Ahoj, chystám se na první částečnou výměnu vody v akvárku, protože jsem se dočetla že se doporučuje jednou za 2-3 týdny 25% vyměnit... jen mě zajímá, jestli voda kterou budu do akvária se musí nechat nějak odstát? Nebo ji tam mohu nalét zrovna čerstvě natočenou z kohoutku? V akváriu mám jen jednu bojovnici
Cituji Petula3: protože jsem se dočetla že se doporučuje jednou za 2-3 týdny 25% vyměnit...
Ano, ale jak kdy.Brácha měl obrovské akvárko a teda co si pamatuju, tak vždy se čistilo kompletně, takže všechnu vodu vyčerpal a dolil novou. Můžeš samozřejmě použít vodu z vodovodu, ale až tam budeš vracet rybičky, tak počkej tak hodinku dvě pro jistotu, než se ustálí teplota a rybičky dej do sáčku s vodou a polož je na hladinu, aby si trochu zvykaly zas na novou teplotu vody, aby neměly moc velký šok. Je dobré taky vytáhnout všechny řasy, kmeny a ozdoby a vyčistit je mimo akvárium a jednou za čas pročistit veškerý písek nebo kamníky, podle toho, co máš na dně.
Záleží na velikosti akvária,kolik rybek máš,atd...My máme akvárium 80L,máme v něm 5 závojnatek a pár menších rybek,čistíme dle potřeby,cca co 14 dní,vždy je ta voda jakoby "cítit" Dokud byla závojnatka jen jedna,čistili jsme jednou do měsíce,máme kvalitní filtraci,takže nebylo třeba čistit více.S tou vodou je to trochu sporné-my odčerpeme cca 25 litrů a zpět vracíme cca 10 litrů vody odstáté a tu zbývající normálně z vodovodu a po výměně jednorázově naleju přípravek AquaSafe od výrobce Tetra,taková žlutá lahvička,dávkuje se to podle množství vody a voda je hned upravená pro rybičky,není pro ně závadná.Někdy dávám tohle,jindy tzv. "bakterie" FB7 BiActive od Dennerle,je to vlastně podobná verze toho předchozího přípravku.Všechno to kupuju v Hornbachu,mají tam velký výběr a prodavači ti kdyžtak rádi poradí.Jo a při čištění nechávám ryby normálně v akváriu,vody tam mají dost,není důvod je vytahovat a pokaždé čistit všechno v akváriu,máme tam i živé rostliny a ty potřebují trochu těch usazenin a nečistot,žijí z toho.
My měli 60 l a prostě co 14 dní jsme hadičku povysávali ****** ze dna (hovínka, zbytky jídla), povybírali odumřelý listy kytek a zbytek vody dolili, někdy jsme odčerpali jen 10 l, někdy 20, podle ******u. Vodu jsme napouštěli do kýblu zhruba ve stejné teplotě - vlahou a nechali tak hodku dvě odstát. Filtr je nutné jen propláchnout - jen promnout, aby pořád zůstal oslizlý (jsou tam důležité bakterie) v té odčerpané vodě, ne pod kohoutkem - v čisté vodě! Žádné další přípravky jsme do akvárka nikdy nelili, to jen na začátku, když se zabíhalo.
Cituji smarny: všechnu vodu vyčerpal a dolil novou
To je hrozná, ale fakt hrozná blbost, zničíš si nitrifikační bakterie, trvá než vyprchá chlor, pro ryby to bude hrozný šok, změní se pH, teplota atd. atd. Viděla bych jako ideální měnit každý týden 10%, filtr čistit během potřeby, ale ne ve stejný den jako se mění voda. Jestli jde jenom o malé akvárium, tak nechat vodu alespoň chvíli odstát . Takhle ani není potřeba používat jakoukoliv chemii...
Pokud neměníš všechnu vodu, klidně můžeš dát rovnou z vodovodu, jen se snaž, aby byla podobně teplá. Ani výměna veškeré vody za vodu čerstvou rybě neublíží. Ale samozřejmě lepší je měnit vody jen část.
