Ahoj,
zajímalo by mě, jaké je potřebné vzdělání pro vykonávání pozice personalistky. Případně jaké jsou druhy personalistů (více pozic shrnujících jeden název). Zajímají mě nároky a požadavky na ně kladené při přijetí.
Práce v této oblasti by mě lákala. Aktuálně končím Bc. s ekonomickým zaměřením.
Reaguji na foginka:
Určitě ekonomické vzdělání, a musíš mít nějaké právní znalosti, zejména pracovní právo atd.
Záleží jestli chceš opravdu jen personalistiku nebo i HR. Dneska už se to začíná rozlišovat. Myslím, že ta Veřejná politika a lidské zdroje, jak jsi se ptala v jiném vlákně, je docela dobrý start. Zvlášť pokud si jako specializaci vybereš personální management
Když tak koukám na nabídky práce, kolikrát je uvedeno SŠ/VŠ.. Takže myslím, že titul Bc. ze školy s ekonomickým zaměřením je dostačující. Hlavní je vždy a všude PRAXE! Takže ideálně se někam dostat alespoň brigádně a jako téma diplomky zvolit něco z oboru (budeš-li dál studovat). Jak už psaly holky, je třeba rozlišovat mezi personalistikou (prostě uředničina - potřeba znát zákoník práce/mzdové účetnictví) s řízením lidských zdrojů (což je kreativnější činnost - rozvoj pracovníků, vzdělávání, motivace..) Osobně jsem se bohužel nesetkala s firmou, která by se věnovala řízení lidských zdrojů tak, jak by si to podle odborné literatury zasluhovalo... Tedy většina firem se soustředí čistě jen na tu personalistiku. U nás ve firmě o 300 lidech je to stejné. Trochu té kreativní činnosti se věnují spíše nadřízení.
Reaguji na Lalka01:
Přesně tak, to je na personalistiku nejlepší. Je třeba na FF UK, ale je tam dost nával a těžké přijímačky....
Já mám FF MU obor historie-bohemistika a FSSV-politologie.
Vzdělání v konkrétním oboru tu není až tak důležité, ve většině firem se na tuto pozici vypracuješ.
Cituji Ewiii: Určitě ekonomické vzdělání,
Smlouvy vypracovává právní oddělení.
Já třeba studuju VOŠ, obor personální řízení. Záleží na firmě, co bude požadovat. Nicméně, z různých pracovních pohovorů si myslím, že moc vystudovaných personalistů na těchto pozicích není. Jak už mám nějaké to povědomí o tom, tak vidím, kde všude dělají chyby a tak Takže si myslím, že spoustu personalistů na to místo dosadili, aniž by o tom něco věděli (třeba ze známosti). Ale pokud se budeš někde ucházet o místo, tak si myslím, že vzdělání v oboru budou požadovat, nebo aspoň praxi.
Holky děkuji moc za radu.
U nás ve firmě jsou holky převážně Ing. takže asi nemají vyloženě vzdělání v oboru. Já jako navazující zvažuji obor Finance na mendelu (asi nejpravděpodobnější je navazovat tam, kde to znám) Myslím, že obor je dost neutrální na to, že by to snad neměl být problém. Právě bych na řízenou praxi chtěla buď do personální agentury nebo banky, uvidíme co se vyvrbí.
Díky za rady
Ahoj, já pracuju jako personalistka a mám vystudovanou andragogiku. Docela se ten obor hodí, ale na druhou stranu je hodně důležitá praxe. A znalost pracovního práva, jeho změny, dodatky atd. Jinak u mě v zaměstnání jednoznačně upřednostňují vzdělání v oboru, ale to je všude jiné.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.