Cituji Lisa: Moje dvě nejbližší kamarádky na PhD. jsou, berou asi 12 tis. čistého, na škole učí dva předměty atd
Fu, tak to congratz, bez irónie.
Kamarát (prezenčný, učí viac predmetov) berie štipko 7000,-. Ďalšia kamarátka (učí 1 predmet) 6500,-. Ďalšia 7300,- a učí 3-4 predmety.
Sú to tri rôzne fakulty
Reaguji na smarny:
Popravdě řečeno, když jsem teď zapojila mozek, tak jsem zjistila že nevím kdo to vyplácí. Možná mě zmátlo, že tam figuruje částka (dolní hranice) která se označuje jako "státem garantovaná", což je pět nebo šest tisíc. V podobě stipendia, což znamená, že se z toho neodvádí pojištění, takže si člověk musí sám zaplatit zdravotní.
To stipendium může být vyšší, a také může mít člověk na škole / ústavu pracovní úvazek. Nicméně to není pravidlem, a rozhodně neplatí "doktorand = má úvazek na fakultě / ústavu"; naopak vím i o lidech kteří (v rámci šetření) o ten úvazek v průběhu studia přišli, s komentářem že přeci mají stipendium.
Na druhou stranu vím i o člověku, který má na PhD plný úvazek (rozuměj ten úvazek který souvisí s děláním doktorátu, ne že by kromě doktorátu pracoval někde jinde) a bere třicet tisíc. To je hodně výjimečné, ale nikoli sci-fi.
Cituji Nairea: Místo alimentů máš stípko od školy. (pokud jsi na prezenční formě)
chacha, tak tohle mě pobavilo, myslíš těch 6tis.? Nevím jak ty, ale z tohodle se většina lidí neuživí, navíc když z toho musí ještě platit zdravotní a sociální a už pro něj neplatí žádné studentské slevy.
oni už se asi potom nejedná o alimenty, ale o vyživovací povinnost, která se ale netýká jenom studentů. Než počet předmětů je důležitější počet odučených hodin.. a nebo spíše granty.
Tak by to mělo být tak, že to není omezeno věkem a ani to, že dítko začne pracovat ještě nic neznamená. Pokud potomek nemá dostatečné prostředky má právo na alespoň takovou životní úroveň, jakou mají rodiče, a to i když má zaměstnání.
Cituji bucinek07: Pokud potomek nemá dostatečné prostředky má právo na alespoň takovou životní úroveň, jakou mají rodiče, a to i když má zaměstnání.
no to snad ne. Jako to, že rodiče budou živit syna co má 40 let a není schopen si najít práci stejně dobře placenou jako rodiče?
Reaguji na Siiri:
Na to ti bohužel nedokážu odpovědět
Cituji Siiri: Jako to, že rodiče budou živit syna co má 40 let a není schopen si najít práci stejně dobře placenou jako rodiče?
Ono je tam nějaké neurčité blabla o tom, že výživné nesmí odporovat dobrým mravům.
Jinak to ale platí oboustranně (vyživovací povinnost dětí vůči rodičům), na což se u nás hodně zapomíná, viz naříkání důchodců jejichž potomek jezdí v Audi za milion.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.