Jedná se o fixní aparát, kterým lze léčit vady nerovnosti chrupu (křivých zubů). Touto léčbou se zabývá lékařská věda s názvem ortodoncie.
Mohou se aplikovat na horní i dolní čelist. Po celou dobu léčby jsou nesnímatelná. Většinou se nasazují na dva až tři roky, kovové zámečky se musí jednou měsíčně utahovat. Důležitá je perfektní ústní hygiena. Alespoň 2x denně je potřeba zámky čistit speciálním kartáčkem. Po sejmutí rovnátek následuje otisk chrupu a rentgen. Po dobu několika let jsou potřeba dvě kontroly ročně, aby se zajistila poloha zubů v požadované pozici.
Fixní rovnátka se skládají s ortodontického drátu, který slouží k posunování zubů. Je fixován do zámečků, které jsou pevně přilepeny zvenku k jednotlivým zubům. Obvykle jsou pak obemknuty gumičkou, která drží drát vně drážky v zámečku. Kovové kroužky obepínají celý zub po obvodu a jsou umístěny na krajních zubech a zajišťují kvalitní fixaci. Několik dní před nalepením rovnátek se aplikují mezi zadní zuby separační gumičky pro utvoření prostoru na usazení kroužku.
Z hlediska hygieny jsou nároky u fixních rovnátek mnohem vyšší než u snímacích rovnátek, dosahují však mnohem lepších výsledků. Na léčbu si musí pacient připlácet, ale některé pojišťovny přispívají alespoň jednorázovým příspěvkem na nasazení tohoto aparátu. Novým typem rovnátek jsou rovnátka lingual, která se lepí ze zadní strany zubů, ale jejich cena se pohybuje kolem 100 000 Kč. V současnosti lze pořídit rovnátka z plastu či keramická, která nejsou vidět a doporučují se alergikům na nikl. Barvu gumiček kolem zámků lze u kovových rovnátek volit barevně dle svého vkusu či módních trendů.
Diskuze na téma Fixní rovnátka na Omlazení.cz