Cituji Eleanora22: Ani výměna veškeré vody za vodu čerstvou rybě neublíží.
no, to určitě, proto se při zakládání nového akvária čeká několik týdnů na ustálení prostředí, než se vypustí ryby, že? Když se aspoň filtr u zaběhnutého nechá být, potřebné bakterie se sice rozmnoží a začnou "fungovat" rychle, ale určitě ne za pár hodin. Kdyby při takové výměně vyčistila i ten filtr, můžu ti garantovat, že do několika dní budou plavat břichem nahoru i takové paví očka.
A zkus si vyměnit všechnu vodu u tlamovců nebo terčovců, pak si můžem popovídat o tom, jak to rybám neublíží.
Prostě čím menší akvárium, tím častěji a méně vody měnit
Nechápu lidi, co radí a ví o tom *** .
Určitě bych se řídila radami Reaguji na Rain: .
Reaguji na Petula3: Nicméně, pokud si chceš o tom nastudovat a vyvarovat se různých chyb (jako vyměnit všechnu vodu, cpát do vody různou chemii zbytečně apod.), tak si přečti kvalitní články na www.rybicky.net . Jsou tu i diskuse a můžeš se tam na vše zeptat a akvaristé ti odpoví .
Rozhodně platí, že čím menší akvárko, tím více se o něj musíš starat!
Reaguji na Rain: Vím o čem mluvím, pohybuji se v prostředí, kde se ryby chovají na kšeft. Dokážeš si představit, jak by se nechávala voda odstát v objemu tisíců litrů, když se provádí údržba v pěstírně, kde jsou tisíce litrů vody? A jelikož se ryby opravdu intenzivně krmí, voda se mění hodně často, jinak by ryby nerostly a prodražovalo se to. Voda se upravuje pro výtěry a rozplavaný potěr a tam se nejedná jen o odstranění chloru, ale o celkový chemismus vody.
Bohužel, dnes už se rybičky, jako živnost nevyplatí.
Reaguji na Eleanora22:
Já vodu taky nenechávám odstát a to mám jenom 250l, ale neměním celý obsah akvária .
V pěstírnách bývá společná filtrace pro všechny nádrže, ne? Takže to se vždycky mění komplet tisíce litrů najednou?
Protože je třeba brát celou pěstírnu jako jedno akvárium, vzhledem k tomu, že jsou skoro všechny nádrže propojené. takže jestli se vymění komplet všechna voda třeba v třetině, pořád je to ok .
Reaguji na Rain: Ne, takhle to nefunguje. Některé nádrže se dělají jako průtočné, pomalu přitéká čerstvá voda a přepadem na druhém konci nádrže voda odtéká. Ale není to tak, že by byyl všechny nádrže spojené. Už jen z důvodu nemocí. Případná nákaza by postihla celou pěstírnu.
Většinou se ale používají normální akvária s dírou ve dně a každá nádrž má vypouštěcí kohout. Otočíš a voda odtéká do odpadu. Upustíš kolik je potřeba a stejně tak zas jiným kohoutem napustíš vodu čerstvou. Žádné běhání s kyblíky, hadicema...
Cituji Eleanora22: Ne, takhle to nefunguje.
To teda funguje . Ale jo, klidně se nechám poučit od někoho kdo tam nikdy nebyl.
Neříkám, že ve větších, modernějších importních stanicích to takhle nefunguje, tam jsou ty rizika nákazy opravdu někde jinde, ok, samozřejmě, ale kolik jich u nás je?
Já byla v menších domácích chovnách a funguje to, jak jsem popsala výše. Spojené nádrže - společná filtrace pro každou místnost zvlášť, UV sterilizátory atd. Dělat 300 vodovodních a odpadních přípojek v bytě je fakt nereálné . A s kbelíkama ani hadicema tam nikdo neběhal...
Jak jsem psala, ať si klidně mění 100% vody v akváriu za "čerstvou" rovnou z vodovodu, aspoň budou mít pěstitelé kšeft a každý měsíc může mít uplně nové druhy ryb .
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.