Ahoj, občas je tu téma příjmení bez -ová nakousnuté, ale nikde jsem nenašla přesnou odpověď na to co mě zajímá. Lze do čestného prohlášení, které se musí podepsat v případě, že jste Češka (a váš nastávající je Čech), a chcete jeho příjmení v nepřechýleném tvaru, napsat jakoukoli (i fiktivní) národnost? Třeba že se cítím být "jedi" jako v Hvězdných válkách? Je to nějakým způsobem kontrolováno? Díky.
Ahoj, já mám příjmení bez ová. Myslím, že to nikdo nekontroluje, ale tohle
Cituji annna: Třeba že se cítím být "jedi" jako v Hvězdných válkách
bych tam určitě nepsala . Nebo taky můžeš zaškrtnout, že chcete v budoucnu žít v zahraničí, to je asi nejlepší
Cituji Klariska1241: Ještě by ji pak doporučili ústavní léčení
A jako proč, co ti má co nějaký úředník strkat nos do toho, že se nechceš jmenovat -ová, přece není potřeba to vysvětlovat či udávat nějaký důvod.
Dobrý důvod je přeci to, že to tak chci a basta.
Cituji standysman: Dobrý důvod je přeci to, že to tak chci a basta
Takhle to ale nefunguje, pokud tam nevyplní důvod (změna národnosti, úmysl bydlet v zahraničí, bere si cizince atd.), tak má smůlu...
Reaguji na annna:
já jsem si před víc jak dvěma roky nechala změnit na matrice příjmení, hned z několika důvodů, takže mám jednak úplně nové přijmení a navíc bez koncovky -ová, protože žiju už přes osm let v zahraničí, a je mi to tak příjemnější.
Cituji annna: jakoukoli (i fiktivní) národnost?
asi vím, co tím myslíš. Rozhodně nejde o národnost, ale o národností menšinu. Takže odpovím, ano, já jsem kvůli koncovce ová musela u matriky napsat, že patřím do jedné národnostní menšiny (té země, ve ktreré jsem žila). Národnost mám však stále stejnou, to navíc ani změnit nelze. Pouze občanství lze změnit.
myslím, že sestře stačilo, když uvedla, že žije v cizině, kde se ová nepoužívá a mohla si vzít nepřechýlené příjmení po manželovi
Reaguji na annna:
ty vůbec nepotřebuješ nic měnit, prostě se na matrice jen dohodnete, že ty si chceš vzít jméno bez -ová a je to. Nejdřív jsem tvůj dotaz pochopila jinak, že chceš změnit přijmení jako tak. Ale u vdávání to je mnohem jednodušší, to je čistě věc dohody.
Cituji deniko: Národnost mám však stále stejnou, to navíc ani změnit nelze. Pouze občanství lze změnit.
I národnost jde změnit, jde o to, kým se cítíš být. Ale jasně, že je divný říct, že se najednou cítíš být číňankou
Reaguji na EmaMaira:
to jde, ale jen ve výjimečných případech určitých etnik, jako u cikánů a židů, moc běžný to teda není no. S národností se rodíme, ale občanství si po letech v zahraničí změnit můžeš, což je celkem běžná věc, ale i to probíhá jen za určitých okolností, není to tak snadné, že si jen tak člvěk požádá, a něco jinýho jsou rodiny utečenců.
Cituji EmaMaira: Ale jasně, že je divný říct, že se najednou cítíš být číňankou
můžeš být v čínský národností menšině, např. tak že na matrice řekneš, že k nim máš silný pozitivní vztah a hodně tam cestuješ, a je to. Já jsem taky v jedný národností menšině, sice ne v čínský
Cituji deniko: Ale u vdávání to je mnohem jednodušší, to je čistě věc dohody.
Musí tam zaškrnout jeden z nabízených důvodů, které jsem vyjmenovala výše, některé matrikářky (zejména starší škola) s tím dělají celkem fóry
Při vyplňování na matrice podepíšeš papír, že se cítíš být např. německé národnosti. Já se třeba za Němku prohlásila. Národnost není nikde uvedeno, se státním občanstvím nemá nic společnýho. Každý den se můžeš cítit mít jinou národnost a nikdo nemůže říct ani popel.
Reaguji na deniko:
Tedy, vdávala jsem se v roce 2008, ale myslím, že se to nezměnilo.
Pak je ještě možnost prohlásit odhodlání žít v zahraničí, což je trochu víc košer. Nikdo to nijak nekontroluje.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.