Nadpis asi mluví za vše. Mamka bydlí v zahraničí a odhlásila se zde z Pracovního úřadu, takže nemá ani placené zdrav. pojištění.
Stačí, když si uzavře cestovní pojištění?
Cituji Klariska1241: Takže stačí zajít na VZP a říct jim, že je mamka v zahraničí a má cestovní pojištění?
No cestovní pojištění nenahrazuje pojištění placené měsíčně,takže jí tam poroste dluh
Toto jsou možné varianty při cestování:
1) Pakliže je pobyt v zahraničí delší než 6 měsíců, musí se odhlásit ze systému zdravotního pojištění v ČR - na základě předložení smlouvy v zahraničí a dokladu o účasti na pojištění v zahraničí + vrátit na pojišťovnu průkaz ZP.
2) Pokud nemá smlouvu a pojištění, bude odhlášena na základě dlouhodobého pobytu. Až se vrátí, bude muset doložit, že byla účastna na zdravotním pojištění. To musí sedět od prvního do posledního dne.
3) Cestovní pojištění si uzavřít může, ale to se uzavírá jen krátkodobě a nesmí přesáhnout dobu 365 dní. Povinnosti k zdravotnímu systému jsou pak stejné, jako by byla v ČR.
V každém případě, pokud je přihlášená v systému zdravotní péče ČR a nechala se vyřadit z evidence ÚP, musí to do 8 dnů doložit pojišťovně s potvrzením z ÚP + tím, co bude dál. Pokud nic, tak je vedená jako samoplátce a platí si pojištění sama.
Kdybys měla ještě nějaké dotazy, klidně písni.
Cituji Wild Paula: Kazda baba mi řekla něco jiného
Protože každá pojišťovna poskytuje cestovní pojištění od někoho jiného, jsou tedy jiné ceny, taky jsou různé druhy pojištění a konečnou cenu ti řeknou až po spočítání konkrétního zvoleného typu pojištění - proto ti každá baba řekla něco jiného.
Cituji Wild Paula: A ještě jedno, cestovní je pouze, pokud nehodlá pracovat
Odjela tam za prací, ale práci ještě nemá, bude ji mít až tak na jaře, tak nechce být bez pojištění a platit zbytečně tady v ČR.
Cituji Michele: Pakliže je pobyt v zahraničí delší než 6 měsíců, musí se odhlásit ze systému zdravotního pojištění
Nemusí, pojištění můžeš mít klidně dál, místo "musí" by bylo vhodnější "může". Aby se člověk mohl odhlásit z českého veřejného poj., potřebuje doložit pojištění jinde (pojištění buď přímo v dané zemi, nebo české cestovní pojištění), aby pak nemusela po příjezdu veřejné pojištění doplácet, minimum je těch 6 měsíců.
Co se týče cestovního pojištění, lze udělat turistické i pracovní (to je samozřejmě dražší, ale pokud člověk skutečně plánuje pracovat, vřele ho doporučuju). Cestovní pojištění kryje akutní péči, nevztahuje se na preventivní prohlídky. Pokud je potřeba delší léčení (myslím tím například opakované návštěvy u lékaře, delší pobyty v nemocnici apod.), pojišťovna schvaluje úhradu těch dalších výdajů.
Je také možné odjet do zahraničí jen s EHIC (european health insurance card - prostě ta modrá kartička pojištěnce veřejného pojištění), platí samozřejmě jen pro státy EU. Člověk má pak právo na stejnou péči jako obyvatelé té země (vztahuje se na zdravotní péči ve veřejných zdravotnických zařízeních). EHIC nekryje např. spoluúčasti (v každé zemi jinak, Německo třeba jen něco jako regulační poplatek, Rakousko 9EUR za den při hospitalizaci, ale Francie tuším 30% z výkonu) nebo převoz pacienta do země původu - to lze hradit právě z cestovního pojištění. Cestovní pojištění také nekryje zdravotní problémy, které započaly před výjezdem - např. pokud má někdo dlouhodobě problémy se zády, občas ho to chytne a zajde s tím k lékaři, pak odjede a tam ho to chytne znovu, má smůlu. Je to prostě na akutně vzniklé problémy, nefunguje to jako veřejné pojištění, kdy se nikdo na nic neptá a úkony jsou bez problémů hrazeny.
Dělala jsem na asistenční službě k cestovnímu pojištění, s EHICem jsem přímo nepracovala, vím, jak to obecně chodí, podrobné info by ti řekli přímo ve veřejné pojišťovně - tedy pro maminku ve VZP.
Tak musí nahlásit na pojišťovně dlouhodobý pobyt a odhlásit se. Ale hlavně musí mít zařízené to zdravotní pojištění v zahraničí (to může sjednat i na komerčních pojišťovnách v ČR) a to musí sedět do posledního dne, jinak bude platit ZP ze svého tady.
Odhlášením z ÚP a zřízením cestovního pojištění se to nevyřeší.
Reaguji na Klariska1241:
Odjela tam za prací, ale práci ještě nemá, bude ji mít až tak na jaře
ak si to dobre pamatam, tak je v holandsku? ze?
neviem ako je to v holandsku ale v nemecku je to tak:
ak tam chces ostat musis sa prihlasit na policii,oni uz pri prihlasovani kontroluju vsetky doklady (aj ked u mna to nerobili) a vybrat si zdravotne poistenie (privat, AOK..) (musis vsak dolozit papier o tom, ze si este stale poistena v cr lebo inak si mozes vybrat iba privatne poistenie je tam sice lehota asi 3 mesiace ale nie vzdy a vsade ju uznavaju)
a v tej privatnej to su teda palky
Cituji Michele: . Ale hlavně musí mít zařízené to zdravotní pojištění v zahraničí (to může sjednat i na komerčních pojišťovnách v ČR) a to musí sedět do posledního dne, jinak bude platit ZP ze svého tady.
presne tak,
jednoducho, ak vycestujes musis prist do danej zeme uz s poistenim, a ak tam ostanes byvat (nie ako turista) tak mozes prejst do ich akoby statnej zdravotnej poistovne (ale zalezi od viacerých faktorov, od pracovnej zmluvy, od toho ci sa jedna o agentruru, praca napriamo atd )
Reaguji na Lotta: Jestliže pracuje v zahraničí, je pojištěnec vázán na zdravotní systém země, ve které pracuje.
Nejvíce informací najde maminka Klarisky na www.cmu.cz, jsou tam i informace ke komerčním připojištění. Důležité je ale v každém případě zajít na pojišťovnu a vše tam vyřídit, ať není malér.
Cituji Michele: Odhlášením z ÚP a zřízením cestovního pojištění se to nevyřeší.
Souhlasím, přece ZP je povinné a cestovní ho nenahradí.
V každém případě klid - vše jde zařídit i zpětně nebo zaslat poštou, elektronicky, pojišťovny dneska fungujou pružně. Hlavně aby to sedělo všechno na zdravotní pojišťovně. Protože jesliže je maminka odhlášená z evidence ÚP a nikdo za ni teď neplatí, vznikl jí dluh. Pokud je maminka stále v zahraničí a ty to za ni vyřizuješ, je dobré mít plnou moc a všechno za ni doložit.
Cituji Wild Paula: Třeba ptát se jich telefonem moc cenu nemá, Kazda baba mi řekla něco jiného.
Přesně
Michele, prosím tě, poslala jsem ti SZ. Díky
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.