Cituji escada007: A ostatní rozhodně žádné výhody z gymplu atd. nemají.
Jakto- nemají? Jako bys chtěla říct, že kosmetičky a gympláni probírají na školách to samé?
Výhody mají, a to velké.
Na vysoké je to pak už o přístupu. Absolvent z gymplu se může flákat a vyletět, naopak kosmetička může dřít a absolvovat. Ale prostě gympl tu výhodu má, je to přece "příprava na vysokou"
Reaguji na escada007: Souhlasím s berryblue. Že jsou kosmetičky a podobné školy totožné s gymnáziem může říct jen někdo, kdo na gymplu nikdy nebyl. Jak může být všechno stejné, když gymnazisté nemají VŮBEC žádné praxe a na jiných středních školách se studenti po praxích nudí...? Na gymplu sa mezitím učím všechny předměty a žádný útěk na praxi neexistuje.. Toto mne může opravdu jenom vytočit takový přístup...
Reaguji na Raffaellos: Ahoj, také jsem kadeřnice, mám nástavbové studium a jsem na VŠ (Masarykova univerzita, Pedagogická fakulta). Pro nás( kadeřnice, kosmetičky, elektrikáře, kuchaře atd.- samozřejmě s maturitou) je doporučováno studovat UČITELSTVÍ PRAKTICKÉHO VYUČOVÁNÍ. Je to 3-leté studium a poté získáš titul Bc. Potom můžeš dělat učitelku odborného výcviku (takže učit praxi). Nebo pokračovat a to jsou potom další 2 roky, získáš titul Mgr. a můžeš učit odborné předměty...Takže mistrová nebo učitelka...A taky se můžeš potom zaměřit více na sociální oblast (to chci já).
Aby mě přijali, musela jsem na TSP, ale je to celkem v pohodě. I když já jsem se dobře učila už na učňáku i na střední. Ale na stránkách Masarykovy univerzity si to můžeš procvičovat...Tam taky najdeš vše, co potřebuješ o studiu vědět...
Snad ti to alespoň trochu pomůže.
Reaguji na Raffaellos: Jo a ještě něco: Já taky nevěděla že budu chtít ještě na vysokou- začala jsem po 5-ti letech od maturity studovat- dálkově, ale jde i denní studium. Nenech se odradit, jestli máš aspoň trochu vztah k učení tak je to v pohodě.
Přesně jak napsala Petryša nenech se odradit pokud jsi ochotná den co den ležet v knížkách a ten vztah k tomu učení máš tak to zkus. Pokud se proto rozhodneš tak ti budu držet pěsti.
Reaguji na berryblue: Gymláci mají v mém oboru pár okrajových znalostí z psychologie, a to je tak vše. A navíc psychologii jsme měli taky. Takže vysoká škola ÚPLNĚ maže nějaké vědomostní rozdíly mezi námi.
Mám kadeřnici, se kterou se znám už pár let. Má učňák, pak nástavbu a také vysokou školu zakončenou bakalářským titulem. Nejlepší je, že i přes studium VŠ se rozhodla podnikat ve svém původním oboru. Titul si udělala spíš jen tak pro svůj dobrý pocit
I já znám kadeřnici s vysokou školou ))je to všechno jenom o tom chtít! existujou přípravné kurzy..atd. samozdřejmě na kadeřnici se neučí tolik jako na gymplu,přesto to je hezký obor,kterým si při práci jde slušně přivydělat,já to také beru jako koníčeka přesto že jsem šla na kadeřnici,výšku chcu ať to stojí co to stojí! a pro ty co tu tvrdí,že na to nemáš atd. nevěř tomu!ty sama musíš vědět na co máš a na co ne můžu vám říct že u nás na učňáku je tolik chytrých holek!) které si tento obor vybral ijen proto ,že je to prostě bavínepodceňujte nás šikovné kadeřnice!být vzdělaný+ještě manuálně zručný a něco umět není k zahození
Vysoká škola je přece příprava na nějaké konkrétní povolání, stejně jako učiliště, kde se učí být kadeřnice.
