Hezké odpoledne,
mám dotaz, zda je možné, aby manžel zaměstnal svou manželku ve vlastní firmě? Někde jsem slyšela, že to možné není, ale nevíte to někdo jistě?
Děkuji za příspěvky
To slyším poprvé ... proč by nemohl ? Já si myslím, že určitě může ... Ale pokud se mýlím tak se omlouvám ...
Cituji Midlinkaaa: Já si myslím, že určitě může
Já si to taky myslím, ale zdá se mi, že jsem někde slyšela, že nemůže Vůbec nevím, takže o to více mě to zajímá teď, takže doufám, že někdo znalý tady přispěje.
nemůže.. je to dané zákoníkem, manžel/ka nesmí zaměstnat manželku/manžela. Ale vyčetla jsem, že pokud jeden má např. s.r.o. čili je právnická osoba, může zaměstnat manžela/manželku.
ne, manžel a manželka mohou být spolupracující osoby - pokud nejsou s.r.o. nebo a.s
v "s.r.o" je to možné, protože jsou tam v zaměstnaneckém poměru oba dva, a zaměstnavatelem je "s.r.o." - smlouva je pak
FIRMA s.r.o. zastoupená Frantou - zaměstnavatel
a
Franta - zaměstnanec
nebo
Božena - zaměstnanec
přesně jak napsala Matadi. Je to § 318 zákoníku práce
Skutečně to není možné. Něco jiného ale je, když zaměstnavatel je např. firma AB s. r. o. a manžel za ni jako jednatel podepisuje smlouvu o uzavření pracovního poměru s manželkou. Ale smlouva, kde by byl přímo on zaměstnavatel a ona zaměstnankyně (a obráceně) by byla neplatná.
Reaguji na Kubacis:
To nechápu proč to nejde.Opravdu postavené na hlavu, to se může stát jen tady
není, pokud je jedne z manželů OSVČ - tedy fyzická osoba podnikající na ŽL, tak může podnikat na jeho ŽL s manželkou, aniž by ona musela mít svůj - jen se dohodnou na poměrech, kterými se budou dělit (50/50, 80/20 , . . . )
nevím, jak je to ve světě, ale myslím, si, že obdobně
u s.r.o. se ručí majetkem dané společnosti
u OSVČ se ručí vlastním majetkem - tedy, to, co daný podnikatel vlastní (tedy i osobním bytem, kde bydlí) - a protože se tímto i ručí, postrádalo by smysl, aby jeden manžel zaměstnával toho druhého - v případě krachu přijdou tak jako tak o všechno a pokud se mzdy týka - ta i tak patří do "společného vlastnictví" obou manželů
Otázka je, co myslíš tou firmou Ale jak psaly holky nade mnou, pokud je manžel fyzická osoba podnikatel (tedy nejčastěji OSVČ) tak opravdu nemůže zaměstnat manželku. A to platí nejen o pracovním poměru vzniklém z pracovní smlouvy, ale i z dohod sjednaných mimo pracovní poměr (tedy DPP, DPČ). Zákoník práce to přímo zakazuje v ustanovení § 318.
Pokud je však manžel společníkem v s.r.o. nebo akcionářem v a.s., tak tím zaměstnavatelem je ona společnost, tedy právnická osoba, a tam manželka zaměstnána být může.
Na hlavu postavené to není, kromě ručení majetkem a tím pádem souvislostí se SJM, jak psala Matadi, to vychází i z toho, že mezi manžely je dáno rovné postavení. Nikdy nemůže být jeden podřízen tomu druhému, což ve vztahu zaměstnavatel-zaměstnanec platí. Myslím, že v ostatních zemích EU je to obdobně...
Cituji matadi: s.r.o. se ručí majetkem dané společnosti
neviem, či je to tak, lebo s.r.o. ručí do výšky vkladu, ktorý bol daný zákonom,v čase vzniku mojej eseročky bol minimálny vklad 100 000,-Kč a do tejto výšky spoločnosť ručila.Pritom majetok spoločnosti je mnohonásobne vačší.
To je práve jedna z výhod s.r.o. oproti OSVČ a spoločnosť nemusí vykazovať zisk,zato živnostník zaplatí daň aj zo straty,ak sa nemýlim.
Reaguji na mate:
ano, firma ručí do hodnoty vkladu
ovšem, pokud se dostane do konkurzu - spočítají se aktiva, pasiva, a co zbyde, se použije k úhradě dluhů
Reaguji na matadi:
obyčajne už nezbude nič, len tunel,chodí to tak nielen na Slovensku, ale i v ČR.
jo, už jsem taky firmu likvidovala, ale než se zlikvidovala, stačil si majitel založit novou, pokračoval tam v činnosti, převedl si kšefty, našel nové dodavatele a těm starým dodavatelům zbyly jen oči pro pláč
Cituji mate: To je práve jedna z výhod s.r.o. oproti OSVČ a spoločnosť nemusí vykazovať zisk,zato živnostník zaplatí daň aj zo straty,ak sa nemýlim.
A proč by měl platit daně ze ztráty? Pokud má ztrátu větší než příjem, nemá co danit.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.