Zdravím potřebovala bych poradit. U přítele jsme si dali nová okna jenže.. okna se začala rosit, voda stéká po parapetu na zeď a na stropě se objevují v pravidelných délkách vlhká kola. Nad námi je půda a myslím se že přesně v těch intervalech jsou traverzy. Je to strašný. už nevím co s tím mám dělat. Máme krásně nově vymalováno. Větráme... Fénuju to fénem třeba i 8x deně Koupili jsme i Ceresit- stop vlhkosti, ale to taky nepomáhá. Nemáte s tím některá (bohužel ) taky zkušenost a neporadíte?
Snnmek_001.jpg
Jeden z problémov by mohol byť ten, že máte vysokú vzdušnú vlhkosť.Ak máte vhlkomer, býva súčastou domácich barometrov a meteprologických staníc.Vlhkost by mala byt okolo 40-50%.Tým,že ste vymenili okná,ste utesnili prirodzenú ventiláciu,takže treba pri plastových oknách častejšie krátko ale intenzívne vetrat.Nie na mikroventiláciu, ale na 2 min. otvorit okno dokorán.Tým,že je v byte vyššia vlhkosť, tá sa zráža v rohoch, kde sú tepelné mosty,a vzniká plieseň.Tú skúste postriekat prípravkom Savo proti plísním,je v rozprašovači.
problém by sa mal odstrániť.
Horšie by bolo,keby ste mali okná s vsokým tepelným koeficientom,čo si nemyslím, ak boli robené kvalitnou firmou a koeficient býva napísaný medz sklami v hliníkovom ráme,dá sa prečítat.
Skús vetrat,okná by sa nemali vobec potit.
jak větráte? měla jsem nedávno doma technika na seřízení oken, a ten mi řekl, jak větrat. Lidi obecně větrají málo a proto se to děje.
Minimálně dvakrát denně otevřít okno dokořán a nechat aspoň 5 minut. Vyměnit doma komplet vzduch. Mikro nebo ventilačka je k ničemu v zimě.
Reaguji na Klaris321:
Bohužel máme úplně to samé, starý kamenný barák,nad námi půda a nová plastová okna, zkoušeli jsem ceresit stop vlhkosti, také vysoušení větrákem se zapnutým teplým vzduchem. Vždycky vystříkám plisen savem proti plísni a vysuším, ale objeví se znovu,takže výsledek nula, všechno pomůže jen na chvíli, dělá se nám to ačkoliv větráme dobře, prostě starý barák a hrozné vlhko. Bohužel se obávám, že ti nic moc nepomůže,alespon nám nepomohlo,jen dočasně to savo, to zkus. Jinak se nám také šíleně rosí okna a to i když vyvětrám, i pokud dám na mikroventilaci prostě pořád, nepomáhá nic .
ahoj, tak s tím my bojujeme taky....a to jsme v paneláku.Máme plastová okna ale dům není zateplen.Z oken stékají čůrky rosy, nepomáhá větrání, nic.Dům měl už být dávno zeteplený( jedná se jen o 3 patra) ale sousedi jsou ******* co mají akorát tak plnou pusu keců a skutek utek. Rozhodli jsme se s mužem, že byt prodáme. Nikam to tady nevede...navíc manžel je atopik a v plísni žít nebudeme.Za bydlení dáváme nehorázné peníze a to podotýkám, že byt je náš.Ale protopí se majlant, navíc v topení to bouchá jako blázen. Zkoušeli jsme i Ceresit, nádržka se naplnila, ale fleky zůstaly....no hnus....úplně mi to trhá srdce vyhazovat tolik peněz oknem....
Zateplení domu plíseň nevyřeší. Spíš naopak. Dům "nedýchá" a zpravidla je to ještě horší. Rozhodně není dobré sušit prádlo v bytě. Voda z prádla se odpařuje a někde se sráží. Kde ? Na stěnách a oknech. Vím, že je plno přípravků, kterými se dá dočasně problému zbavit, ale hlavně to chce větrat a to hodně. Mikroventilace je k ničemu.
