Dobrý den přeji.
Mám pár dotazů na ty z Vás, které pracujete nebo máte zkušenost s prací zapisovatelky (nejlépe asi u soudu).
1. Na jaké klávesnici jste se učily psát? (Na PC klávesnici nebo notebooku?)
2. Byl pak nějaký problém s rozdílnou klávesnicí, která byla k dispozici, když Vás zkoušely před přijetím do práce? Nebo jste si mohly vzít vlastní klávesnici?
3. Co se týče už přímo práce - tam jste také musely psát na klávesnici, kterou Vám dali k dispozici nebo jste mohli mít svou vlastní?
Ptám se proto, že jsem se začala učit psát na klávesnici od notebooku, což si myslím, že asi nebyla dobrá volba. Taky nevím, s jak moc velkými rozdíly se mohu u různých klávesnic setkat a jaké problémy mohou v tomto směru vzniknout.
Prosím ty, které se o dané téma zajímají, aby mi napsaly jakékoliv poznatky z praxe o tomto tématu. Moc ráda si vše přečtu.
Děkuju a přeju hezký den
Nemám zkušenost s touto prací, ale mám zkušenost s různýma klávesnicama - a jako je to problém, zvlášť z hlediska rychlosti a bezchybovosti. Faktem je, že když se naučíš psát všema 10, tak si na novou klávesnici po nějaké té hodině zvykneš. Ale ten přechod není nejpříjemnější a pokud zrovna při testování jsou jinak rozložený klávesy, než jsi zvyklá, tak to dost ovlivní výsledek. - Alespoň já to tak mám a to píšu docela samopalově a klávesnic jsem vystřídala už poměrně dost.
Na druhou stranu si myslím, že je jedno na čem se budeš učit - písmenka jsou všude stejně a ty ostatní tlačítka zase všude jinak (resp. je několik verzí, já mám třeba problém se zvykáním si na jinou polohu přehlásky) Já začínala ve škole na elektrickým psacím stroji, pak jsem doma měla klávesnici s vysokýma tlačítkama, ze kterých jsem si zvykala na nízký na notesu a pak si pořídila polonízkou klávesnici. Mám problém i když dojdu někam, kde jsou najednou tlačítka vysoký, nějak mi to nejde přes ruky. Možná, kdybych je střídala častěji (jako třeba za den psát na dvou typech klávesnic), tak bych na to tak háklivá nebyla.
Pokud opravdu umíš psát, tak je typ klávesnice naprosto nedůležitý, hned si zvykneš, rozdíly jsou minimální. Pokud píšeš nejistě, tak zapisovatelka není to nejlepší zaměstnání.
Pokud bys začala jako zap. pracovat, tak dostaneš k dispozici jejich PC a klávesnici, žádné svoje PC vybavení si tam nosit nemůžeš, už kvůli tomu, že informace jsou tajné a dbá se na jejich zabezpečení.
Jinak já píšu v práci na klasické PC klávesnici, doma píšu na notebooku a žádný rozdíl v tom nevidím. Jak jsem psala, ty rozdíly jsou tak minimální, že člověk, který skutečně umí psát, je ani nezaznamená.
Při přijímacím pohovoru bych jim případně sdělila, že buď nejsem rozepsaná, nebo píšu na jiné klávesnici, aby s tím počítali + tebe to trochu zklidní. Navíc pokud chceš tuhle práci dělat, tak rychlopsaní není jediné kritérium pro přijetí. Takže jestli píšeš aspoň trochu slušně, tak by to mohlo stačit. (Ale asi taky záleží na konkrétním soudu, na oddělení, ve kterém bys pracovala - v trestním oddělení se např. chodí psát přímo do jednací síně, takže tam je rychlost a bezchybnost důležitá, na civilním oddělení to může být volnější. Taky záleží na pracovní vytíženosti daného senátu, někde tě bude pomalé psaní tak zpomalovat, že díky tomu nebudeš zvládat, jinde to půjde...).
Cituji mau-mau: ty rozdíly jsou tak minimální, že člověk, který skutečně umí psát, je ani nezaznamená.
