Jedná se o chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené přecitlivělostí na lepek (složka některých semen/obilovin). Nesnášenlivost přetrvává celoživotně, je částečně geneticky určená. Péče o pacienty s celiakií spadá do rukou gastroenterologů.
Konzumací lepku vzniká zánět sliznice tenkého střeva a dochází k rozsáhlému poškození buněk střeva. Živiny pak mohou být pouze těžko vstřebávány a zůstávají nestrávené ve střevě. Symptomy jsou ztráta hmotnosti, průjem, dávení, nechutenství, únava, rozmrzelost, u dětí v neposlední řadě poruchy růstu. Neléčená celiakie zvyšuje především nebezpečí onemocnění agresivní rakovinou lymfatických žláz, pravděpodobně také rakoviny střeva. U 5-10 % pacientů se zároveň vyskytuje cukrovka.
V současnosti je tato choroba nevyléčitelná, při dodržování bezlepkové diety však vymizejí všechny její příznaky. V bezlepkové dietě jsou povoleny: brambory, rýže, kukuřice, sója, proso, luštěniny, vejce, nekonzervované maso, ryby, mléko, ovoce, zelenina, bylinkové čaje, minerálky. Pečivo a chléb musí být z kukuřičné, rýžové, sójové nebo prosné mouky. U malých dětí se doporučuje předcházet celiakii dlouhým kojením (minimálně 6 měsíců) a zařazením lepku do výživy až v pozdějším věku.
Diskuze na téma Celiakie na Omlazení.cz