože si jej pořídila před svatbou.
V případě ev. dědictví (kdyby se něco stalo s maminkou) by tento maminčin byt byl předmětem dědického řízení a jeho účastníci, tedy dědicové bys byla Ty jako maminky dítě a Tvůj nevlastní otec, oba 1/2 (pokud nemáš další sourozence).
Kdyby se něco stalo s Tvým nevlastním otcem, tak byt by nebyl předmětem dědického řízení, protože není jeho majetkem a to ani jeho část a tak by dědictví sestávalo čistě z majetku, který by v té době vlastnil.
Do toho spadá vše, co vlastnil před svatbou a také i to, co nabyl společně s Tvojí maminkou po svatbě.
Nejprve by se vypořádalo SJM ze společného majetku - Tvoje maminka by z něj měla polovinu a druhá polovina by šla do dědického řízení společně s jeho "vlastním" majetkem.
Dědicové by byly tři, Tvoje maminka a jeho dvě děti a každý by dědil 1/3.
Závěť je dobrá věc, ale pokud vím, tak zatím nelze vyloučit neopomenutelné dědice, což děti jsou a tudíž dle mého skoro nic neřeší.. papír snese vše a každá závěť lze napadnout.
Cituji mate: Závěť je dobrá věc, ale pokud vím, tak zatím nelze vyloučit neopomenutelné dědice, což děti jsou a tudíž dle mého skoro nic neřeší..
Ano, neopomenutelné dědice ignorovat nelze, a to nejen zatím, ale i v novém občanském zákoníku (i když tam jsou jejich práva oproti současné úpravě redukována).
Já jsem mluvila o závěti, kterou by měla napsat mamka zakladatelky. Tam to naopak řeší hodně, resp. to, na co se zakladatelka ptala - že byt nepřejde na nevlastního otce a následně na jeho děti.
Pokud jde o majetek, který má výlučně nevlastní otec zakladatelky, případně majetek, který má v SJM s její mamkou:
Nevlastní otec by závět taky mohl napsat, může zkusit své děti v ní vynechat (pokud to nenapadnou, bude se podle ní dědit). Pokud jeho závěť napadnou, tak bude mít každé z dětí nárok na svůj zákonný podíl (jsou-li jeho děti nezletilé) resp. na 1/2 jejich zákonného podílu (pokud jsou zletilé). Dalšími možnostmi je třeba darování (výlučného) majetku nevlastního otce mamce zakladatelky ještě za jeho života, případně zúžení SJM (pokud je v něm majetek vyšší hodnoty, jinak se to moc nevyplatí). Nebránila bych se ani tomu zkusit děti vydědit (pokud jsou vztahy k dětem nevlastního otce opravdu špatné).
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.