Jak můžeš nezaznamenat, že enter je jinak velikej - tím pádem v případě menšího nad ním máš jiný tlačítko, Home End a spol. mají jiný umístění, přehlásky a ostrý S jsou na jiné klávese (i když uznávám, že v češtině ti to může být fuk, ale pokud mluvíme všeobecně...)... Pokud stabilně píšeš na dvou typech klávesnic, tak ti samozřejmě nedělá přechod problém, protože jsi na to zvyklá, ale pokud někdo píše na jedné a pak má jít na pohovoru psát na úplně jiné...
A to, že se na vysokoprofilové při zvyku na notesovou píše nepohodlně tvrdí každej kdo celodenně už leta píše všema deseti, takže to nejsou lidi, co by vyťukali jednu větu za týden.
Reaguji na yvonne_s:
Když jsem byla na přijímacím pohovoru, kde bylo součástí psaní, tak jsem psala na klávesnici, kterou jsem v životě neviděla (plus jsem předtím asi dva roky prakticky nepsala). Proto jsem zdůražňovala, že záleží na tom, jestli člověk psát umí, nebo neumí. Kdo se jednou naučí klalsicky psát, tak ho můžou o půlnoci posadit k čemukoliv a i poslepu se chytí...
Nepíšu na ničem stabilně, v posledním roce jsem vystřídala klávesnici jak v práci, tak doma několikrát, ale prostě velké rozdíly jsem neviděla. Základní struktura klávesnice zůstává pořád stejná, zbytek je o návyku, ale předpokládám, že to je člověk schopný zvládnout. Mmch, můj domácí PC je zakoupený v zahraničí, přesto prostě nevidím žádnou rozlišnost.
Ale jak jsem psala, jestli Stevies chce dělat administrativu u soudu, tak psaní znamená při přijetí max. 50 % úspěchu, takže ať si z různých klávesnic nic nedělá. Práce zapisovatelky je dneska už o něčem jiném než dřív, kdy stačilo mít určitý počet úhozů v minutě.
Pro Stevies: Dneska se spíš klade důraz na to, jestli vůbec umíš pořdádně zacházet z PC, protože každý soud (dle zařazení) má svůj PC program, ve kterém pracuje... Pro začátečníka celkem náročný a obsáhlý... Taky záleží, jaký dojem uděláš celkově, protože občas si tě přijde obhlédnout třeba vedoucí daného oddělení osobně... Takže já bych se spíš soustředila na tohle. (Znám zapisovatelky, co píšou čtyřma prstama a zvládají )
Reaguji na mau-mau: Tak jako jedna věc je schopnost psát na čemkoliv, to nezpochybňuji, ale stran chyb a rychlosti jsi asi nadmíru zručná, když ti nedělá problém přeskládání kláves, jinej profil a podobně. O nikom, kdo "neumí" jsem nemluvila.
Reaguji na yvonne_s:
No já jsem předpokládala, že člověk, co neumí psát, nebude chtít dělat soudního zapisovatele. Pokud ho náhodou pošlou psát do jednací síně, mohl by z toho mít celoživotní trauma.
Reaguji na yvonne_s:
Mmch, omlouvám se. Psala jsem tak dlouho, že jsi určitě nereagovala na všechno, co jsem napsala
Jo, a nešlo o rychlost úhozů, ale musela jsem řešit telefonáty...
Já reagovala na to umí X neumí. Jistě, že ten kdo prakticky neumí, tak u něho nebudeme ani řešit psaní na pohovoru, ale podle toho co píšeš do kolonky neumí spadají všichni, kdo si okamžitě neosvojí rozložení kláves na jiné klávesnici.
Ono je to každopádně jedno, jsou to dva pohledy lidí co píší na PC, takže má zakladatelka aspoň širší vzorek. Jinak jsem vycházela právě z nutnosti psát rychle a s co nejméně chybama na pohovoru, kde hraje roli i nervozita, nová klávesnice a cizí text. Ani nevím, jestli se do zkušebního textu třeba přehlásky zakomponovávají, já je potřebuju vždycky a spousta lidí nemá ani šajnu, kde vlastně jsou.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.