Jedná se o typ stravování, při kterém člověk vyloučí ze svého jídelníčku veškeré produkty z masa. Vegetariánství se stává stále častěji součástí moderního zdravého životního stylu.
První zmínka o vegetariánské stravě pochází ze starověké Indie a ze starověkého Řecka ze šestého století př. n. l. Označení vzniklo buď z anglického slova vegetable (zelenina) nebo podle latinského slova vegetus, což znamená „plný života“. Hlavní vegetariánské pravidlo je nepozřít jakýkoliv jatečný produkt, tedy nic, kvůli čemu bývá zvíře zabíjeno.
Ovovegetariánství- stoupenci odmítají konzumovat společně s masem také mléčné výrobky a mléko. Laktovegetariánství – jedná se o skupinu, která kromě těl mrtvých zvířat a produktů z nich odmítá také vajíčka. Laktoovovegetariánství – tento typ je u nás nejrozšířenější, tato skupina nejí masné výrobky, maso a jateční produkty, ale povolují konzumaci mléka a výrobků z něj a také vajíček. Veganství je ortodoxní typ vegetariánství. Vegané odmítají kromě masných výrobků také mléko, vejce i med. Vitariáni mají stejné zásady jako vegani, navíc však konzumují jen tepelně neupravené potraviny.
Pomocí svého přístupu ke stravě a celkového zdravého životního stylu (abstinence, nekuřáctví, meditace) bývají vegetariáni méně často obézní, nesrovnatelně méně podléhají infarktům či kardiovaskulárním potížím. Konzumací většího množství vlákniny a méně živočišných tuků, bývají mnohem méně postiženi rakovinou tlustého střeva a konečníku. Naopak přísná vegetariánská strava může vést k nedostatku proteinů, zinku a železa, vitamínu D, A (podmíněně) a B12, některých nenasycených mastných kyselin. a také k nadměrné konzumaci uhlovodanů. Zvýšené množství uhlovodanů (veganský chléb, veganské sušenky, veganská pizza, sója atd.) vede k obezitě – syndromu X a následně k cukrovce, srdečním problémům a rakovině.
Diskuze na téma Vegetariánství na Omlazení.cz