musim jít aby se to udělalo k notářce nebo k advokátovi??
Máme ve vlastnictví byt ,který jsme si koupili před 10lety v manželství.Je napsaný na oba dva a ted chceme aby byl byt napsaný jen na jednoho z nás.Jde to??Ikdyž budem dál manželé??
a není to pak nějak napadnutelné??
Rodiče manžela maj hodně moc dluhů a on se bojí,že by to mohli,když to neplatěj vymáhat pak na něm a že můžem přijít o byt
Cituji lampička: .Je napsaný na oba dva a ted chceme aby byl byt napsaný jen na jednoho z nás.Jde to?Ikdyž budem dál manželé?
Jasně, proč by to nešlo... ale nejedná se o zúžení společného jmění (to je něco jiného - majetek se za trvání manželství nenabývá do společného jmění).
Jinak jděte k notáři.
vždyt nejde normálně přepsat byt z jednoho manžela na druhého.Jsem se ptala advokáta a ten mi doporuči to zužení .Ale nějak jsem tomu nerozuměla
Reaguji na Patty: majetek nabytý za trvání je snad vždy společný. Ten co není je ten, který jsi sama zdědila nebo koupila pře uzavřením manželství...jinak pokud není předmanželská smlouva tak platí, co je moje, to je tvoje ne?
my jsem SPJ rozšiřovali a bylo to stejné
předmanželskou smlouvu nemáme,jedná se mi jestli to jde,když u notářky ted zužime společné jmění a byt se napíše na manželku...tak prostě jakoby on byt nevlastní
Cituji Amnesia: majetek nabytý za trvání je snad vždy společný
já tedy žila v tom, že běžně to tak je, ale právě zúžení má podstatu v tom, že cokoliv nabydeš za trvání manželství nebude spadat do společného jmění. Proto právě zúžení společného jmění manželů, že to tam spadat nebude. Zúžit je možné vše až na majetek, který tvoří obvyklé vybavení společné domácnosti - více zde Myslela jsem, že zúžit jde jen dopředu, ale jde to i za trvání manželství, takže ano, to bude to, co potřebuješ.
To s tím dědictvím a darama je pravda, ale je to něco jiného.
tak ale když chceš zůžit třeba po 5 letech na jednu jedinou věc, tak to přece jde...nebavíme se o tom, zda zůžit před manželstvím,ale jak to jde během manželství.
viz zde: Lze tedy ze SJM vyjmout třeba konkrétní nemovitost, která již součástí majetku je.
Jj, já se omlouvám, myslela jsem, že zúžit se musí dopředu, ale v tom článku píší, že jde i potom...tak to bude přesně ten případ Lampičky.
tak to jsem ráda,že to jde.Chápu to teda dobře,že když rodiče manžela neplatí půjčky a chtěli by to věřitelé vymáhat na manželovi a chtěli by mu vzít třeba ten by náš společný,tak už na to nemají právo??
Prosím, opravte mě když tak, ale při výkonu rozhodnutí se k zúžení nepřihlíží, když se to udělalo právě kvůli tomu, aby se dlužník vyhnul exekuci na jeho majetek patřící do SJM..To by se pak SJM zužovalo jako na běžícím páse...ale když dlužník není sám manžel, ale jeho rodiče, nesmí být exekucí postihnut jeho majetek, ale majetek jeho rodičů..
Reaguji na Sonia:
taky mě to napadlo, jedině, že manžel lampičky je také nějak za dluhy rodičů zavázán jako třeba ručitel. Pokud ano, tak by muselo dojít ke zúžení ještě před vznikem závazku, což už je asi pozdě...
děkuji za odpovědi.Ne neručili jsme,nemáme my dluhy.Jen jeho matka má dluhy na který kašle.Dozvěděli jsme se to pozdě a náhodou.My osobně žádné dluhy nemáme.Jen jsme se báli ,když to nebude platit a ona skoro žádný majetek nemá,tak ty dluhy přejdou na syna.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.