Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s odstraňováním a prevencí zubního kamene u koček (mimo veterinárního ošetření pod narkózou).
Kočička ho má odmala (odstraňovali jí ho už když byla pod narkózou kvůli kastraci).
Teď ho má opět, a ráda bych se další narkóze vyhnula, kdyby se to dalo řešit jinak. Už jsem pro ní dostala mořskou řasu s tvrzením že ten kámen časem změkne a odlomí se o granule na čištění zubů (to se nestalo) nebo půjde strhnout nehtem (to taky nefunguje).
Koupila jsem jí zubní kartáček, ale to bude předpokládám dobré jen preventivně.
Četla jsem o pastě Orozyme; máte s ní někdo zkušenosti, při použití na existující zubní kámen? Je to účinné, nebo je to jen na prevenci?
Případně jestli vás napadá něco dalšího k tomuhle tématu
(krky a podobné věci jíst nechce)
Reaguji na MiaMia: Naštěstí s tím zkušenosti nemám, kočičákům jsem zhruba do roka čistila zuby kartáčkem na prst, pak už ne. Nevím jestli to byl nebo nebyl důvod toho, že zubní kámen nemají. To bych si netroufla říct.
V každém případě bych se snažila vypátrat proč se jí ten zubní kámen v takovém rozsahu dělá, zda nemůže mít nějaký skrytý budoucí zdravotní problém.
No a osobně bych zřejmě uvažovala o vytrhání zubů.... neříkám jdi a udělej to, jen, že bych o tom uvažovala, protože to jsou prostě bakterie a zdroj mnohých možných problémů do budoucna.
Reaguji na Veselka10: Vytrhat zuby?! No to nemůžete myslet vážně, panebože. Sama si taky necháte preventivně extrahovat všechno, co v puse máte? Už i uvažovat o tom je naprostá hovadina.
K tazatelce: Na existující kámen už nic nepomůže krom mechanického odstranění. Takže buďto veterinář pod narkózou a nebo pokud máte mezi známými zubaře - ať si přinese scaler a kočičce to seškrábne, vy ji přidržíte. Ono to nebolí, u veterináře jde spíš o to, aby na to měl klid a kočička se necukala. Já to zvládám sama doma, ale jsem zubař, laikovi bych nedoporučovala se do toho pouštět, přece jenom, chce to trochu zručnosti.
Co se týče následné prevence - čistit, čistit, čistit
Reaguji na Revlia: Neřekla jsem vždy a za všech okolností, ale pouze jen to, že bych o tom uvažovala. A také jsem jasně napsala, že by bylo vhodné zjistit proč se kočičce tolik zubního kamene dělá.
Mmch a ne, nezbláznila jsem se, nepsala jsem nic o preventivním vytržení zubů. Měla bys vědět, když se tu prezentuješ jako lékař, že prevence je dříve než vznikne problém a já psala o možný řešeních problémů.
Je dobré pořádně číst .
Cituji Veselka10: V každém případě bych se snažila vypátrat proč se jí ten zubní kámen v takovém rozsahu dělá, zda nemůže mít nějaký skrytý budoucí zdravotní problém.
Co jsem se dozvěděla, tak jediný důvodem - mimo "prostě k tomu má sklony" - je nadměrný počet zubů nebo nevypadnuté mléčné zuby, ale prý je má normální...
Trhat nebudu (konečně to by taky znamenalo narkózu), i když tedy počítám s tím, že jí můžou po vyčištění ty zuby samy vypadnout.
Reaguji na MiaMia: V tom případě tedy čistit a snažit se čičině udržet tlamičku v co nejlepším stavu.
Jinak můj kocourek měl v tlamičce infekci právě kvůli problémům se zuby. Jak se neustále packou otíral, dostávala se mu infekce i do očí. Řešili jsme co s tím a na veterině nám navrhli právě vytržení postižených zubů, což byla tedy většina.
Nedošlo na to jen proto, že se mi nelíbil přístup onoho zařízení k předoperační a pooperační péči - nebylo možné se tam objednat na zákrok tak, abych kocourka přivezla přímo před zákrokem a po zákroku si ho odvezla, ev. bych s ním byla než ho pustí domů. Takže jsem hledala jiné zařízení, kde s tím mají zkušenosti, dobrou péči a zároveň toto umožní a než jsem našla.... hledala jsem trochu volněji, protože jsem tehdy zvažovala zda je to skutečně to nejlepší řešení....., tak zoubky sami vypadly. Musím říct, že problémy s touto infekcí krátce na to skutečně odezněly.
Asi bych ještě jednou dovezla kočičku k veterináři na odstranění a potom se vrhla na prevenci... Čím krmíte? Kromě velké role různých predispozic může mít právě strava značný vliv, většinou spíše granulemi krmené kočky tím tolik netrpí, naopak kočky krmené syrovým masem k tomu mívají větší sklony, vidím to i u mámina kocoura, kterého krmí převážně masem a granule má jako doplněk "na chuť". Takže v tom případě je potřeba po odborném odstranění kamene zoubky preventivně čistit, třeba tím kartáčkem na prst.. akorát kočce, která na to není od kotěte zvyklá, se to bude silně nelíbit, než si zvykne.
Reaguji na DragonLady:
Právě že hlavně granulemi. Konzervy už méně, syrové maso vlastně ani jíst nechce. Taky jsem o tom slyšela - že to pomáhá - kamarádka od které mám tu řasu dokonce tvrdí, že potom co jí kočka pár týdnů dostávala, tak se jí ten kámen částečně ulámal o granule na čištění zubů, tak čekám jestli se něco stane.
holky, a jak se s tím ta kočička pak srovná, když nemá zoubky? naučí se žrát všechno bez nich?
já jsem té svojí musela nechat pár vytrhnout, bo jsem si nevšimla, že to má, všimla jsem si, až když přestala žrát a a měla zoubek, možná i dva hodně vykažené... jako žere mi normálně, a zubní kámen zatím dobrý, no ale i tak nevím, když to zvíře přijde o všechny zuby, co pak? kašičky??
Reaguji na mignon01:
Prý kočkám dásně ztvrdnou a můžou zase jíst všechno, i granule (naopak když mají špatné zuby, takže je to bolí, tak tvrdé nemůžou).
Teorie, zkušenosti s tím nemám.
Reaguji na mignon01: Kočka se s tím srovná prekvapivě velmi dobře.
Pokud má se zuby problémy, tak bez zubů jí může být dokonce mnohem lépe.
Srovnání mám konkrétně v jednom mém kocourkovi, který dokud měl zuby jedl výhradně jen kapsičky kde byly měkké kousky. Po té co mu zoubky vypadaly jedl téměř cokoliv a úplně bez ohledu na to jak jídlo bylo tvrdé, tuhé. Prevence před bolestí už nebyla nutná.
Jiná má kočička přišla o zuby zhruba tak před dvěma lety a jí úplně stejně jako před tím, vše včetně granulí.
Také u nás na vsi měli kočičku, dožila úctyhodných 20ti let, z čehož více než půlku svého života zuby neměla vůbec. Byla normálně krmená, jedla stále vše a ještě navíc stále lovila potkany se kterými se pravidelně chodila chlubit.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.