Ahoj,
letos jsem ukončila studium na VŠ v prvním ročníku a hlásím se momentálně někam jinam. Potřebovala bych až do konce září (než nastoupím na VŠ) někde chodit a teď se mi naskytla příležitost nastoupit do jedné fabriky, kam i budu muset jít, protože jinou možnost momentálně nemám.
Ale hlavní otázka na kterou bych se chtěla zeptat je, jak jste si přivydělávali při studiu, kam jste chodili na brigádu? A jaké s tím máte zkušenosti, přímo s tou vaší brigádou, spíše pozitivní nebo negativní, i co se týče mzdy?
Nikdy jsem nebyla v žádném fast foodu, ale i na to jsem slyšela hodně stížností, že je to za pár kaček na hodinu a člověk se tam i tak dost nadře a naběhá. Potom je možnost třeba jako výpomoc někde do obchodu nebo do supermarketu doplňovat zboží či přímo za pokladnu, ale co jsem slyšela, tak tam jde většinou jen o občasnou výpomoc na pár dnů v týdnu. Tak nevím, jestli je teď lepší, abych nastoupila do té fabriky, kde je to na 8 hodin denně od po-pá, mzda na hodinu je 87 Kč, nebo si sháněla něco "lepšího" třeba v nějakém tom obchodě nebo tak, kde mi ale dají na hodinu třeba jen 60 Kč. Nebo znáte nějaké lepší možnosti, jak si přivydělat?
Budu ráda, když se podělíte o své zkušenosti, jaké jste měli brigády a jak jste byli se vším (ne)spokojení. Děkuji moc za vaše příspěvky
jednou mi jeden ředitel firmy, u kterého jsem psala bakalárku řekl, že mám mít brigády v mém oboru (ekonomika ) a měl pravdu, pak si lépe najdeš práci. Do fabriky a fast foodu bych nešla už ani do marketů, hrůza a děs. Dělala jsem tři roky servírku brigádně a byla jsem spokojená.
Od druháku do čtvrťáku operátorka nebankovní společnosti (naštěstí žádný telemarketing), kde byl plat 80 Kč/h a páťák už jako příprava staveb s platem 95Kč/h kde mi po půl roce nabídli ke škole plný úvazek s jiným platem a tím, že si můžu odcházet do školy a na zkoušky a měla jsem to, jako kdybych byla v práci. Stačí se shánět. Moji spolužáci fňukají, že nic nemají ale aby někdo poslal životopis do firmy, kde chtějí být, to ne.
Reaguji na marsse7: No, jenže to bych musela hodinu dojíždět do jiného města, protože tohle tu prostě není, takže bych akorát vyplácala spoustu peněz za autobus. Bydlím u malého města, a tady těch možností právě, že moc není...
Reaguji na AmyLee:
Pokud to není spojené s tvojí budoucí prací, tak bych vzala lépe placenou práci, protože je to z hlediska tvé budoucí kariéry úplně jedno (rozuměj: až si budeš hledat práci ve vystudovaném oboru, tak k tomu nikdo nebude přihlížet). Pokud není možnost skutečně pracovat v oboru, tak je to docela problém, který asi pocítíš nejvíc, až absolvuješ, protože zjistíš, že teď už fakt chtějí praxi snad úplně všude..
Já jsem za mlada, tedy už v prváku na SŠ začala doučovat matematiku a angličtinu, brala jsem 200 Kč/hod, studentů jsem měla víc než dost, tak jsem si pak mohla dovolit říct, že už nebudu za nikým ani dojíždět a studenti tak dojížděli ke mě domů. Později jsem jako ajťačka začala dělat třeba webovky přes různé známé, měla jsem na starost webovky a reklamu pro tátovu firmu, to se ale jako oficiální praxe nebere, že? Takže jsem si chtěla zařídit oficiální praxi už při studiu na VŠ, tak jsem si našla práci na částečný úvazek v online marketingu, nejdřív to bylo za málo, chtěla jsem hlavně praxi do životopisu, ale asi za 4 měsíce už jsem brala 320 Kč/hod (tam mi pomohlo, že jsem to samé dělala už pro tátu a na pohovoru mi pogratulovali, že mě nechají hospodařit s jejich penězi, budu se to vlastně učit a ještě mi za to budou platit ). Pak jsem šla ještě asi na 6 týdnů pracovat do jiné firmy, kde se reklama dělala ve velkém a měla jsem tam super šéfovou, od které jsem se naučila víc, než kdybych dělala reklamu u malé firmičky s omezeným rozpočtem dalších 10 let, ani milion školení a kurzů by mi tolik nedalo, takže jsem se toho zase opět hodně naučila a ještě za to dostala zaplaceno. Díky praxi z oboru jsem se pak dostala k přednášení na VŠ za 800 Kč/90 min. Teď už pracuji nezávisle jako konzultant a školitel.
já jsem už od prváku dělala vždy to, co jsem studovala, takže jsem ve finále měla pětiletou praxi a jen jsem volně přešla do zaměstnání
a hlavně - v práci se toho vždycky naučíš podstatně víc než ve škole
Já jsem toho dělala poměrně hodně. Taky si myslím, že je lepší mít brigády v oboru, kterému se hodláš v budoucnu věnovat.
1) Doučování AJ (150/hod) - to jsem dělala od 17 a ještě občas doučuju
2) Překlady (250/normostrana)
3) Vypomáhání s projekty na VŠ (150/hod)
4) Tlumočení (300/hod)
5) Asistentka v Bille na centrále (200/hod) - to bylo super, byla jsem taková děvka pro všechno, ale za málo práce jsem měla poměrně dost peněz.
6) Laborantka (60/hod) - to dělám každý léto od svých 15 let i při mé současné práci, je tam super kolektiv, práce je zajímavá, ale ty peníze, jak sama vidíš, nic moc
7) Hlídání dětí (100/hod) - dneska bych si vzala víc, ale tehdy mi to přišlo adekvátní
Reaguji na AmyLee:
v Penny marketu tam jsem měla 70 Kč/ hod, ale věčně jsem tam místo do 20 hod musela být tak do 23 až 24 hod, takže přesčasy neplacený. Tyhle markety skutečně nedoporučuju, je to hnus, jak se k zaměstnancům chovají. Jako servírka jsem měla 60 Kč na hodinu, makala jsem na vesnici a super. Parádní kolektiv, sice velká makačka, lítali jsme i venku, ale zase jsem nebyla nikde zavřená, tam jsem byla jako výpomoc servírka takže tak 6-8 hod 4 dny práce 4 dny volno. Mě to vyhovovalo. Proto jsem tam vydržela 3 roky (léto)
No a pokud budu studovat prezenčně a nacpala bych si školu třeba do tří dnů, tak kde by mě třeba mohli vzít na dva dny v týdnu? Já mám strach, že takhle jen na ty zhruba dva dny nic neseženu...
Záleží na tom, jestli pracuješ proto, že potřebuješ peníze, pak ber cokoliv, za co je hodně peněz a do životopisu to vůbec nedávej.
A pokud chceš něco do životopisu, pak spíš něco dlouhodobějšího a z oboru.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.