Cituji Silvestra: Zateplení domu plíseň nevyřeší. Spíš naopak. Dům "nedýchá" a zpravidla je to ještě horší
oblíbený citátek, který platí jen v omezeném případě... pokud se zateplením odbourají tepelné mosty (místa kde potom kondenzuje vodní pára a mohou pak žít mikroorganismy), pak toto oblíbené tvrzení neplatí
Také máme příšerný problém s nadměrnou vlhkostí a do toho jsem v bytě objevila pár míst, kde je šílená plíseň. Okna máme stále orosená a teď v zimě nejdou ani otvírat protože jsou zamrzlá a jsou tam kusy ledů...no děs. Starý barák, tři metry do stropu.... dnes se mi podařilo otevřít aspoň ventilačky, musela jsem do nich trošku mlátit, bylo to obrostlé ledem, ale podařilo se, takže větrám a pak to nastříkám savem proti plísni, to nám pomáhá v koupelně - tam se nám tvoří plíseň pravidelně na stropě - máme mini koupelnu jen tak na otočení se sprchovým koutem atd. Jenže to savo je vážně jen dočasné řešení... do měsíce to je zpátky.... také si s tím nevím rady..... hold zatnout zuby a stříkat a stříkat a větrat a větrat ...
Pokojové květiny taky vlhkosti v bytě napomáhají. Sousedi od rodičů měli plesnivý jeden pokoj, až zrušili kytky, plísně se zbavili.
Reaguji na Silvie OK: U nás nemáme květiny, jen občas řezané do vázy.... ale určitě souhlasím s tím, že květiny v bytě udržují vlhkost. Známá má květinový pokoj a člověk se tam cítí jak v pralese .
Cituji tkanule: Zateplení domu plíseň nevyřeší. Spíš naopak. Dům "nedýchá" a zpravidla je to ještě horší
oblíbený citátek, který platí jen v omezeném případě... pokud se zateplením odbourají tepelné mosty (místa kde potom kondenzuje vodní pára a mohou pak žít mikroorganismy), pak toto oblíbené tvrzení neplatí
Nejlepší by bylo zateplit dům z vnější strany a také strop nad vaším pokojem - tedy půdu. Pokud zateplíte dům pouze z venku, tepelné mosty se budou tvořit stále - z ochlazované části - půdy. Samozřejmostí je pořádně větrat. Jsou například dané normové požadavky nebo doporučení, že by se mělo vyměnit za hodinu například 4m3 vzduchu v místnosti ložnice (teď přesně ty metry krychlové nevím, musela bych se podívat)..
Zateplovat asi tak rychle nebudete, takže hoodně větrat. Sestra když koupili nový byt hned po výstavbě, tak měli vlhkost všude. Větrali třeba celou noc nebo celé dopoledne, odpoledne. Jak nejdýl to šlo. Bohužel teď je na to venku dost zima..
prosím o radu. bydlíme v paneláku, 2 roky zatepleném, plastová okna 5 let, 7 posledné patro. Mám kolem oken plísen a nejhorší je to když zatáhnu žaluzie plísen se mi udelá i na skle za jednu noc. vetrám asi 5x denne otevreným oknem, jinak porád mikro, vlhkost kolem 50%. nejhůř na tom je obývak a hlavne bych řekla kolem překladu, máme tam rezavou plísen.nevíte co mám delat?
Reaguji na barkynka:
Takhle je to asi těžké radit. I když je dům nebo u vás panelák zateplený, může záležet na tom, jeslti je zateplený minerální vatou (např.Rockwool) anebo polystyrenem. A jelikož hodně projektantů nebo těch, kdo zateplení navrhují nepočítají prostupy tepla konstrukcí, může dokonce voda kondenzovat na hranici tepelné izolace s konstrukcí domu (mezi panelem a izolací). Odtud se voda tím, že je venku zima a vevnitř teplo, dostává rozdílným tlakem dovnitř.
Dle mého názoru by se takto velké plísně a jejich velký výskyt měl konzultovat s odborníkem na tepelnou techniku a určitě si pozvat toho, kdo je za provedení práce firmou zodpovědný. Samozřejmě se může vymlouvat na to, že málo větráte, to potom může posoudit odobrník - instalují se např. čidla v rohu zdi, u oken atd, kde se měří různé hodnoty...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.