Většina z vás tu jen píše, že chce vysokou, ale jakou konkrétní tu píše snad jen Petryša a u ní mi i volba toho oboru připadá logická, ale běžné to není.
Přece není ostuda být šikovná kadeřnice - naopak, mám pocit, že spousta by ji v dnešní době vyvažovala zlatem, jde jen o to, že je to naprosto nepotřebné k jejímu oboru i profesi. Ani k tomu aby si otevřela svůj salón to nepotřebuje.
Chápu, když se někdo v 15 blbě rozhodne a chce se věnovat něčemu jinému, tak že si udělá tu rekvalifikaci či případně studuje vysokou, ale studovat vysokou školu pro zvýšení sebevědomí
Cituji Mrpussynka: I já znám kadeřnici s vysokou školou
A živí se tedy jako kadeřnice nebo tím co vystudovala?
Cituji Mrpussynka: a pro ty co tu tvrdí,že na to nemáš atd. nevěř tomu!ty sama musíš vědět na co máš a na co ne
Každý má talenty na něco jiného, někdo je zručný někdo teoretik.
Dnešní "móda" toho, že vysokou musí mít každý mi přijde asi tak logická, jako kdyby každý chtěl dělat třeba DAMU protože je to "trendy" přestože jen málo jedinců má opravdu vlohy.
Předsudek, že na to kadeřnice nemá (inteligencí nebo jak to bylo myšleno) je podle mě dán tím, že děti které na základce mají lepší známky automaticky nemíří na učňáky, učitelé se tak nějak domnívají, že když někdo není schopen zvládnout základní školu s dobrými známkami, tak klasickou střední by nezvládl vůbec. Kromě toho ani ne všichni co zvládnou tu střední pak dají vysokou, takže já toto docela chápu.
Samozřejmě to nemusí být pravidlo, může třeba za rozhodnout rodina, nebo se sám dotyčný rozhodne špatně a pak zjistí, že ho to už na učňáku nebaví, ale pokud to neřeší hned v prváku - přestup na nějakou střední školu, tak už podle mě nemá šanci být např. doktorem, právníkem, archeologem.
Cituji berryblue: proč si všichni myslí, že Scio testy jsou jako přijímačky- to musíš mít v hlavě, nikdo Tě v podstatě na ně nenaučí!
Záleží na co, logické myšlení asi nikdo nenaučí, ale angličtinu určitě ano, zrovna tak ta část všeobecný přehled je o vzdělání a ne o inteligenci.
Cituji escada007: Jasně, není to o tom, jakou má člověk střední. Já jsem kosmetička a taky studuju VŠ. A ostatní rozhodně žádné výhody z gymplu atd. nemají. Záleží hlavně na tom, jestli je člověk ochotný vzdát se volného času.
Veřejnou vysokou školu/univerzitu?
Cituji Raffaellos: Před 5 lety jsem vážně ještě neveděla,že někam budu chtít jít...
A teď už víš kam bys chtěla jít?
Studovat vysokou školu není koníček, je to regulérní zaměstnání, které může být i náročnější než 40hod./týdně při klasické pracovní době.
Tím ti to nechci vymlouvat, jen abys věděla do čeho jdeš a taky proč - většina lidí tam má jasný cíl.
Mluvím tedy o opravdové vysoké škole - tedy veřejné/státní.
Vím, že soukromou VŠ dělá a i udělá v ČR každý kdo si ji zaplatí a obětuje ten volný čas, ale s ohledem na kvalitu i jiné faktory je to dle mého názoru škoda peněz.
Reaguji na Raffaellos: Určitě bys neměla problém dostat se na soukromou školu (vesměs stačí mít maturitu, přijmou tě bez přijímaček) a obor bych zvolila takový, aby tě bavil... něco s marketingem, podnikáním, obchodem...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.