Cituji True: Vyživovací povinnost platí do doby, než si dítě začne vydělávat.
Tohle není přesné. Není nutné, aby si dítě vydělávalo, ale aby bylo schopno se samo živit. Tj. mít ukončené vzdělání které to umožňuje.
Reaguji na Tamara79: Vyživovací povinnost není omezena věkem.Reaguji na michaella: Nevím co studuješ za školu a neznám ani důvod toho proč Ti otec neplatí výživné včas a v plné výši.
Nicméně máš právo žádat zvýšení a rovněž pokud vyživovací povinnost trvá, tak i na jeho pravidelnou výplatu.
Nástroje jak otce potrestat, pokud neplní své povinnosti,máš buď v trestním oznámení a nebo v exekuci.
Píši záměrně potrestat a i vysvětlím proč, ALE rozhodně neříkám, že se máš vzdát svých práv!
Neznám důvod proč výživné neplatí tak jak má, ale řekla bych, že stojí za úvahu zda Ti bude něco platné, když bude otec souzen za tento trestný čin. Bez ohledu na to zda bude trest podmíněný či nikoliv, tak bude mít záznam v rejstříku trestů, což bude ve výsledku znamenat mnohem horší pracovní možnosti a to i fakt, že se stále nemusíš vůbec domoci výživného, přeloženo vem chlup kde není.
V případě exekuce, je-li co exekuovat, tak je řešení snažší. Jenže i to má háček, takovou exekucí vzniknou otci další náklady a pokud se budeme bavit i o exekuci na běžné výživné, nejen na samotný dluh, tak tyto náklady jsou v desítkách tisíc, ne dvaceti, ale padesáti a více . Což v konečném důsledku povede opět ke zhoršení situace a bude skutečně z čeho si něco vzít?
Rozhodně nechci nikomu říkat, aby se vzdával svých práv! Ale jsem přesvědčena o tom, že by bylo nejdřív vhodné se zamyslet nad tím proč tato situace vznikla a pokusit se ji řešit dohodou.
Pokud je povinný v situaci kdy prostě "jen" neplatí, ale má z čeho, pak je to jistě nástroj k tomu jak se svého práva domoci a v takovém případě účinný. Mám však jinou zkušenost a pak je to o tom, že se nejspíš svého práva nakonec nějak domůžeš, ale za jakou cenu.....
Cituji Veselka10: zda Ti bude něco platné, když bude otec souzen za tento trestný čin. Bez ohledu na to zda bude trest podmíněný či nikoliv, tak bude mít záznam v rejstříku trestů, což bude ve výsledku znamenat mnohem horší pracovní možnosti a to i fakt, že se stále nemusíš vůbec domoci výživného, přeloženo vem chlup kde není.
Myslela jsem to tak, že pokud otec peníze má a prostě jen nechce platit, bylo by TO efektivní, protože strach z odsouzení by ho dotlačil (snad) k účinné lítosti, a tedy zaplacení.
Cituji Veselka10: Mám však jinou zkušenost a pak je to o tom, že se nejspíš svého práva nakonec nějak domůžeš, ale za jakou cenu.....
Jestli právě její otec nespoléhá na měkkosrdcatost.To si musí holt zakladatelka zvážit sama, jaký mají vztah a jak na tom její otec objektivně je, a má-li to tudíž cenu. Do toho my nevidíme...
Reaguji na Tamara79: Výživné se platí, dokud se potomek soustavně připravuje na budoucí povolání, tedy dokud studuje, což může být i po 26.roku věku.
Ach jo holky, už mě to fakt deprimuje. Taky patřím k těm, kterým otec neplatil, má na výživném takový dluh, že bych měla na nové auto....a když vidím, kolik nás je na tom stejně, tak bych ty chlapy někdy fakt vykleštila. Děti dělat to jo, ale zodpovědnost nést, to už ne. Řekněte mi, která z Vás by měla to srdce a vykašlala se na vlastní dítě? I po těch letech to nepochopím....
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.