Ahoj,
tak by mě zajímalo, ovládáte někdo znakovou řeč, nebo se ji učíte atˇ už sami nebo v nějakém kurzu? Znáte nějaké dobré www stránky, kde je možné se něco přiučit?
Za každou informaci/zkušenost budu vděčná.

arrow
profile_image
majdalena
od 26. 6. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Zkus stránky České unie neslyšících www.cun.cz Pokud bys chtěla chodit do kurzu, tak si pospěš, většinou začínají právě v půli září. Myslím, že pro někoho, kdo pracuje s lidmi - zdravotnictví, sociální péče, úřady .... to může být dobré a třeba mít v životopiše napsané kromě vystudované školy a angličtiny i znakovou řeč, by také nemuselo být špatné.

majdalena
Děkuji za info

arrow
profile_image
Tija
od 28. 7. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

0%
0    0
Nebyla hodnocena

Už od 14ti chci umět znakovou řeč, ale mám problém s tim, že dělám ranní - odpolední, takže každý úterý od dvou opravdu chodit nemůžu. Tak kdybyste některá věděla o nějakých soukromých lekcích...

arrow
profile_image
claryka
od 19. 3. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Aysel
ahoj, znakovou řeč ovládám téměř dokonale, jelikož mám styky s nelsyšícími, ale ráda bych podotkla, že to není jen o tom naučit se něco ukázat, ale mít zpětnou vazbu a rozumět tomu co neslyšící povídá... Znám xxxx tlumočníků, kteří se nebojí překládat zkoušky na vysokých školách, ale jakmile začne neslyšící ukazovat jsou ztracení a absolutně nevědí co povídají.. Dále je třeba popřemýšlet nad tím jaký je rozdíl mezi znakovým jazykem a znakovanou čestinou, jelikož v naší zemi pořád převládá znakovaná čestina a ta není mateřským jazykem neslyšících.kdo vyučuje znakový jazyk tak v Praze PEVNOST (a můžu dát ruku do ohně za to, že každý tlumočník, který ho ukončil , má tlumočnický průkaz oprávněně, jelikož tam vyučují sami neslyšící a vyučuje se tam čistý znakový jazyk) .Dále je nově kurz v Brně, lektory znám osobně (též neslyšící), jinak je u nás několik dalších kurzů, nechi být kritická, ale když vidím co si z tama potom chudák slyšící odnese a myslí si, že ho naučili znakový jazyk, je to k pláči.

claryka
Moc díky za odpovědˇ, něco takového jsem potřebovala.

arrow
profile_image
Lentilie
od 21. 2. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já jsem měla dva semestry znakovou řeč na výšce a dost mi to dalo, i když něco už jsem taky pozapomínala. Ráda bych ale taky podotkla, že je rozdíl mezi českým znakovým jazykem, kterou mluví neslyšící a znakovanou češtinou, kterou se učí lidé slyšící. ( Ale jak tak koukám, už to psala nade mnou claryka...takže mlčím nedbám. ) Podstata je jednoduchá. Slyšící člověk se učí pro každý výraz v češtině znak a z toho pak skládá větu, kdežto neslyšící člověk, který užívá znakovou řeč ne. Znakový jazyk je hlavním dorozumívacím prostředkem pro neslyšícího, má zvláštní slovní zásobu (znaky) i vlastní gramatiku, která jednotlivé znaky spojuje do významových celků.

Tzn. Když slyšící člověk utvoří větu způsobem, že kdaždé slovo vyjádří znakem, udělá to většinou doslovně. Neslyšící takhle ale větu netvoří, on spojí dejme tomu tři různé znaky v celek, který svým významem něco vyjádří.

Však se mrkněte na www.ruce.cz, tam toho určitě bude spousta.

Jinak bych chtěla jenom podniknout,že se nepoužívá pojem Znaková ŘEČ, nýbrž znakový JAZYK

arrow
profile_image
sewero
od 15. 4. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Já mám znakovou řeč zapsanou na následující semestr, jsem na to dost zvědavá

já mám za sebou kurz ÖGS, což je rakouská znaková řeč, a chci pokračovat dál. Rakouská proto, protože studuji ve vídní na univerzitě tlumočení, a znaková řeč mě vždy velmi zajímala. Můj univerzitní vyučující této znakové řeči je hluchoněmý, a tak byla pro nás slyšící výuka celkem náročná, ale dost jsme se naučili. Já jsem udělala tu zkušenost, že ačkoliv jsem byla v tomto kurzu jediná cizinka, často se stávalo že rakušané vedle mě neměli ponětí, co jim profesor sděluje, a já jim to tlumočila do normální řeči. Pro mě to samozřejmě bylo náročnější, než kdybych se znakovou řeč učila v mém rodném jazyce. O to víc jsem se musela soustředit. Důležitým bodem je pokračovat a mít zpětnou vazbu, mít s kým komunikovat.

arrow
profile_image
claryka
od 19. 3. 2008
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Cituji Lentilie: Tzn. Když slyšící člověk utvoří větu způsobem, že kdaždé slovo vyjádří znakem, udělá to většinou doslovně. Neslyšící takhle ale větu netvoří, on spojí dejme tomu tři různé znaky v celek, který svým významem něco vyjádří.

lépe bych to nenapsala..nelsyšící nepoužívají předložky ani spojky,znakový jazyk má svou gramatiku a je hodně o výrazu a pohybu.a ono naučit se toto všechno dohromady dá někdy zabrat

arrow
profile_image
T_e_a
od 8. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Já se snažím naučit základy znakové řeči od doby kdy jsem byla těhotná. Je super když se domluvím se svým dítětem už v batolecím věku. V roce umí přes 20 znaků (kromě toho už umí říkat i dost slov - myslím si, že znakování mu k rychlejšímu mluvení dopomohlo, jelikož ostatní děti v jeho věku co známe mají daleko menší slovní zásobu). Samozřejmě používáme opravdu jen základní znaky, ale nemohu si to vynachválit. Nedávno si v ordinaci u doktorky "vyprávěl" s jednou hluchoněmou větší holčičkou a bylo to moc hezké sledovat. Její maminku zaujalo jak náš prcek ukazoval znak "světlo" a když ukázal znak "jídlo" byla velice překvapená

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy otevřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené