Ahoj,
jsem ve 4.měsíci těhotenství, můj manager o tom ví od druhého měsíce a poslední dobou se začal chovat nějak divně.Jakoby mi něco chtěl říct a nemůže to ze sebe vymáčknout. Napadlo mě, jeslti mi nechce dát výpověď. Je to možné nebo jsem v nějaké ochranné lhůtě?Práci mám v kanceláři, takže není problém pracovat co možná nejdéle.
Děkuji za odpověď.
Podle mě ti výpověď v těhotenství dát nemůžou.....V tom jednom americkém filmu (nevím název) s Lohan, taky ji chtěli vyhodit a ona řekla, že je těhotná a tak ji vyhodit už nemohli
Reaguji na petka1990:
Tak samozřejmě, jestli tě budou chtít vyhodit, tak tě vyhodí.Akorát jako důvod nemůžou udat tvé těhotenství, takže to třeba svedou na to, že neplníš svoje povinnosti apod. To bych ti pak poradila jít na rizikové těhotenství, dneska to napíše každý gynekolog, budeš brát alespoň nějaké peníze a než nastoupíš na mateřskou, tak to nějak přečkáš.Jinak bohužel skončíš na pracáku a těhotnou fakt nikde nazaměstnají.
Reaguji na Issabell28: Tak jsem to myslela, vím, že by třeba neuvedli výpověď z důvodu těhotenství, ale jestli mi ji i tak můžou dát z nějakého jiného důvodu...jinak pokud by to tak dopadlo, tak nebudu nic podepisovat a budu pádit ke své gynekoložce.
V těhotenství bys měla být v ochranné lhůtě, to samé na mateřské.Změstnavatel by tohle měl dodržet, bohužel se tak v dnešní době neděje...
Leda by šlo o nějaké organizační změny, že by tvoje místo třeba zrušil, to by ti pak výpověď dát mohl.
Nemuže Tě vyhodit ani najít jiný důvod (zrušení místa) aby Tě vyhodil- o tom, že jsi těhotná už ví a dostal by se do problémů. Samozřejmě se ale můžete domluvit i jinak...
Cituji annette: o tom, že jsi těhotná už ví a dostal by se do problém
Tak nemusí vědět, stačí když jsii .. viz. příspěvek níže..
Reaguji na petka1990:
Tak jako určitě nic nepodepisuj, ano jako těhotná bys měla být v ochrané lhůtě, bohužel je to dnes úplně jinak....
Jinak zde to je..
Ochrana těhotných zaměstnankyň v našem pracovním právu zakotvena je. Konkrétně v zákoníku práce § 53 odst. 1 písm c) který říká, že zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je době, kdy je zaměstnankyně těhotná nebo kdy zaměstnankyně čerpá mateřskou dovolenou nebo kdy zaměstnankyně nebo zaměstnanec čerpají rodičovskou dovolenou. Rozhodující je stav v době, kdy byla výpověď zaměstnankyni doručena. Je-li v té době těhotná, aniž by to sama, natož zaměstnavatel, věděla, je výpověď právně neúčinná. Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.
Ze zákazu výpovědi v ochranné době z důvodu těhotenství však existují výjimky, a ty stanovuje § 54 zákoníku práce. Jde o případy, kdy zaměstnavatel dává zaměstnanci v ochranné době výpověď pro organizační změny podle § 52 písm. a) a b), což znamená buď ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část anebo přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část. V případě přemístění to však neplatí v případě, jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána. Záleží tedy- v situaci Vaší přítelkyně- kam se zaměstnavatel odstěhoval. Bylo-li to pouze v rámci místa výkonu práce (je uvedeno v pracovní smlouvě), je výpověď neúčinná. Další výjimku tvoří situace, kdy je příčinou výpovědi důvod, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr. Poruší-li tedy těhotná zaměstnankyně své pracovní povinnosti zvlášť hrubým způsobem, může jí zaměstnavatel dát výpověď, přestože se nachází v ochranné době.
V prvním případě, který uvádíte, jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, tedy nikoli o výpověď. Pro případ zrušení pracovního poměru ve zkušební době je ochrana zaměstnance vztažena pouze na situaci prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. S těhotnou zaměstnankyní ve zušební době zaměstnavatel zrušit pracovní poměr může.
Cituji quessi: Cituji annette: o tom, že jsi těhotná už ví a dostal by se do problém
A jen tak čistě hypoteticky, kdo dokáže, že slečna to zaměstnavateli už řekla? Kort když je teprv ve 4.
Ale jinak určo kdyby něco takovýho chtěl podepsat, nepodepisuj a utíkej na rizikové..
Tak zaměstnavatel o tom nemusí vědět předem, stačí fakt, že je těhotná a přinese potvrzení od doktora.
myslím že v ochranné lhůtě je těhotenství až od určitého měsíce, je pravda že většinou to ženy dělají tak že to tají co nejdéle a řeknou to až tak v 5. měsící aspoň já mám tu zkušenost od mých kolegyň,protože v dnešní době to rozhodně není jednoduché a zaměstnavatel dělá vždy pouze co je výhodné pro něho
Reaguji na sarousek: ty jo no tak do 5.měsíce bych to asi utajit nemohla.. dost mi jde vidět bříško už teď. Chtěla jsem to nahlásit po 3.měsíci, ale měla jsem komplikace a doktorka mě dokonce chtěla nechat na nemocenské. Tak jsem si říkala, ať to ví, že by to ode mě bylo blbé, kdybych mu pak z nemocnice volala že jsem v tom a že budu mít od teď třeba rizikové. Počítám s tím, že budu někoho zaučovat.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.