Ahoj,
máte prosím někdo zkušenosti s Waldorfskou školou? Ať už jako rodiče, žáci, pedagogové či jiní? Popř. jaký na ně máte názor?
Osobně je mi to moc sympatické, ale bojím se, že by pro dítě mohl být těžký přestup na "normální" českou SŠ nebo VŠ.
Pro mě byla klasická ZŠ celkem peklo. Chápu, že nejsou všechny školy stejné a za těch 10 let se mohlo leccos změnit. Ale přece bych asi jednou pro své dítě chtěla něco jiného.
Děkuji za reakce.
Reaguji na Brokolička:
Tyhle školy jsou pro mentálně postižené, ne? My tuhle školu měli v budově (na půlce budovy gympl, na druh půlce Warfsdorská) a její žáci chodili k nám do jídelny a přišlo mi, že tam byli samý mentálně postižení.
Takže nevím, jaký bych na ní měla mít názor...
Reaguji na Brokolička: Nám o ní jednou řikala učitelka na střední, ale nemluvila o tom moc hezky. Řekla něco takovýho, že je to něco jako možnost jít na střední pro pětkaře, který nechtěj jít na učnák.
Cituji Zouzel: Tyhle školy jsou pro mentálně postižené, ne?
Je to možný, že taky, ale jsou i pro normální
Co ted' čtu co tam o sobě píšou tak mi přijde, že se chtěj zavděčit všem. Hlavně mi přijde nesmysl nutit kluky háčkovat a holky pracovat s kovem. K tomu by mě nedonutili.
Určitě nejsou jen pro mentálně postižené Je to alternativní forma vyučování oproti klasickému školnímu, které známe všichni. Chodila do něj kamarádka a z toho co říkala, tak tam měli velkou volnost, když se jim už nechtělo poslouchat učitele, tak si šli dozadu lehnout na koberec atd. No, popravdě řečeno, moc se tam toho nenaučila...
Reaguji na redmary: tak tě nikdo k ničemu nutit nebude, to je taky jedno z "hesel" školy, že se dítě nemá nutit do něčeho, co nechce..
Cituji Lalka01: Chodila do něj kamarádka a z toho co říkala, tak tam měli velkou volnost, když se jim už nechtělo poslouchat učitele, tak si šli dozadu lehnout na koberec atd. No, popravdě řečeno, moc se tam toho nenaučila...
Já chodila na uměleckou střední a tam jsme měli taky volnost. Ale tohle mi přijde něco jako gympl pro blbý budou je tam učit od všeho něco a nakonec vylezou a nebudou umět nic.
Cituji Lalka01: Určitě nejsou jen pro mentálně postižené
Tak to nevim, já se s žákama týhle školy setkávala běžně a přišlo mi že naprosto všichni byli mentálně postižení... (což je moc prima, když s nima sdílíte jednu jídelnu)
Cituji Zouzel: přišlo mi že naprosto všichni byli mentálně postižení...
no já ted koukám na fotky náký školy a je to na některejch trochu vidět no
Četla jsem, že pokud dítě do této školy chodí, tak tam je samozřejmě v pohodě, jako v bavlnce, ale jakmile přejde na jinou školu (střední, vysokou)... tak má obrovský problém. Prostě dnešní střední a vysoké školy nejsou takové, aby dál nabídly tento způsob vzdělávání a ty děti nejsou schopné se šprtat klasickým způsobem. Prostě tam mají obrovskou volnost, žádný stres a potom přijdou do prostředí, které je zaměřené na výkon, na známkovací systém, všechno ve stresu a prostě musíš. Prý se s tím hodně těžko srovnávají a nejsou schopni studovat na jiných školách. Takže za mě ne.
Mě se právě líbí osobnější přístup učitele a osobní, slovní hodnocení. Přece jen to rodičovi řekne víc, než jen " za 2". Byla bych ráda, kdyby mi škola jednou pomohla najít v dítěti skryté vlohy a nadání. Což si myslím, že klasická ZŠ nenabízí vůbec. A zase dávat dítě do různých kroužků "na zkoušku" taky není zrovna ideální.
Jako škola pro postižené mi to nepřijde. Ale je pravda, že jsem ty děti nikdy na živo neviděla .
Velmi mě ovšem zaráží to, že se děti učí číst a psát až ve druhé třídě. Já se sama naučila číst ve 4 letech, takže druhá třídí je z mého pohledu dost extrém.
Ne, není to škola pro mentálně postižené... Světe div se, ale na VŠ jsem znala slečnu, která na waldorfskou školu chodila. Osobně mi tato forma vzdělávání připadá zajímavá, ale asi bych ji nevolila - přesně z toho strachu, jak to bude po ukončení školy, jak by si dítě zvyklo na běžný typ vzdělávání. A taky z důvodu určitého stigmatu alternativního vzdělávání - viz předešlé příspěvky... Btw. waldorfská škola není jediným typem alternativní školy, existují i další (ale u nás téměř neznámé, z těch rozšířenějších jsou to například Montessori školky), spíš je povědomí o těchto školách nebo školkách v zahraničí než u nás.
Cituji DragonLady: ale asi bych ji nevolila - přesně z toho strachu
Právě no..ale je to škoda.
Možná by bylo rozumnější zvážit to až po případných problémech v klasické škole.
Cituji DragonLady: Montessori školky)
Na ty jsem taky koukala, ale ještě ne tak důkladně. Přeci jen ještě ani nejsem těhotná Prostě jen ráda přemýšlím o způsobu vzděláváni svých případných dětí. Přemýšlím o tom víc, než o tom, jak si s nima budu hrát... budu příšerná matka
Cituji Brokolička: Byla bych ráda, kdyby mi škola jednou pomohla najít v dítěti skryté vlohy a nadání. Což si myslím, že klasická ZŠ nenabízí vůbec.
Víš jestli má tvoje dítě nadání nebo na něco vlohy tak si to najde sám nebo se to spíš u něj projeví at' chce nebo ne. Učitelé to neobjeví ty mu s tim pak můžou leda pomoc. Např.: mě už od školy bavilo kreslení a učitelky si toho vždycky všimly a řikaly rodičům, že mám talent. To samý kamarádka, která třeba zase uměla hrát na klavír tak jí taky k tomu nikdo nepomáhal prostě jí to bavilo tak řekla rodičům at jí přihlásí do kroužku. V dítěti se talent sám projeví, ale musí ho pak dál rozvíjet a od toho už jsou doplnující kroužky po škole jako výtvarka, hudebky apod. Kroužky nejsou naopak vůbec špatná věc já se díky jednomu dostala na střední. Sice jsem měla 4ku z matiky, ale odpoledne jsem trávila chozením do výtvarný dílny apod. Za to ostatní naháněli známky a pak když se jich zeptali jestli mimo doma chodí i někam malovat tak samozřejmě skoro nikdo.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.